Firma w domu. Jaki projekt wybrać, gdy chcesz prowadzić działalność gospodarczą w domu?

2013-03-11 13:39

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, musisz wybrać odpowiedni projekt budynku mieszkalno-usługowego. Dom, w którym prowadzi się działalność gospodarczą, powinien być przede wszystkim komfortowy dla wszystkich mieszkańców i przyjazny dla klientów odwiedzających część usługową. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając projekt budynku mieszkalno-usługowego.

Dom z apteką
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Gdy chcesz założyć firmę w domu, w której będziesz przyjmować klientów, trzeba na nią przeznaczyć miejsce niezależne od mieszkalnej części domu. Praca i dom w takim układzie powinny stanowić osobne byty. Najlepiej, jeśli pomieszczenie przeznaczone na biuro czy inną działalność usługową mieści się w osobnym skrzydle. Jego powierzchnia powinna umożliwiać nie tylko swobodne wykonywanie pracy, ale także wydzielenie WC, a gdy jest to gabinet lekarski, również poczekalni.

Minimalna wielkość takiego pomieszczenia to 50-60 m2. Ważna jest też jego lokalizacja – punkt usługowy wymagający reklamy powinien być usytuowany od frontu, mieć duże przeszklone witryny i miejsce na szyld.

Zobacz także: Mała firma remontowa

Architektura budynków mieszkalno-usługowych

Jeżeli zamierzasz prowadzić firmę w domu, część usługową możesz rozmaicie wkomponować w bryłę. Może być niewidoczna w symetrycznym budynku albo zajmować wydzieloną część w domu zaprojektowanym na planie litery T, L czy U. Strefę usługową planuje się od frontu – inaczej klienci jej nie zauważą.

Mimo że dom łączy funkcje mieszkalno-usługowe, musi mieć spójną architekturę – sprzyja temu wspólny dach i jednakowe wykończenie ścian. Ciepłe barwy elewacji zachęcają do odwiedzenia pomieszczenia usługowego.

Czytaj też: Pomysł na własny biznes w domu - jakie formalności?

Wykończenie budynku mieszkalno-usługowego

Właściciele domu z pomieszczeniem usługowym powinni dbać o wygląd swojej siedziby – robią to nie tylko dla siebie, ale też dla licznych gości odwiedzających dom. Czysta elewacja, starannie wykonane detale świadczą o tym, że gospodarz jest porządny i sumienny, więc można się spodziewać, że usługi przez niego świadczone również będą wysokiej jakości.

Wrażenie czystości i jasne barwy materiałów wykończeniowych mają szczególne znaczenie w przypadku budynków mieszkalno-usługowych, gdzie prowadzona jest działalność gastronomiczna, sprzedaż artykułów spożywczych, a także tam, gdzie zaplanowano gabinet lekarski.

Konieczny parking

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w domu, należy pomyśleć o takim zaaranżowaniu działki, aby znalazło się na niej miejsce do parkowania samochodów dla klientów, również dla osób niepełnosprawnych. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych dostosowuje się do wymagań ustalonych w planie miejscowym albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Minimalne wymiary miejsca parkingowego to 2,3x5 m. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego budowa miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie nie wymaga pozwolenia na budowę.

Wygodne i komfortowe wnętrze budynku mieszkalno-usługowego

Projekt domu z częścią usługową obowiązują takie same kryteria jak każdy inny. Zależnie od wielkości rodziny musi mieć on wystarczającą liczbę sypialni, łazienek oraz dodatkowe pomieszczenia. Powierzchnia wnętrz mieszkalnych nie może być ograniczana z powodu prowadzonej działalności. Ważne jest takie ich rozplanowanie, aby mieszkańcy nie czuli, że obce osoby ingerują w ich przestrzeń.

Zazwyczaj w projektach strefę dzienną planuje się na parterze, a prywatną na poddaszu. Tutaj jest podobnie. Pomieszczenie usługowe zajmuje tylko część parteru, lepiej byłoby też, gdyby do części mieszkalnej i usługowej prowadziły osobne wejścia – domownicy nie będą się mijać z klientami na schodach.

Nasi Partnerzy polecają