Jeżeli chcemy sobie zaoszczędzić trudu i bałaganu, możemy bez skuwania starych płytek przykleić na nich nową okładzinę. Bardzo ważne jest jednak, aby istniejące płytki były trwale związane z podłożem. Trzeba sprawdzić ich przyczepność, opukując je młotkiem. Płytkę, która wydaje głuchy dźwięk lub jest poluzowana, należy usunąć, a miejsce po niej wypełnić zaprawą wyrównawczą.
Zobacz także:
Powierzchnię starej okładziny trzeba dokładnie oczyścić, usunąć kamień, pozostałości tłuszczów, olejów i resztki farb, a na koniec osuszyć. Istotne jest również, aby nowo przyklejane płytki były lekko przesunięte w stosunku do starych – by nie pokrywały się ich spoiny.
Klej powinno się nakładać metodą ciągłą, zarówno na podłoże, jak i cienką warstwą na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia zapewni dużo lepszą przyczepność i prawidłowe wypełnienie przestrzeni pod płytkami. Dla zachowania równych odległości między płytkami stosuje się krzyżyki dystansowe. Po 24 godzinach można spoinować płytki. Wszystkie prace należy wykonywać w temperaturze od +5°C do +25°C.