Mały dom parterowy z poddaszem do adaptacji. Dlaczego warto taki wybrać?

2023-07-31 18:19

Projekt domu z poddaszem do adaptacji daje możliwość indywidualnej aranżacji. Dzięki temu możemy to miejsce przeznaczyć na dodatkowe sypialnie, gabinet, strefę zabawy lub cokolwiek innego. Jakie jeszcze zalety ma budowa domu z poddaszem do własnej adaptacji?

Spis treści

  1. Projekt domu o niewielkim metrażu z poddaszem do adaptacji
  2. Galeria: Zobacz dom i przykładową aranżację jego wnętrz
  3. Projekt domu z poddaszem do adaptacji dla rozwojowej rodziny
  4. Galeria: Zobacz wizualizacje domu
  5. Nowoczesne stodoła - projekt domu z poddaszem do adaptacji
  6. Galeria: Zobacz dom i jego przykładową aranżację wnętrz
  7. Projekt nowoczesnego domu z poddaszem do adaptacji
  8. Galeria: Zobacz dom i jego przykładową aranżację wnętrz

Budowa domu to inwestycja w przyszłość. Dlatego podejmując decyzję o wyborze odpowiedniego projektu, należy wziąć pod uwagę to, jak możemy przearanżować wnętrze niewielkim nakładem pracy, dopasowując je do zmieniających się potrzeb. Wybranie projektu rozwojowego pozwoli na dobudowę, rozbudowę lub aranżację dodatkowej przestrzeni, kiedy ta będzie nam potrzebna.

Skontaktuj się z Doradcą Muratora, w ciągu 24h wybierze dla Ciebie odpowiednie projekty domów

Projekt domu z poddaszem do adaptacji to idealny przykład domu rozwojowego. Jego największą zaletą jest taka aranżacja komunikacji z kolejną kondygnacją, która pozwala na remont w dalszej perspektywie. Dzięki temu można podzielić koszty związane z wykończeniem wnętrza i najpierw wykończyć parter a kiedy będzie potrzeba lub zbierzemy odpowiednią ilość środków, wykończyć poddasze.

Dużą zaletą takich projektów jest możliwość dowolnej aranżacji wnętrza poddasza. Mamy wiele możliwości: dodatkowe sypialnie z łazienką, garderoba, miejsce zabaw i gier dla dzieci, miejsce pracy czy pokój telewizyjny.

Okna dachowe FFAKRO
Autor: FAKRO Okna dachowe to optymalne rozwiązanie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Dzięki odpowiedniej ilości naturalnego światła, optymalnej temperaturze i jakości powietrza pozwalają zadbać o nasze zdrowie

Projekt domu o niewielkim metrażu z poddaszem do adaptacji

Ten projekt, mimo niewielkiego metrażu, jest funkcjonalny i dodatkowo daje możliwość wykończenia i aranżacji poddasza, kiedy rodzinie będzie potrzebna dodatkowa przestrzeń. Poddasze to aż 42,7 m², w których zaplanowano dodatkowe trzy pokoje i w pełni funkcjonalną łazienkę, w której znajdzie się miejsce zarówno na wygodną wannę, jak i prysznic (6,9 m2 powierzchni użytkowej, 10,7 m2 powierzchni netto). Dzięki takiemu podziałowi poddasze można przeznaczyć w całości dla dzieci, aby każde z nich miało miejsce dla siebie.

Stworzony w tym domu plan pozwala, aby „na start” wykończyć parter o powierzchni 67,9 m². Zaprojektowano tu dwie sypialnie (11,2 i 9,6 m²). Między nimi znajduje się wygodna łazienka o powierzchni 5,5 m². Druga, mniejsza sypialnia idealnie nada się na gabinet lub pokój gościnny.

Na parterze znajdują się również kuchnia (8,1 m²). Przynależy do niej pomieszczenie gospodarcze/kotłownia (3,8 m²). Taki układ pozwala na uzyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie. Bezpośrednio przy kuchni znajduje się pokój dzienny wraz z jadalnią (28,1 m²), którego atutem jest otwarcie na duży taras i ogród.

Parter jest w pełni przystosowany do potrzeb wieloosobowej rodziny i zaaranżowany w sposób pozwalający na wygodne korzystanie z każdego metra kwadratowego powierzchni.

Zaletą tego domu rozwojowego jest poddasze (42,7 m² powierzchni użytkowej) – ten dodatkowy metraż to idealne rozwiązanie, które pozwoli pomieścić większą ilość domowników. W przyszłości mogą tu powstać aż trzy dodatkowe sypialnie (16/7,9, 20/10,7 oraz 19,8/11,3 m²). Układ funkcjonalny dopełnia tu duża łazienka (10,7/6,9 m²), w której z powodzeniem zmieszczą się zarówno prysznic, jak i wanna.

Dzięki ukryciu schodów prowadzących na poddasze w przedsionku (2,4 m²) można bez problemu prowadzić remont poddasza tak, aby nie niszczyć przy tym już wykończonej części parteru. Dodatkowo ukrycie schodów pozwala uwolnić pozostałą przestrzeń domu.

Warto dodać, że dzięki możliwości adaptacji tego projektu pod indywidualne potrzeby dom może pomieścić nawet 6-osobową rodzinę.

Projekt: Solidny – wariant I – Murator M252a; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Galeria: Zobacz dom i przykładową aranżację jego wnętrz

Projekt domu z poddaszem do adaptacji dla rozwojowej rodziny

Ten kompaktowy, nowoczesny dom to prawie 66 m² powierzchni parteru i dodatkowe 55 m² poddasza do dowolnej adaptacji.

Na elewacji znajdują się zarówno modne obecnie drewno, jak i cegła widoczna w strefie wejścia do domu i od strony ogrodu. Biało-szara kolorystyka to już współczesny trend, który na dobre zadomowił się w polskim krajobrazie.

Na funkcjonalnym parterze znajduje się kuchnia (9,8 m²) z widokiem na przestronny salon (30,2 m²), gdzie mieści się również stół jadalniany. Duże okno wprowadza do wnętrza naturalne światło, a siedząc na kanapie, patrzymy wprost na ogród.

Znalazła się tu również wygodna sypialnia o powierzchni 14,6 m². Dodatkowo w pełni funkcjonalna łazienka pozwala na użytkowanie tej części domu bez konieczności natychmiastowej aranżacji poddasza – powstało tu wygodne, dwupokojowe mieszkanie dla rozwojowej rodziny.

Funkcję parteru dopełnia jednostanowiskowy garaż połączony z resztą domu przejściem przez pomieszczenie gospodarcze. Można w nim dodatkowo wydzielić przestrzeń na sprzęty ogrodowe - z garażu do ogrodu prowadzi wygodne wyjście.

Adaptacja i remont poddasza nie będą sprawiać problemów mieszkańcom, ponieważ klatka schodowa została pomysłowo schowana za drzwiami, tworząc oddzielne pomieszczenie.

Poddasze można zaadaptować na dowolną funkcję. Dla rodziny z dziećmi jest to idealna przestrzeń, aby wydzielić im pokoje. Zmieści się tu miejsce do zabawy, nauki i odpoczynku. Pomieszczenie można podzielić ściankami działowymi lub pozostawić jako otwarte, a poszczególne funkcje podzielić, odpowiednio aranżując wnętrze. Zaprojektowane okna połaciowe dostarczą do wnętrza poddasza naturalne światło, dzięki czemu będzie ono bardziej przytulne.

Dodatkowymi atutami tego domu są jednostanowiskowy garaż i kotłownia – to idealne, dodatkowe przestrzenie na przechowywanie.

Projekt: Cenny – wariant II (etap I) – Murator M260aG1; autorka projektu: architekt Ewa Dziewiątkowska

Galeria: Zobacz wizualizacje domu

Nowoczesne stodoła - projekt domu z poddaszem do adaptacji

Cechą charakterystyczną bryły tego domu jest dach licujący się ze ścianami elewacji. Jeżeli to dla niektórych jest zbyt nowoczesne rozwiązanie, projekt występuje również w wersji tradycyjnej, gdzie mamy typowy dach z okapami.

To świetna propozycja zwłaszcza dla par na starcie, seniorów, ale także rodzin nawet z trójką dzieci. Dzięki możliwości adaptacji poddasza znacznie zwiększa się metraż użytkowy domu, a to sprawia, że zmieści się w nim naprawdę duża rodzina.

Dom jest funkcjonalny i wygodny w użytkowaniu. Na parterze znajduje się salon z otwartą kuchnią o łącznej powierzchni 32 m², pokój – 7,4 m² oraz łazienka (3,9 m²). Pod schodami zostało przewidziane pomieszczenie gospodarcze, które z powodzeniem sprawdzi się jako przykuchenna spiżarnia – pomieszczenie szczególnie przydatne przy dużej rodzinie.

Atutem tego domu jest również spory wiatrołap (3,7 m²), w którym poza szafą znajdzie się miejsce do siedzenia, a w pomieszczeniu zmieści się kilka osób jednocześnie.

Poddasze domu zostało przygotowane do indywidualnej adaptacji. Wnętrze o powierzchni użytkowej 47,4 m² da się dowolnie zaaranżować. Otwartą przestrzeń można podzielić na pokoje dla dzieci lub pozostawić otwarte pomieszczenie i stworzyć wnętrze, w którym dzieci będą mogły zarówno się bawić, jak i uczyć się i spać. Poddasze, mimo skosów, będzie wygodne w użytkowaniu, ponieważ wysoka ścianka kolankowa gwarantuje wysokość pomieszczenia w najniższym punkcie aż 150 cm.

Rezolutny został zaprojektowany w modnej kolorystyce i z najwyższą dbałością o szczegóły. Na elewacjach zastosowano biel oraz różne odcienie szarości, przełamane elementami z jasnego lub ciemniejszego drewna. Dwupołaciowy dach o szarej, grafitowej lub ceglastej barwie idealnie dopasowano do kolorystycznych kompozycji ścian. Każdy wariant projektu, bez względu na zestawienie barw, prezentuje się imponująco i emanuje spokojem oraz dobrą energią.

Warto dodać, że projekt został stworzony z myślą o ograniczaniu wydatków zarówno w trakcie budowy – prosta bryła i dwuspadowy dach to idealne rozwiązanie na optymalizację kosztów budowy, jak i podczas późniejszego użytkowania przez domowników. Zastosowano tu połączenie ogrzewania gazowego z fotowoltaiką, co na pewno pozytywnie wpłynie na koszty eksploatacji.

Projekt: Rezolutny N pa – Murator A112N/1; autorka projektu: architekt Katarzyna Słupeczańska

Galeria: Zobacz dom i jego przykładową aranżację wnętrz

Projekt nowoczesnego domu z poddaszem do adaptacji

Ten nowoczesny dom przyciąga wzrok. Sprawdzi się idealnie dla 3-4-osobowej rodziny, która lubi nowoczesny styl połączony z naturalnymi i tradycyjnymi elementami. Ten popularny obecnie typ zabudowy jednorodzinnej przez prostą formę przekrytą dachem dwuspadowym nawiązuje wprost do architektury budynków gospodarczych, dzięki czemu doskonale wpisuje się w podmiejski krajobraz. Całkowita powierzchnia użytkowa domu to 130,5 m². Poza przestronnym parterem mamy tu do dodatkowej adaptacji poddasze w formie antresoli – z widokiem na salon.

Plan parteru jest niezwykle funkcjonalny i czytelny, a otwarcie salonu (27,8 m²) aż po dach dodaje wnętrzu przestrzeni i otwartości – salon staje się bardziej reprezentacyjny. W jednym ciągu znalazły się tu spora kuchnia, pełniąca także funkcję jadalni (18,7 m²), i pokój dzienny.

Drugą część planu stanowią trzy sypialnie (11,5, 11,4, 14,1 m²). Sypialnia rodziców ma własną łazienkę (5 m²). Dodatkowa, wspólna łazienka znajduje się między pozostałymi sypialniami.

Klatka schodowa została zamknięta w przedsionku, dzięki czemu mamy początkowo możliwość odcięcia poddasza bez konieczności jego wykończenia. Poddasze (33,2 m²) może zostać dowolnie zaaranżowane.

To, co wyróżnia ten projekt, to piękny dwupoziomowy salon, doświetlony dużym przeszkleniem, który sprawia, że nieduży dom wydaje się znacznie większy i bardziej reprezentacyjny.

Nowoczesnego wizerunku nadają mu zastosowane materiały wykończeniowe – na dachu panele blachy na rąbek, a na elewacji duże okna w kolorze antracytowym i drewno egzotyczne. Budynek charakteryzuje się prostą konstrukcją, która nie sprawi kłopotu ekipom wykonawczym.

Projekt: Uniwersalny 2 – DW 099; autorzy projektu: architekci Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz

Galeria: Zobacz dom i jego przykładową aranżację wnętrz

Murator PROJEKTY – Spełnij marzenie o własnym domu
Projekty Gotowe Murator

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt A112

Ponad 25 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu Inwestorom z całej Polski – pomożemy i Tobie. W naszej ofercie znajdziesz ponad 6 000 gotowych projektów domów. Doświadczony zespół Doradców i Architektów pomoże w znalezieniu projektu odpowiadającego Twoim oczekiwaniom, dopasowanego do wymiarów. Do zakupionego projektu otrzymasz pakiet DODATKÓW i GRATISÓW, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.