Wybieramy projekt nowoczesnego domu parterowego: Murator D20 Okazały

2011-04-29 15:52
Projekt Okazały D20a
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Projekt Okazały D20a

Murator D20 "Okazały" to projekt domu nowoczesnego i wygodnego. "Okazały" ma przestronne wnętrza, duże zaplecze gospodarcze, dwustanowiskowy garaż oraz olbrzymi taras, który zapewnia dobre połączenie z ogrodem. Dom jest doskonałym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Zobacz dwa warianty projektu domu jednorodzinnego i zbuduj swój dom!

Największym atutem „Okazałego” i zarazem czynnikiem powodującym, że wciąż przekonują się do niego nowi inwestorzy, jest wyraźny podział na część dzienną i nocną. Dzięki zaprojektowaniu domu w kształcie litery T każda z nich ma swoje własne skrzydło.

Projekt Murator D20 – Okazały jest dostępny także w wariancie z poddaszem użytkowym – jego powierzchnia powiększa się wtedy o ponad 50 m². Obydwie wersje są dostosowane do technologii tradycyjnej – dwuwarstwowe ściany z betonu komórkowego o grubości 24 cm, ocieplone warstwą 12 cm styropianu. Jest jednak możliwość zmiany tych materiałów.

Murator D20 Okazały

 • Dom parterowy, z garażem w bryle, przeznaczony dla trzy-, czteroosobowej rodziny
 • Architekt Barbara Kierejewska-Zielińska
 • Powierzchnia netto 187,8 m²
 • Powierzchnia domu* 155,6 m²
 • Powierzchnia zabudowy 231,9 m²
 • Kubatura 930,3 m³
 • Kąt nachylenia dachu 25°
 • Minimalne wymiary działki 26,5 x 26,0 m

*powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m (bez tarasów, loggii, garaży, wiat)

Wygodny dom

"Okazały" to bardzo wygodnie rozplanowany dom. Na szczególną uwagę zasługuje dobrze rozwiązana strefa wejścia prowadząca od drzwi zewnętrznych (przed wiatrem i zacinającym z lewej strony deszczem osłania je ściana garażu), przez widny przedsionek, do holu. Wchodzących wita widok – przez podwójne drzwi balkonowe – tarasu i, w dalszej perspektywie, zieleni ogrodu.

Część wspólna domu

Hol dzieli budynek na dwie części: wspólną i prywatną. We wspólnej mieści się duży, przestronny pokój dzienny, w którym wydzielone są przytulny aneks kominkowy i jadalnia oraz częściowo otwarta kuchnia (główne wejście do niej mieści się zaraz za przedsionkiem). Niemal całkowicie przeszklona ściana salonu powoduje, że jest w nim bardzo jasno.

Część prywatna domu

Część prywatna stanowi zamkniętą enklawę – od dziennej dzieli ją hol. Do położonych tam trzech sypialni nie dociera więc gwar z salonu. W domu znajdują się dwie łazienki: dla gości (wejście do niej jest w garderobie położonej tuż za przedsionkiem) i dla domowników (w części prywatnej). O wygodzie „Okazałego” decydują też dwie garderoby. Jedna jest położona zaraz za przedsionkiem (dzięki temu może on pozostać reprezentacyjny, nie trzeba zabudowywać go szafami), natomiast druga – w strefie nocnej, gdzie jest dostępna dla wszystkich domowników (powoduje to, że nie ma konieczności umieszczania w sypialniach dużych szaf).

Zaletą „Okazałego” jest również bardzo duży taras, na który można wyjść zarówno z holu (nie trzeba przechodzić przez część dzienną), jak i z salonu. Jest on przytulny i zaciszny, ponieważ z dwóch stron osłaniają go ściany domu. Program domu uzupełnia dwustanowiskowy garaż połączony z budynkiem dużym pomieszczeniem gospodarczym. Rozwiązanie takie jest bardzo praktyczne, chociażby ze względu na możliwość pozostawienia po drodze części zakupów.

Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów

 1. Wydłużenie garażu o metr do przodu.
 2. Zmiana usytuowania kominka (rys. 2).
 3. Powiększenie kuchni kosztem aneksu kominkowego (rys. 2).
 4. Wykonanie dodatkowego okna w pokoju dziennym na ścianie bocznej.
 5. Powiększenie holu poprzez zlikwidowanie podcienia tarasowego (rys. 2).
 6. Podzielenie pomieszczenia gospodarczego na kotłownię (dostępną z garażu) i garderobę (dostępną z przedsionka) (rys. 1).
 7. Zrezygnowanie ze ściany oddzielającej kuchnię od jadalni (rys. 2).
 8. Powiększenie mniejszej łazienki kosztem garderoby (rys. 1).
 9. Zlikwidowanie wejścia do kuchni od strony przedsionka i umiejscowienie go od strony jadalni (rys. 2).
 10. Zaadaptowanie garażu i pomieszczenia gospodarczego na cele mieszkalne (rys. 3).
 11. Wykonanie okna tarasowego w sypialni przylegającej do tarasu.
 12. Przesunięcie garażu na prawą stronę budynku.

Murator D20a Okazały – wariant II

 • Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny
 • Architekt Barbara Kierejewska-Zielińska
 • Powierzchnia netto 271,6 m²
 • Powierzchnia domu* 209,9 m²
 • Powierzchnia zabudowy 248,4 m²
 • Kubatura 1110,0 m³
 • Kąt nachylenia dachu 32°
 • Minimalne wymiary działki 26,5 x 27,0 m

*powierzchnia pomieszczeń o wysokości co najmniej 1,9 m (bez tarasów, loggii, garaży, wiat)

Większa wersja domu "Okazały"

W tej wersji „Okazały” zyskał użytkowe poddasze i tym samym jego powierzchnia (powyżej 1,90 m) powiększyła się o ponad 50 m². Na parterze mieści się teraz jedna sypialnia i gabinet (zaciszny dzięki oddaleniu od pokoju dziennego), a na poddaszu zlokalizowano dwie sypialnie i łazienkę. Wchodzący do domu po przejściu przez przedsionek trafiają do przestronnego holu, w którym znajdują się wejścia do poszczególnych pomieszczeń, wyjście na taras (mieści się ono na linii drzwi wejściowych), a także schody na poddasze. Zaraz za przedsionkiem, po lewej stronie, jest zlokalizowana wygodna garderoba.

Część wspólna domu

W części wspólnej parteru jest jasny, przestronny pokój dzienny, otwarta na jadalnię kuchnia (wejście do niej mieści się w holu, nie ma więc konieczności przechodzenia z zakupami przez salon), a także niekrępujące WC dla gości, z wejściem od strony garderoby.Salon przedłuża (i wiąże dom z ogrodem) ogromny taras. Zyskał on podcienia, ponieważ konieczne było podparcie większego, dalej wysuniętego dachu.

Część prywatna domu

W części prywatnej jest duża łazienka (wraz z położoną obok sypialnią małżeńską wyposażoną w garderobę powstał tu prawdziwy apartament) oraz pomieszczenie gospodarcze, w którym – oprócz kotłowni – można urządzić na przykład pralnię i suszarnię lub składzik. Na poddaszu mieszczą się dwie sypialnie oraz spora łazienka w kształcie litery L. Nie brakuje tam też miejsca do przechowywania – jest wydzielony osobny schowek, a w dość dużym korytarzu bez trudu zmieści się pojemna szafa (można też urządzić tam kącik do pracy). Umieszczony w bryle domu dwustanowiskowy garaż nie ma bezpośredniego połączenia z domem.

Zmiany najczęściej wprowadzane przez inwestorów

 1. Wykonanie podwójnych drzwi – zamiast pojedynczych – prowadzących na taras z holu (rys. 1)
 2. Umiejscowienie wejścia do łazienki w sypialni (rys. 1).
 3. Wygospodarowanie spiżarni w kuchni (rys. 2).
 4. Powiększenie przedsionka kosztem garderoby.
 5. Wykonanie przejścia z garażu do domu w miejscu garderoby.
 6. Powiększenie WC kosztem pomieszczenia gospodarczego.
 7. Zabudowanie części tarasu ogrodem zimowym.
 8. Połączenie dwóch sypialni na poddaszu w jedną wyposażoną w dużą garderobę (rys. 3).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE