Nowe opłaty za śmieci w Warszawie w 2022 r. Musisz złożyć deklarację!

2022-01-13 10:03
Nowe opłaty za śmieci Warszawa
Autor: GettyImages Od 1 stycznia 2022 roku w Warszawie obowiązują nowe opłaty za wywóz śmieci

Nowe opłaty za śmieci w Warszawie. Od 1 stycznia 2022 r. w stolicy obowiązują nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Właściciele i zarządcy nieruchomości muszą złożyć nową deklarację. Mają na to czas do 10 lutego br.

Do tej pory w stolicy opłaty za gospodarowanie odpadami naliczano według zużycia wody - stawka wynosiła 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczyło to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w kwietniu 2021 roku.

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?

Opłaty za śmieci w Warszawie w 2022 r.

Od 1 stycznia 2022 r. w Warszawie obowiązują nowe opłaty za śmieci. Jest to opłata ryczałtowa stała (niezależna od tego, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym):

  • 85 zł za mieszkanie w bloku
  • 107 zł za dom jednorodzinny

Zmianie nie uległa wysokość ulgi dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować bioodpady – w tym przypadku opłata obniżona będzie o 9 zł

Natomiast dla mieszkańców, którzy – wbrew wymogowi prawnemu – nie będą segregować odpadów lub będą to robić nieprawidłowo, opłaty za wywóz odpadów będą dwukrotnie wyższe.

NIE PRZEGAP: Jak ZROBIĆ przydomowy KOMPOSTOWNIK i mniej płacić za śmieci

Śmieci
Autor: gettyimages Od 2022 roku w Warszawie obowiązują nowe opłaty za śmieci. Jest to opłata ryczałtowa stała – 85 zł za mieszkanie w bloku i 107 zł za dom jednorodzinny, niezależnie od tego, ile osób mieszka w danym gospodarstwie domowym

Nowa deklaracja śmieciowa najpóźniej do 10 lutego 2022

W związku z obowiązującymi nowymi stawkami opłat za śmieci mieszkańcy zobowiązani są do złożenia nowych deklaracji śmieciowych. Należy to zrobić do 10 lutego 2022 r. 

Druki deklaracji można złożyć:

  • osobiście - podczas wizyty w urzędzie w Wydziale Obsługi Mieszkańców,
  • listownie - wzór deklaracji uchwalany jest przez radę gminy jako akt prawa miejscowego i powinien być dostępny na stronie internetowej urzędu, 
  • elektronicznie - za pośrednictwem internetowej platformy - ePUAP.

Co ważne, mieszkańcy zabudowy wielolokalowej nie składają osobiście deklaracji śmieciowych – w ich imieniu powinna to zrobić spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Pierwsza opłata za wywóz śmieci, zgodna z nowo obowiązującymi stawkami, powinna zostać uiszczona do 28 stycznia 2022 r.

Program osłonowy: wsparcie dla mieszkańców w związku z nowymi opłatami za śmieci

Dla mieszkańców w najtrudniejszej sytuacji miasto uruchomi program osłonowy. O wsparcie będą mogły ubiegać się osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, których dochód nie przekracza 1940 zł netto miesięcznie.

Aby otrzymać pomoc, trzeba zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy zamieszkania. Wsparcie będzie udzielane w formie zasiłku celowego z przeznaczeniem na pokrycie bieżących kosztów utrzymania budynku lub lokalu. 

Śmieciowe absurdy. Wiesz jak segregować odpady?

Pytanie 1 z 10
Gdzie wyrzucić karton po mleku?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE