Dom kostka z PRL - remontować czy sprzedać? Co się bardziej opłaca?

2025-02-17 11:50

Rodzice chcą mi przekazać stary dom kostkę. Zastanawiam się, czy zabrać się za remont, czy sprzedać i wybudować sobie nowy dom. Co wyjdzie taniej? Tak pyta nasz Czytelnik. Co o tym sądzą członkowie grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową”, a co radzi ekspert Muratora?

Dom kostka metamorfoza
Autor: Piotr Mastalerz Ten dom kostka znajduje się w Katowicach-Brynowie

Spis treści

  1. Lepiej zbudować nowy dom niż remontować stary
  2. Remont starego domu to spore wyzwanie
  3. Kiedy remont starego domu się opłaca?
  4. Domy kostki mają wiele zalet
Murator Remontuje #2: Przygotowanie łazienki do totalnego remontu
Materiał sponsorowany

Pan Patryk napisał na grupie Muratora: mogę dostać od rodziców dom. Problem w tym, że to stary klocek rodem z PRL. Rodzice trochę go remontowali, ale jeszcze dużo jest do zrobienia, właściwie wszystkie instalacje, ocieplenie, może dach. Ile może kosztować remont tego? Powierzchnia około 130 m2. Mam też działkę na obrzeżach miasta, może lepiej się budować od podstaw? I tak bez kredytu na pewno się nie obejdzie. Co wyjdzie taniej?

Społeczność facebookowej grupy „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” odpowiada:

Lepiej zbudować nowy dom niż remontować stary

  • Stary dom sprzedaj hobbyście majsterkowiczowi, dla siebie buduj nowy.
  • My rozbudowaliśmy starą kostkę i... szczerze? Drugi raz bym tego nie zrobiła. Jednak co nowe, to nowe.
  • Weź od rodziców, wyremontuj trochę i wynajmij, a sobie zbuduj nowy dom.
  • Jak chcesz przebudowywać, to lepiej zbuduj nowy. Jak tylko remont, to remontuj.
  • Taniej wyjdzie zrobić remont. Do tego możesz go zacząć od razu, a budowa potrwa długo. Zanim dostaniesz wszelkie pozwolenia minie parę miesięcy. Nowy dom oczywiście zrobisz tak jak chcesz. Ale jak zamówisz dobry projekt remontu, to też wyjdzie coś fajnego. Jeśli zrobisz dużo sam, to myślę, że zmieścisz się w 300 tys. zł.
  • Na baterię prysznicową możesz wydać 500 zł, a możesz i 10 tys. Skąd mamy wiedzieć, co wybierzesz?
  • Bierz jeszcze pod uwagę lokalizację działki, dojazdy, sąsiadów. Może to być argument za remontowaniem.
  • Atutem takich domów są działki, często duże, wybudowany garaż. Minus to zawsze dom, który ktoś zrobił pod swoje potrzeby. Remonty takich domów są ciężkie. Czasami lepiej zburzyć i wybudować nowy. Sprzedać? Musisz się liczyć z tym, że i tak nie wystarczy pieniędzy na wybudowanie nowego domu. To trzeba dobrze przekalkulować.
  • Jest na YT taki budowlaniec Mario - on kiedyś kupił taki dom i pokazywał, jak wszystko przerabiał.

Zobacz też, jak inni sobie poradzili z remontami domów z PRL:

Co o tym sądzi ekspert Muratora?

Remont starego domu to spore wyzwanie

Ale dla wielu także i pokusa. Wiele osób kupuje stary dom do remontu. Dom, który w wielu przypadkach ktoś inny nazwałby ruiną do rozbiórki. Inwestorzy, którzy podjęli się tego zadania mają zwykle podobną motywację:

  • remont starego domu będzie tańszy niż budowa nowego;
  • chęć ratowania domu z duszą;
  • stary dom do remontu jest w dobrej lokalizacji.

Czytaj też: Przebudowa domu kostki. Zobacz, co można zrobić z domem z lat 80-tych!

Kiedy remont starego domu się opłaca?

Zwykle ma sens generalny remont kamienicy w centrum miasta, ale raczej nie wolno stojącego domu poza miastem. Doprowadzenie rozpadającego się budynku do standardów współczesnego budownictwa może przewyższyć koszt jego wyburzenia i budowy nowego. Oczywiście nie zawsze, ale nie da się tego ocenić bez ekspertyzy i kosztorysu. Ekspertyza stanu technicznego to koszt, który koniecznie trzeba ponieść przed podjęciem decyzji o remoncie. Tak uczy doświadczenie remontujących, których… zaskoczyła skala remontu.

Budowę domu łatwo zaplanować i wycenić, z remontem jest o wiele trudniej. Dlaczego? Bo każdy remont jest inny! I zazwyczaj bardziej skomplikowany, przez co kosztuje więcej niż budowa domu „od zera”.

Iwona Czapka z biura projektowego IL SENSO (ig: architekt_iwona_czapka) wyjaśnia: - w czasach, gdy wznoszono domy kostki, trudno było o dostępność jakichkolwiek materiałów na budowę, a że Polak potrafi - kombinowano. Dlatego trzeba przygotować się na niespodzianki. Czasami podczas remontów w stropach jako wypełnienie znajdujemy na przykład gazety, a pod podłogą stare ubrania, które z funkcją konstrukcyjną nie mają za dużo wspólnego. W tamtych czasach domy często były wykonywane tak zwanym systemem gospodarczym. Wówczas budowy podejmowali się członkowie rodziny lub znajomi o niewielkim doświadczeniu, co skutkowało różnymi błędami podczas realizacji.

Kolejny problem – trudno o wykonawców, którzy odpowiedzialnie podejdą do zadania. Nie tylko z powodu braku fachowców na rynku. Trzeba mieć do fachowców zaufanie, bo remont domu nie jest pracą do końca wymierzalną. Trudno nawet podpisać umowę, bo zakres prac nigdy nie jest dokładnie zdiagnozowany, a w trakcie realizacji remontu czeka zwykle wiele pracochłonnych niespodzianek.

Domy kostki mają wiele zalet

Trzeba jednak przyznać, że domy kostki mają ogromny potencjał zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. Ich zalety to prosta bryła i konstrukcja. Minimalistyczna forma ułatwia przebudowę lub rozbudowę i pozwala na dopasowanie budynku do różnych stylów architektonicznych, a wnętrze łatwo jest dostosować do współczesnych potrzeb.

Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.

Tak może wyglądać przebudowany dom kostka - zobacz galerię

Pogad@ne. Zbudowane.
Kluczowe momenty wykonania murów. POGADANE ZBUDOWANE
Murator Google News
Autor: