Jak kupić projekt domu jednorodzinnego? Projekt gotowy na konkretną działkę
Wybór projektu domu często ograniczają finanse, czasami wyobraźnia – zawsze specyfika terenu, na którym chcesz go postawić. Podpowiadamy, jak kupić projekt domu jednorodzinnego w zależności od rodzaju działki.
Autor: Piotr Mastalerz
Specyfika działki często wymaga pewnych zmian w projekcie gotowym. Warto je skonsultować z projektantem, jeszcze przed kupieniem projektu
Domy nie powstają w próżni, ale na działkach o konkretnych wymiarach, określonym położeniu względem stron świata i w pewnym otoczeniu architektonicznym. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na to, jak dom będzie wyglądał. Dobrze, jeśli działka pod budowę została zakupiona z pełną świadomością zalet i wad okolicy, w jakiej się znajduje, i tego, na co na etapie budowy pozwolą jej wielkość i usytuowanie. Zdarza się jednak i tak, że działka stała się własnością inwestora w innych okolicznościach, a co za tym idzie, może niezupełnie spełniać jego oczekiwania. W większości przypadków znalezienie projektu odpowiadającego wymaganiom inwestorów i pasującego do działki jest możliwe. Czasem może to być trudne, czasem będzie wymagać wprowadzenia zmian w projekcie, ale ciągle rozszerzana oferta projektów gotowych na pewno ułatwi to zadanie.
Zobacz kolekcję Muratora: Projekty domów jednorodzinnych >>
Usytuowanie domu na działce
Planowanie domu musi uwzględniać wielkość działki, na której będzie on realizowany. Po pierwsze dom musi się zmieścić na działce, co oznacza, że odległości budynku od granic muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami zawartymi w warunkach technicznych. Odległość ściany z otworami okiennymi lub drzwiowymi zawsze wynosi 4 m, a ściany bez otworów lub z otworami wypełnionymi pustakami szklanymi (luksferami) – 3 m. Jeśli działka jest wąska (a za taką uznaje się działkę o szerokości poniżej 16 m), wolno postawić budynek w odległości mniejszej niż 3 m (jednak nie mniejszej niż 1,5 m) od granicy lub w samej granicy. Będzie to możliwe także wtedy, gdy odpowiedni zapis znajduje się w planie miejscowym lub w decyzji o warunkach zabudowy.
Liczy się każdy centymetr
Dlatego własnie dobrze jest zlecić geodecie dokładny pomiar działki. Jeżeli jej szerokość będzie wynosić na przykład 15,99 m, będzie można zmniejszyć odległość ściany budynku bez otworów z 3 do 1,5 m lub wybudować dom w granicy. Gdy działka będzie miała 16 m, stanie się to niemożliwe. Występując o pozwolenie na budowę, inwestor powinien zaznaczyć, że chciałby postawić dom w granicy działki lub w odległości do 1,5 m od granicy, nie musi natomiast przedkładać zgody sąsiadów. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że budowa budynku w granicy działki mocno ogranicza wybór projektu z oferty projektów gotowych. Maksymalna szerokość budynku wolno stojącego realizowanego na działce 16-metrowej to 8-9 m, ale jeśli na przykład działka będzie mieć 14 m, jego szerokość może wynosić już tylko od 7 do 8,5 m. Zadanie staje się więc coraz trudniejsze.
Działka z wjazdem od północy lub wschodu
Tak usytuowane działki uchodzą za najatrakcyjniejsze. Od stron najzimniejszych i najmniej nasłonecznionych (północ, wschód) można zlokalizować pomieszczenia, które nie wymagają zbyt wiele naturalnego światła: garaż, kotłownię, pralnię, pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię oraz kuchnię. Temperatura w tej ostatniej bywa bardzo wysoka i dodatkowe nasłonecznienie, zwłaszcza w lecie, może sprawić, że w trakcie przygotowywania obiadu będzie w niej za gorąco. Zorientowanie kuchni w stronę frontu działki jest pożądane także ze względu na bezpieczeństwo. Kuchnia to pomieszczenie, w którym wiele osób przebywa stosunkowo długo w ciągu dnia, a zawsze warto mieć na oku frontową część działki, gdzie znajduje się strefa wejścia i wjazdu. Od strony południowej i zachodniej można zlokalizować salon, dodatkowy pokój na parterze oraz na przykład jadalnię i taras.
Działka z wjazdem od południa lub zachodu.
Pomieszczenia gospodarcze i techniczne ponownie warto umieścić od wschodu i północy. Należy się także zastanowić nad zlokalizowaniem kuchni z tyłu domu (północ, wschód). Co prawda traci się widok na frontową część działki, ale kuchnia znów znajduje się w strefie chłodniejszej, a jeżeli zaprojektujesz pokój dzienny i taras od strony zachodniej, można się będzie pokusić o dodatkowe wyjście na taras z kuchni, co na pewno będzie rozwiązaniem bardzo praktycznym.
Daleko od szosy
Jeżeli inwestor ma dużą działkę, a linia zabudowy nie jest obowiązująca, na pewno będzie się zastanawiał nad usytuowaniem budynku względem frontowej granicy. Często zapada decyzja o cofnięciu budynku daleko od niej, na przykład w celu ograniczenia hałasu ruchu ulicznego. Należy jednak pamiętać, że im dalej budynek będzie zlokalizowany, tym dłuższe (a co za tym idzie droższe) będziesz musiał wykonać przyłącza. Dłuższy (czyli droższy w wykonaniu) będzie podjazd do domu. Jeśli warunki na to pozwalają, optymalną odległością domu od frontu działki jest 8-12 m. Na mniejszych działkach często jest to mniej więcej 6 m. W zabudowie bliźniaczej i szeregowej mogą to być nawet 4 m. Pamiętaj, że na obszarze między frontem działki a domem często muszą się znaleźć takie urządzenia jak zbiornik bezodpływowy na ścieki, śmietnik, czasami także dodatkowe miejsce parkingowe, a ich usytuowanie względem domu i granic musi spełniać obowiązujące warunki techniczne.
Dom blisko ulicy
Gdy inwestorzy są zmuszeni zlokalizować budynek blisko frontowej granicy działki, powinni pomyśleć o zasadzeniu przy niej gęstego szpaleru wysokich krzewów, które pomogą ograniczyć zgiełk ulicy i zapewnią osłonę przed wzrokiem przechodniów. Z szerokiej oferty projektów gotowych inwestorzy powinni wybrać te, które w największym stopniu spełniają wymagania formalne i terenowe, a jednocześnie są zgodne z ich własnymi oczekiwaniami. Jest to zadanie bardzo trudne, ale na szczęście po konsultacji architektonicznej wiele elementów projektu gotowego można zaadaptować do konkretnych potrzeb.