Jak zamurować otwór po drzwiach?

2021-11-22 13:39
Jak zmurować otwór
Autor: Kalbar Otwór po drzwiach najłatwiej zamurować takim samym materiałam jak pozostałe ściany

Jak zamurować otwór w ścianie, który pozostał po drzwiach. Czasem podczas remontu rezygnujemy z drzwi pomiędzy pomieszczeniami, ponieważ w inny sposób chcemy zorganizować wnętrza.

W starych domach poszczególne pokoje często były ustawione w amfiladzie, czyli z jednego przechodziło się do następnego itd. Pomieszczenia raczej były nieduże, więc w obecnych czasach taki ich układ jest nie do zaakceptowania. Podczas remontów domów często przestrzeń wewnętrzną organizuje się na nowo. Często ściany są wyburzane, ale bywa i tak, że chcemy zamknąć przejście między starymi pokojami, bo obecnie są inaczej rozmieszczone. Najpierw trzeba zlikwidować drzwi, a potem zamurować otwór w ścianie.

Co trzeba zrobić po kolei:

  • zdjąć skrzydło drzwi z zawiasów,
  • zdemontować ościeżnice,
  • zamurować otwór,
  • otynkować nowy mur i zespolić go ze starą wyprawą,
  • pomalować ścianę.

Ponieważ zdjęcia skrzydła i wykucie ościeżnicy jest dość proste, zajmiemy się tym, jak wypełnić dziurę w murze, a potem wykończyć ścianę.

Spis treści

  1. Jak zamurować otwór po drzwiach: materiał
  2. Jak zamurować otwór po drzwiach: przewiązanie murów
  3. Zamurowanie otworu po drzwiach
  4. Tynkowanie ściany po zamurowaniu otworu po drzwiach
  5. Malowanie ściany po zamurowaniu otworu po drzwiach

Jak zamurować otwór po drzwiach: materiał

Najpierw trzeba sprawdzić, z jakiego materiału murowego jest wykonana ściana. Jest to istotne, ponieważ najłatwiej wypełnienie wykonać z takich samych elementów. Pozwoli to stworzyć fragment muru, który będzie miał taką samą grubość i unikniemy kłopotów z licowaniem starego i nowego fragmentu muru.

Ściana, w której były drzwi, może być wzniesiona z cegieł, pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego. To od lat najpopularniejsze materiały budowlane. Do tego drzwi mogły być wstawione w ścianę działową lub nośną. Trzeba więc dobrać elementy murowe, które pozwolą jedną warstwą wypełnić dziurę po drzwiach.

Jeśli ściana, w której jest otwór na drzwi, ma standardową grubość 12 cm i jest wykonana z cegły, to teraz też najlepiej użyć cegieł. Będzie się murowało dłużej, ale uzyskamy jednorodną przegrodę między pomieszczeniami. Ponadto cegły pełne dobrze izolują akustycznie, więc ściana bez otworu nie będzie przenosiła zbytnio dźwięków.

Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastosować inny materiał, np. bloczki betonu komórkowego, które mają wielkie wymiary, więc zdecydowanie szybciej otwór będzie wypełniony. Podobną zaletę mają bloczki silikatowe, które dodatkowo charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną, co może być istotne wewnątrz domu. Ściany wewnętrzne z pustaków ceramicznych można wypełnić również pustakami.

Jak zamurować otwór po drzwiach?
Autor: Marcin Czechowicz Po zamurowaniu otworu w ścianie trzeba starannie dobrać nowy tynk, żeby ściana wyglądała jednolicie
Murowanie ścian z ceramiki krok po kroku

Jak zamurować otwór po drzwiach: przewiązanie murów

Wstawiając nowy fragment muru w istniejącą ścianę, konieczne jest przewiązanie ze sobą obu części. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do przykrej niespodzianki, kiedy ktoś oprze się całym ciałem na domurowanym kawałku. Przy sporym nacisku nowy fragment może położyć się na ziemi.

Najlepiej jest przewiązać oba fragmenty tak, jak to się robi podczas murowania. Jeśli ściana jest z cegły, można pokusić się o wykucie połówek cegły w co drugim rzędzie po obu stronach otworu. To pozwoli wsunąć w powstałe wnęki nowe cegły i powstanie mur o dobrych właściwościach statycznych, a także akustycznych.

W przypadku innych materiałów murowych jest to nie do wykonania w poprawny sposób. Łatwym do zastosowania rozwiązaniem jest ułożenie po obu stronach muru fragmentów prętów zbrojeniowych. To one będą spinać ze sobą oba fragmenty. Ważne jest, żeby zbrojenie miało zakład po obu stronach. Można zastosować np. 40-50-centymetrowe odcinki stali. Zbrojenie warto ułożyć w co najmniej 3-4 spoinach zależnie od wysokości otworu. W tym celu należy wywiercić głębokie otwory po obu stronach istniejącego muru, tak żeby wsunąć w nie pręty stali. Otwory te powinny znajdować się na takiej wysokości, żeby pręty zbrojeniowe można było położyć poziomo w zaprawie w spoinach na domurowywanym fragmencie.

Zamurowanie otworu po drzwiach

Wstawianie wypełnienia zaczyna się od ułożenia warstwy zaprawy na wylewce lub istniejącej posadzce. Jeżeli podłoga jest wykonana z drewna, należy uważać, żeby woda z zaprawy nie wsiąkła w nie zbyt głęboko i nie uszkodziła materiału. Wypływająca spod ściany ciemna plama zawilgoconego drewna nie będzie ozdobą wnętrza.

Przeczytaj też: Murowane ściany działowe. Zasady murowania, dobór zaprawy

Do murowania używamy zaprawy tradycyjnej lub klejowej. Dobrze jest wcześniej przeliczyć wysokość otworu na używane pustaki lub bloczki, żeby uniknąć sytuacji, że u góry zostanie do wypełniania niewielka szczelina, co może być niewygodne.

Tynkowanie ściany po zamurowaniu otworu po drzwiach

Podczas wykańczania ściany, w której został zamurowany otwór, ważne jest ujednolicenie obu powierzchni. Dlatego powinno się zastosować taki sam materiał tynkarski. W starym domu mogą być tradycyjne tynki cementowo-wapienne z dużym uziarnieniem, które są nieco chropowate. Jeśli fragment po otworze zostałby wykończony gładzią, będzie to rzucało się w oczy. Różnica będzie również widoczna, gdybyśmy nałożyli gładź z piaskiem kwarcowym, ponieważ ma znacznie drobniejsze ziarno niż kruszywo w tynkach tradycyjnych.

Przeczytaj też: Wyburzanie ścian. Czym i jak wyburzyć ścianę

To, jakie materiały zastosujemy, zależy też od niezbędnej grubości wyprawy. W przypadku tynków tradycyjnych będzie to 1-1,5 cm, a może być i więcej. W przypadku gładzi - milimetry. Wypełnienie lepiej rozłożyć na dwie warstwy. Najpierw wypełniamy grubość, tak żeby została tylko warstwa licowa.

Jeśli ściany obok są tynkowane, nowy fragment można pokryć szpachlą o podobnym uziarnieniu. Można wykorzystać szpachle cementowo-wapienne. Jeśli są one pokryte gładzią lub tynkiem gipsowym, uzupełnienie trzeba zrobić takim samym materiałem gipsowym.

W razie niepowodzenia z ujednoliceniem ściany, można zaszpachlować na nowo całą. Innym sposobem na to może być zamaskowanie wstawionego fragmentu przez nałożenie tynku dekoracyjnego, farby strukturalnej, naklejenie tapety itp. 

Malowanie ściany po zamurowaniu otworu po drzwiach

Nie ma możliwości takiego pomalowania tylko nowego fragmentu, żeby nie rzucał się w oczy. Chyba, że wkomponujemy go w zaplanowaną kompozycję różnych kolorów i kształtów na ścianie.

Standardowo najlepszym rozwiązaniem jest pomalowanie całej ściany. Obecnie często stosuje się kilka kolorów w jednym wnętrzu, a nawet na jednej ścianie. Ten wariant może być najszybszym sposobem wykończenia wnętrz, między którymi zamurowano drzwi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.