Wybór projektu gotowego pozwoli nam, przede wszystkim zaoszczędzić czas, który potrzebny jest na stworzenie projektu od samego początku. Co więcej, wybór projektu gotowego jest obecnie znacznie łatwiejszy, ponieważ obszerna baza rozwiązań pozwala nam na znalezienie rozwiązania, które spełni nasze oczekiwania i wymagania. Nie ulega wątpliwości, że zakup gotowego projektu domu to także wygoda, gdyż dostaniemy gotowy projekt architektoniczno - budowlany, który wymagany jest do rozpoczęcia prac budowlanych.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając projekt gotowy domu?
Wybierając projekt gotowy domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- Styl i układ pomieszczeń - projekt gotowy domu powinien odpowiadać naszym wymaganiom estetycznym. A co ważniejsze, należy dokładnie przeanalizować układ pomieszczeń i przestrzeni domu, aby ten spełniał nasze potrzeby i był funkcjonalny dla nowego mieszkańca.
- Powierzchnia i kształt posiadanej działki - te dwa czynniki wpływają na możliwość realizacji wybranego projektu. Warto o tym pamiętać, bo może okazać się, że wybrany projekt domu mieści się na naszej działce, ale nie w sposób uwzględniający najbardziej optymalny układ stron świata.
- Zwróć uwagę na materiały - wybór materiałów na budowę domu, które uwzględnione są w projekcie gotowym domu, mają wpływ na jego koszty. Dzięki tej wiedz znacznie łatwiej jest oszacować koszty budowy i dopasować wybór projektu do swojego budżetu.
- Możliwość wprowadzenia zmian w projekcie - wybierając projekt, dowiedz się, jakie są inne warianty tego projektu oraz jaki jest dopuszczalny zakres zmian do wprowadzenia. Zmiany mogą dotyczyć zarówno układu funkcjonalnego domu, jak i sposobów wykończenia elewacji, czy ogrzewania domu.
Projekt gotowy domu - nowoczesny dom "stodoła"
Nic nie wskazuje na to, by ta niezwykle popularna ostatnio forma domu miała odejść do lamusa lub nieco ustąpić miejsca jakiejś innej. Trudno się temu dziwić, zważywszy, że z jednej strony jest zakorzeniona w naszym pejzażu, z drugiej – jej wewnętrzna przestrzeń okazuje się na tyle plastyczna, że można w nią wpisać bardzo różne programy funkcjonalne.
Tym razem przedstawiamy stodołowy projekt na niedużą, wąską (17,3 m) oraz trudną działkę z frontem od południa. Mimo takich ograniczeń udało się zaprojektować funkcjonalny dom o powierzchni użytkowej 139,5 m2 z poddaszem do adaptacji (97,7 m2). Nawet bez adaptacji w domu jest aż pięć pokoi. To sprawia, że staje się wygodnym lokum dla pięcioosobowej rodziny. Oczywiście, adaptacja górnej kondygnacji dodatkowo poszerzy jego możliwości.
Atutem projektu jest racjonalny podział powierzchni parteru. Są tu trzy sypialnie (każda ma blisko 11,9 m2) oraz master bedroom gospodarzy – sypialnia (13,8 m2) połączona z garderobą (5,2 m2) i łazienką (7,2 m2). Na komfort życia wszystkich domowników wpływają dostępne z korytarza łazienka (5,4 m2), WC (1,2 m2) oraz pralnia z pomieszczeniem technicznym (5,3 m2).
Mimo bogatego programu funkcjonalnego i wydzielenia wielu pomieszczeń dom sprawia wrażenie przestronnego, a nawet zdaje się być znacznie większy niż jest w rzeczywistości. Dzieje się tak za sprawą podwójnego otwarcia w strefie dziennej (49,7 m2). Po pierwsze połączenia pokoju (31,3 m2) z kuchnią (18,4 m2), po drugie otwarcia wnętrza dużymi, sięgającymi podłogi przeszkleniami na taras (39,5 m2).
Dużą rolę w rozciąganiu domowej przestrzeni odgrywają osie widokowe. Jedna z nich ma aż blisko 20 m i biegnie przez całą długość domu. Inna buduje wrażenie już po przekroczeniu progu – prowadzi wzrok od wiatrołapu do przeszklonej ściany i ogrodu.

