Wybór projektu gotowego: architektura budynku, a finanse i działka budowlana

2007-11-08 1:00
Wybór projektu - architektura a finanse i działka
Autor: Andrzej T. Papliński

Zewnętrzny wygląd domu, czyli to co potocznie nazywa się architekturą, stanowi pierwszy impuls kierujący uwagę  inwestora ku tej lub innej ofercie. Czy słusznie? Czy powinno się sugerować wyglądem przy wyborze projektu domu jednorodzinnego? A może ważniejsza jest sama działka budowlana i jej otoczenie?

Wygląd zewnętrzny domu stanowi zwykle wynik tego, co składa się na dom, a więc rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i technologicznych, których zrozumienie wymaga już umiejętności odczytania dokumentacji projektowej.

Podczas wyboru projektu należy przez cały czas pamiętać o kosztach budowy i uwarunkowaniach lokalizacyjnych posiadanej działki. Jeśli będziemy potrafili właściwie powiązać ww. kwestie z aktualną i przewidywaną sytuacją rodzinną, technologią i cyklem budowy oraz zewnętrzną formą architektoniczną to niewątpliwie osiągniemy sukces.

Architektura domu a finanse inwestora

Podstawowym wyznacznikiem jest tu niestety wielkość budynku - powierzchnia i kubatura, a więc koszty budowy i późniejszego utrzymania. W tym przypadku, jeśli interesujący dla klienta jest dom większy, należy pomyśleć o budynku możliwym do budowy lub zagospodarowywania i wyposażania etapami. Wielkość domu wyliczona szacunkowo na podstawie np. kosztu budowy 1 m2 powierzchni netto nie dotyczy zazwyczaj stanu budynku „pod klucz” i bliższa będzie raczej stanowi surowemu, a ten to tylko 30-35 % kosztów całej inwestycji. O kosztach decyduje też stopień skomplikowania struktury architektoniczno-konstrukcyjnej i czasem dom nieco większy może kosztować mniej. W tym aspekcie znaczenie dla finansowej strony wyrazu architektonicznego budynku ma zatem wybór technologii i cyklu budowy. Niektóre projekty domów jednorodzinnych dają się dość łatwo etapować w realizacji i dobrze zniosą ewentualne zmiany; inne - nie. Mimo tego warto jednak pamiętać, że przy poszukiwaniu rozwiązań tańszych należy skoncentrować swoją uwagę na domach parterowych wykonanych w tanich i trwałych technologiach, niepodpiwniczonych, z prostą więźbą dachową i o nieskomplikowanej bryle. Warto również pamiętać, że proste nie znaczy prostackie, i że choćby mały i nawet niewyrafinowany co do formy architektonicznej, ale starannie, z dobrych, choć niekoniecznie najdroższych materiałów, wykonany budynek pobije architektoniczną klasą na głowę każdą architektoniczną tandetę.

Wpływ działki budowlanej na architekturę domu

Parametry działki tworzą ramy, w które będziemy musieli wpisać nasz dom. O ile w przypadku projektowania indywidualnego jest to ważne i chyba najtrudniejsze zadanie dla architekta, to w przypadku gotowego projektu domu musimy rozwiązać je sami i jest ono tym trudniejsze, że do dyspozycji mamy tylko gotowe rozwiązania katalogowe. Odrzucając tu bardziej szczegółowe rozważania dotyczące relacji działka - dom warto zwrócić uwagę na kilka spraw najbardziej oczywistych.

Najważniejsze jest otoczenie, a więc to co dzieje się naokoło naszego przyszłego domu. Dotyczy to tyleż krajobrazu, co i sąsiedztwa. Ponieważ w tych kwestiach jesteśmy na ogół na coś skazani, należy dobierać projekt tak, aby świadomie planować budowę domu ku otoczeniu i sąsiedztwu otwartemu, tzn. np. z widokiem na las lub jezioro, czy też od nich w jakiejś części odciętemu np. tak aby okna naszego pokoju dziennego nie wychodziły na drogę szybkiego ruchu lub podwórze warsztatu samochodowego sąsiada. Atrakcyjne otoczenie doda urody i wartości skromnemu budynkowi; paskudne zniweczy najlepszą architekturę. Koniecznie trzeba o tym pamiętać, gdyż w warunkach prymitywizmu, niechlujstwa i samowoli panujących w Polsce w zakresie planowania miejscowego jesteśmy wobec otoczenia praktycznie bezbronni. Trzeba więc dobierać gotowy projekt domu tak, aby możliwie wykorzystać atuty lub zneutralizować wady położenia.

Działka budowlana pomoże wybrać projekt domu?

Nie wielkość działki jest zatem najważniejsza, choć oczywiście większa daje więcej możliwości. Duża działka nie musi oznaczać konieczności wyboru projektu dużego domu. Tu znowu można sformułować zasadę, że na rozległej działce mały, dobrze wpisany w nią dom zawsze będzie wyglądał dobrze. Na małej działce mały dom - również dobrze. Na małej działce duża, rozsadzająca ją bryła - karykaturalnie, pomijając już względy funkcjonalne. Kształt i wielkość działki, dojazdy, sąsiedztwo i wynikające z niego uwarunkowania prawne podane w „Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu” czy dotyczące odległości budynku od granic muszą być brane pod uwagę, a zatem można w nie wpisać zwykle tylko niektóre z rozwiązań projektowych. Dotyczy to też usytuowania względem stron świata, co jednak pozwalają korygować „lustrzane” wersje projektów.

Parametry działki uwarunkują też możliwości sytuowania wolno stojących garaży czy elementów małej architektury itp.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają