Spis treści
- Ulga na remont mieszkania 2025 - dla kogo?
- Ulga dla osób, które sprzedały nieruchomość
- Nie mieszkasz w Polsce? Ulga też przysługuje
- Ulga remontowa dla osób niepełnosprawnych
- Dobrze zaplanuj wydatki
Ulga na remont mieszkania 2025 - dla kogo?
Ulga na remont mieszkania czy ulga remontowa nie jest wymieniana w podstawowym zestawie ulg podatkowych, ponieważ dotyczy ona wybranej grupy podatników w specyficznej sytuacji. Często kryje się za określonymi przepisami podatkowymi, bywa też inaczej nazywana.
Kto może odliczyć wydatki na remont mieszkania? Możemy tu wymienić 2 grupy podatników:
- osoby, które zbyły nieruchomość przed upływem 5 lat od momentu jej nabycia,
- osoby niepełnosprawne.
Na jakich warunkach przysługuje im ulga podatkowa na remont mieszkania?
Ulga dla osób, które sprzedały nieruchomość
Jeśli sprzedałeś nieruchomość przed upływem 5 lat od daty jej nabycia, powinieneś zapłacić 19% podatku od uzyskanego dochodu. Jednak istnieje wyjątek. Jeżeli w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym odpłatnie zbyłeś nieruchomość, równowartość przychodu uzyskanego z tego tytułu przeznaczysz na własne cele mieszkaniowe, możesz skorzystać z tak zwanej ulgi mieszkaniowej. Obejmuje ona między innymi wydatki na remont dotychczasowego mieszkania.
Kwota zwolnienia jest limitowana i zależy od tego, jaką część przychodu wydasz na cele mieszkaniowe. Zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości.
W celu rozliczenia ulgi mieszkaniowej składa się PIT-39.
Nie mieszkasz w Polsce? Ulga też przysługuje
Własne cele mieszkaniowe można realizować nie tylko w Polsce, ale i w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej. W takim przypadku wydatkowanie przychodu na cele mieszkaniowe jest możliwe, pod warunkiem że urząd skarbowy może (na mocy obowiązujących umów międzynarodowych) uzyskać informacje podatkowe od państwa, na którego terytorium ponosisz wydatki na cele mieszkaniowe.
Ulga remontowa dla osób niepełnosprawnych
W tym przypadku obowiązuje ulga rehabilitacyjna. Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym lub osobom, które mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Istnieje zastrzeżenie, że roczne dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na utrzymaniu podatnika nie mogą przekroczyć w 2024 r. kwoty 21 371,52 zł.
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć od podstawy do opodatkowania wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb, które wynikają z niepełnosprawności. Wydatki te nie są limitowane.
Ulgę rehabilitacyjną można odliczyć od:
- dochodu, który jest opodatkowany według skali podatkowej,
- przychodu, który jest opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dotyczy podatników, którzy składają PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Dobrze zaplanuj wydatki
Jeśli w roku, w którym zrobiłeś remont mieszkania, nie miałeś wystarczających dochodów (przychodów) i nie odliczyłeś wydatków w zeznaniu podatkowym, nie możesz ich odliczyć w kolejnych latach.
Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? Inspiracje i zdjęcia