i
Nowoczesny dom z modernistyczną duszą
Projekt: Nowa historia – wariant I – Murator M254a; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
Oszczędna forma bryły z płaskim dachem pozwoliła na maksymalne wykorzystanie dwóch kondygnacji i zaprojektowanie na małą działkę wygodnego domu nawet dla sześcioosobowej rodziny. Przy przeznaczeniu 149,5 m2 pod zabudowę udało się stworzyć dom o powierzchni użytkowej 166,7 m2 ze strefą gospodarczą mającą ponad 40 m2.
Autorka projektu zdecydowała się na funkcjonalny podział wnętrza z wyraźnym rozdzieleniem strefy dziennej na parterze od nocnej na piętrze. Jedynym wyjątkiem jest tu nieduży pokój na parterze (11,6 m2) usytuowany tuż przy wejściu i odizolowany od salonu łazienką oraz klatką schodową. Taka lokalizacja czyni go optymalnym lokum dla seniora albo na strefę pracy.
Decydujące o komforcie funkcjonalne bufory znajdziemy też na piętrze. To z jednej strony bryły łazienka (6,6 m2) i pralnia (4,5 m2), a z drugiej klatka schodowa (5,1 m2) i mniejsza łazienka (4,5 m2). Taka strefa buforowa pozwoliła na wydzielenie dwóch odrębnych części sypialnianych. W jednej są dwa pokoje (każdy po 14,3 m2) – idealne dla dzieci. W drugiej master bedroom (25,3 m2) z dwoma wygodnymi garderobami i małą łazienką oraz sypialnia (15 m2), która może stać się pokojem gościnnym albo przeznaczonym dla małego, wymagającego bliskości rodziców dziecka.
Równie funkcjonalny jak piętro jest parter domu z przestronną strefą dzienną (45,6 m2) przylegającą do dużego, częściowo zadaszonego tarasu (36,2 m2).
Przejawem funkcjonalności jest także projekt strefy gospodarczej na parterze. To kompleks połączonych ze sobą pomieszczeń kotłowni/spiżarni (7,1 m2 powierzchni netto/6,5 m2 powierzchni użytkowej), garażu (34 m2) i garderoby (5,2/4,5 m2). O funkcjonowaniu tego zaplecza gospodarczego przesądzają zaprojektowane w nim wejścia/wyjścia. Ogrodowe, usytuowane z boku bryły, ukryte we wnęce i oddalone od głównego tarasu, jest niemal niewidoczne. Zapoczątkowany nim techniczny trakt może zakończyć się wejściem do pobliskiej kuchni lub do wiatrołapu.

i
Nowoczesny dom o niewielkim metrażu
Projekt: Osiągalny N – Murator A107N; autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska
Ten projekt to ekonomiczna, ale też urokliwa propozycja dla licznej rodziny – nawet sześcioosobowej. Dzięki zręcznej koncepcji projektowej w bryle wymagającej 69,7 m2 powierzchni zabudowy udało się wygenerować aż 99,7 m2 powierzchni użytkowej i spakować aż sześć pokoi. Okazało się to możliwe za sprawą łączenia małej powierzchni zabudowy domu ze stosunkowo dużymi wysokością bryły (8,35 m) i kątem nachylenia połaci (42o). W ten sposób powstała kubatura (457,3 m3), która pozwala na stworzenie niedużego, a jednak przestronnego domu. Ta przestronność staje się najbardziej oczywista za sprawą rozplanowania strefy dziennej – jej rozciągnięcia na całą długość bryły (9,24 m). Istotne jest także połączenie pokoju dziennego (21,4 m2) nie tylko z kuchnią (8,6 m2), ale także z holem (3,7 m2).
Poza tym ograniczenie do minimum powierzchni przeznaczonej jedynie na komunikację (mały korytarz przy przedsionku) pozwoliło na parterze wygospodarować miejsce na mały pokój (8 m2) i łazienkę (3,7 m2).
Wysokość poddasza od 1,39 aż do 2,93 m umożliwiła wydzielenie czterech sypialni (9,2/8,1 – 10,5/9,1 m2) i łazienki (5,1/4,1 m2) oraz ułatwiła ich aranżację. Inną konsekwencją tej wysokości jest projekt elewacji, którego zadaniem jest optyczne obniżenie bryły. Temu służy przecinający ją poziomy pas oraz zróżnicowana materiałowo (tynk, panele drewnopodobne) elewacja dolnej kondygnacji.
Rodzina projektów A107N występuje w wersjach różniących się podziałem wnętrza – liczbą pokoi od dwóch (z możliwością adaptacji poddasza) do sześciu i projektem elewacji.

i

Autor: Archiwum serwisu
Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.