Spis treści
- Pleśnie i grzyby w domu – jak je odróżnić?
- Pleśń szkodzi nie tylko ludziom, ale niszczy materiały budowlane
- Praca w szkodliwych warunkach
- Preparaty do usuwania grzybów, glonów i pleśni
- Usuwanie grzyba i pleśni
Pleśnie i grzyby w domu – jak je odróżnić?
Pleśnie porastają jedynie powierzchnię ścian i sufitów, tworzą na nich plamiste skupiska w różnych kolorach (czarne, rdzawe, cytrynowe lub zielone). Ich zarodniki są niemal wszędzie. Gdy natrafią na sprzyjające warunki, gwałtownie się rozwijają.
Grzyby w przeciwieństwie do pleśni wnikają w głąb materiału i go niszczą. Tworzą watowate narośla, długie sznury i pajęczyny z grzybni. Grzyby domowe mogą przerastać drewno i mury. Aby grzyb się pojawił, nie wystarczą sprzyjające warunki. Musi dojść do zakażenia. Zarodniki lub grzybnia mogą znajdować się w ziemi pod domem lub wokół niego. Mogą również przybyć wraz z drewnem budowlanym lub tym do kominka. Zarażają momentalnie, a gdy trafią na sprzyjające warunki, zaczynają się rozrastać i rozmnażać. Na ich atak narażone są wszystkie domy zalane przez powódź.
- Czytaj również: Jak oczyścić studnię po powodzi? Czym odkażać wodę w studni?
Pleśń szkodzi nie tylko ludziom, ale niszczy materiały budowlane
Pierwszą ofiarą są materiały budowlane. Pleśnie żywią się substancjami mineralnymi, których w nich nie brakuje. Niszczą tynki, powodując ich przebarwienia, spękanie i odspajanie się. Atakują spoiny w ścianach murowanych, są przyczyną łuszczenia się farb i tapet. Szpecą też powierzchnię drewna, nie niszcząc jednak jego struktury. Grzyby natomiast żywią się mikroelementami zawartymi w drewnie. W poszukiwaniu pokarmu przerastają nawet grube murowane ściany. Przy okazji niszczą materiały, które napotkają na swej drodze. Gdy dotrą do drewna, doprowadzają je do gnicia i murszenia. Deski i słupy pęcznieją i stają się zbyt elastyczne. Nieleczone drewno ulega całkowitemu zniszczeniu. Wszelkie konstrukcje drewniane tracą nośność i dom lub jego fragmenty narażone są na zawalenie.
Drugą ofiarą grzybów i pleśni jest człowiek. Wywołują one wiele chorób: alergię, astmę, reumatyzm, niedotlenienie mózgu. Większość z nich wydziela substancje toksyczne i rakotwórcze. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu może powodować bóle głowy, senność, nudności. Pleśnie oddychają tlenem i wydzielają dwutlenek węgla, zwiększając jego zawartość w powietrzu.
Praca w szkodliwych warunkach
Nie wolno zapominać, że wszelkie preparaty do zwalczania grzybów są szkodliwe dla zdrowia. Używając ich, trzeba stosować odzież ochronną, okulary i maskę. Podczas nanoszenia preparatów grzybobójczych nie wolno palić i jeść. Po zakończeniu prac należy wywietrzyć pomieszczenie. Niektóre preparaty zawierają związki chloru. Takich środków nie wolno łączyć z kwasami lub ze środkami czystości, gdyż wytworzą się wówczas trujące gazy. Niektóre w ogóle nie mogą być stosowane w pomieszczeniach (informacja o tym musi być na opakowaniu) – nawet po wyschnięciu są niebezpieczne dla zdrowia.
Preparaty do usuwania grzybów, glonów i pleśni
- Mycetox M (producent ADW),
- Boramon (ALTAX),
- Mykos (ATLAS),
- Glo Complex (BOLIX),
- Ceresit CT99 (HENKEL),
- Grzybostop (Pigment),
- Dezyntol (JKK),
- Septobud 1008 (KREISEL),
- Adolit M Flüssig (REMMERS),
- Preparat Grzybobójczy Tytan (SELENA),
- SE 717 (SOPRO),
- Vidaron (VIDARON).
Usuwanie grzyba i pleśni
Usuwanie grzyba jest czynnością trudniejszą i często niejednorazową.
Czynności przy usuwaniu grzyba.
- Po oczyszczeniu muru trzeba sprawdzić, czy grzyb w poszukiwaniu drewna nie przerósł spoin muru. W tym celu w jednym lub kilku miejscach należy wydłubać część spoiny.
- Jeśli tak jest, w ścianie nawierca się otwory co 15-20 cm skierowane w dół pod kątem 30-45˚.
- W otwory trzeba wlać środek grzybobójczy uniwersalny lub przeznaczony tylko do murów. Należy zaczekać, aż płyn całkiem wsiąknie w ścianę.
- Jeśli producent nie zalecił większej dawki, trzeba zaczekać, aż ściana wyschnie, po czym wypełnić otwory zaprawą cementową. Później tak, jak w wypadku pleśni mur pokrywa się impregnatem grzybobójczym, a gdy wyschnie, nakłada się tynk.
- Skażone drewno i resztki grzyba muszą być usunięte z domu, tak by nie miały kontaktu ze zdrowym drewnem. Nie wolno ich spalać w kominku ani w ognisku na terenie posesji. Nie wolno ich też zakopywać. W przeciwnym razie po jakimś czasie może dojść do ponownego zakażenia.
Czynności przy usuwaniu pleśni zależą od wielkości zaatakowanej powierzchni.
W przypadku niewielkich skupisk postępowanie jest następujące.
- Gdy zauważymy na ścianie pleśń, sprawdzamy, czy przerasta tynk, czy osadziła się tylko na jego powierzchni. Można to zrobić ręką w rękawicy lub szpachelką.
- Pleśń należy usunąć delikatnie szczotką o sztywnym włosiu, na mokro lub na sucho.
- Na zainfekowane miejsce trzeba nanieść preparat pleśniobójczy zgodnie z zaleceniami producenta. Większość ma postać płynu gotowego do użycia, niektóre jednak należy rozcieńczyć wodą. Preparat nanosi się pędzlem lub wałkiem.
Przy rozległym porażeniu pleśnią:
- Gdy na ścianie widoczne są duże skupiska pleśni, przebarwienia i spękanie, świadczy to o tym, że przerosła ona tynk.
- Najpierw trzeba skuć tynk w porośniętym miejscu i w odległości 0,5 m od niego.
- Pleśń znajdującą się pod tynkiem można usunąć szpachelką lub szczotką drucianą.
- Szczególnie starannie należy oczyścić spoiny między cegłami.
- Oczyszczone miejsca pokrywa się preparatem pleśniobójczym.
- Gdy preparat wniknie w ścianę, można nanosić nowy tynk.
- Przejdź do galerii: Ogród po powodzi. Jak go ratować?
