Cennik usług malarskich - ile kosztuje malowanie ścian i sufitów

2022-03-23 11:57
Cennik usług malarskich
Autor: Andrzej Szandomirski Malowanie ścian i sufitów nie jest bardzo trudne, ale mozolne. Lepiej wynająć ekipę

Każdy musi kiedyś pomalować dom lub mieszkanie. Warto wiedzieć, ile kosztuje (oprócz materiałów) malowanie i naprawa ścian, na jakie koszty trzeba się przygotować. Cennik usług malarskich 2022.

Wydawałoby się, że malowanie ścian i sufitów to prosta czynność, którą łatwo można wycenić. Ale gdy się bliżej przyjrzeć, okazuje się ten proces może składać się z wielu etapów. I za każdą z tych prac trzeba zapłacić. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ściany i sufity, które chcemy pomalować. Zupełnie inaczej zostanie wycenione malowanie nowych wnętrz i pomieszczeń, które już wcześniej były malowane lub w inny sposób wykończone. Każdy malarz musi najpierw ocenić stan podłoża i dokładnie omówić z inwestorem zakres koniecznych prac naprawczych. Stare powłoki malarskie mogą być do usunięcia albo naprawy. W tynkach mogą być liczne nierówności i ubytki, które wymagają naprawy. To wszystko trzeba wycenić.

Stawka za prace remontowe może zostać uzgodniona, jako konkretna cena za wymalowanie 1 m2 wnętrz albo każdy etap prac przygotowawczych oraz wykończeniowych zostanie wyceniony osobno. Ten drugi wariant może być zastosowany, gdy jakość podłoża w poszczególnych pomieszczeniach jest różna. Dopiero po zsumowaniu kosztów wykonania poszczególnych prac otrzymamy całkowity koszt malowania domu lub mieszkania.

Usługi malarskie wycenia się za 1 m2 ściany lub sufitu bez ich rozróżniania. Liczy się za całą powierzchnię ścian łącznie z otworami okiennymi i drzwiowymi, ponieważ obrobienie detali w zakamarkach ościeży jest czasochłonne. Najprawdopodobniej malarz w tym samym czasie pomalowałby większe podłoże o prostej powierzchni.

Podane w tekście ceny usług malarskich są orientacyjne. Pochodzą z aktualnych cenników firm świadczących usługi remontowo-budowlane oraz porównywarek cen. Warto pamiętać, że ceny te mogą różnić się także zależnie od lokalizacji. Za prace remontowe w dużych miastach trzeba zapłacić więcej niż w małych miasteczkach i na wsi. Więcej możemy również zapłacić, wynajmując dużą firmę, w której ekipy wykonawcze muszą zarobić nie tylko na siebie, ale także na obsługę i szefa.

Naprawa tynku. Szpachlowanie dziur w ścianie

Ustalamy zakres prac i wycenę za usługi malarskie

W czasie oględzin pomieszczeń trzeba ustalić, jak przygotować ściany i sufity przed malowaniem. Zakres prac powinien być dokładnie określony i wyceniony. Żeby uniknąć niespodzianek w chwili rozliczenia, najlepiej zawrzeć umowę z wykonawcą prac na piśmie. Warto pamiętać, że malarze muszą zostawić po sobie czyste, sprzątnięte pomieszczenie. Osłonięcie foliami podłogi, okien, drzwi, sprzętów oraz konieczne przestawianie mebli są wliczone w usługę malowania ścian. Choć znajdziemy firmy, które sobie liczą za to dodatkowo.

Stare tapety i farby klejowe - cennik usług malarskich

Jeśli na ścianach znajdują się tapety, które nie trzymają się dobrze podłoża albo po prostu nam się znudziły, trzeba je zerwać. Wymaga to zmoczenia i mozolnego zeskrobania naklejonych powłok. Podobną pracę trzeba wykonać w starych domach, gdzie ściany i sufity były pomalowane farbami kredowymi.

 • Usuwanie starych tapet i farb kredowych cena 8-12 zł/m2
Cennik usług malarskich
Autor: Mariusz Bykowski Osłonięcie mieszkania folią malarską to obowiązek malarzy

Stare okładziny z płytek - cennik usług malarskich

W kuchni albo łazience mogą znajdować się okładziny wykonane z płytek ceramicznych. Te wykonywane przed 10-20 laty z pewnością są niemodne. Spoiny w nich mogą być zniszczone, przebarwione. Taka okładzina już nie zdobi wnętrz. Dlatego trzeba skuć stare płytki, a potem dokładnie wyrównać podłoże.

 • Skuwanie płytek ceramicznych cena 40-60 zł/m2

Wypełnianie ubytków podłoża - cennik usług malarskich

Przez lata użytkowania domu na ścianach powstały drobne uszkodzenia, np. narożniki są poobijane, a przy gniazdku elektrycznym jest wyszczerbiony tynk. Zmienialiśmy też rozmieszczenie obrazów na ścianach, więc jedne otwory robiliśmy na nowo, a stare zostały zaszpachlowane, ale widać, w którym miejscu była dziura. Remont domu to czas, żeby pozbyć się tych defektów i wypełnić wszelkie ubytki odpowiednią masą tynkarską lub szpachlową.

 • Naprawianie ubytków cena 12-15 zł/m2

Wygładzenie ścian i sufitów - cennik usług malarskich

Jeśli mieszkamy w starym domu, prawdopodobnie na ścianach mamy tynki o szorstkiej powierzchni, które łatwo się brudzą. Są to tak zwane tynki kategorii III układane kiedyś powszechnie w blokach, kamienicach i domach prywatnych. Mają one wypełnienie z grubego kruszywa, więc muszą być szorstkie. Żeby usunąć tę cechę, można na ściany i sufity naciągnąć gładź gipsową, cementowo-wapienną albo wapienną.

 • Nakładanie gładzi cena 30-40 zł/m2
Cennik usług malarskich
Autor: Mariusz Bykowski W starych domach i mieszkaniach warto wyrównać ściany gładzią

Mycie ścian - cennik usług malarskich

Czasem we wnętrzach nie ma większych zniszczeń, ale ściany są po prostu brudne i zakurzone. Wszelkie zanieczyszczenia, a zwłaszcza kurz i pył mogą zdecydowanie osłabić przyleganie i krycie nowej farby. Dlatego w takiej sytuacji rozsądnie jest porządnie umyć ściany mydłem malarskim.

 • Mycie ścian cena 5 zł/m2

Gruntowanie podłoża - cennik usług malarskich

To podstawowy zabieg przygotowawczy, którego wymaga każdy producent farb. Gruntowanie ma za zadanie ograniczyć chłonność podłoża, wzmocnić je, związać drobny pył na powierzchni i poprawić przyczepność farby nawierzchniowej.

Kiedy gruntujemy:

 • gdy ściany i sufity są nowe,
 • gdy ściany i sufity były malowane i są w dobrym stanie,
 • gdy ściany i sufity zostały naprawione.
 • Gruntowanie cena 5 zł/m2
Cennik usług malarskich
Autor: Kalbar Gruntowanie podłoża to podstawowy zabieg przygotowawczy przed malowaniem

Malowanie ścian i sufitów - cennik

Żeby na powierzchni ścian i sufitów powstały ładne i trwałe wymalowania, czynność malowania należy wykonać dwukrotnie. Takie są zalecenia większości producentów. Znajdziemy farby o bardzo dużej sile krycia, które są w stanie w 1 warstwie zamalować nawet intensywny kolor. Ale zdecydowanie bezpieczniej jest nanieść 2 warstwy farby, żeby powstała mocna powłoka.

Generalnie przyjmuje się jedną cenę za malowanie ścian, ale znajdziemy firmy, które nieco drożej wyceniają nakładanie farby kolorowej oraz malowanie sufitów.

 • Dwukrotne malowanie ścian i sufitów cena 16-25 zł/m2
Cennik usług malarskich
Autor: Andrzej Szandomirski Malowanie wymaga pewnej wprawy i siły fizycznej, więc dobrze zlecić je fachowcom

Efekty dekoracyjne na ścianie - cennik usług malarskich

Jeśli chcemy pomalować ścianę w kilku kolorach, wykonać na niej różnobarwne paski, musimy za to więcej zapłacić. Na rynku jest także wiele farb dekoracyjnych, które pozwalają uzyskać oryginalne efekty. Wycena takich prac malarskich jest zawsze indywidualna. Warto jednak wcześniej sprawdzić umiejętności i doświadczenie malarzy.

 • Malowanie ścian dekoracyjne cena 25-75 zł/m2
Cennik usług malarskich
Autor: Kalbar Wyklejenie i wymalowanie pasków na ścianie wymaga dokładności o staranności. Takie prace są dodatkowo wyceniane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE