Dom z poddaszem użytkowym bez garażu. Jak to rozwiązać?

2023-03-17 9:33

Budowa garażu często znacząco podnosi koszty budowy domu. Nie każdy pamięta, że zamiast garażu, możemy postawić wiatę albo wybudować, w przyszłości, garaż wolnostojący. Zobacz, na jakie rozwiązanie postawiono w tym projekcie domu z użytkowym poddaszem.

Weranda 4 – DS023 (architekt Tomasz Sobieszuk)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Weranda 4 – DS023 (architekt Tomasz Sobieszuk)

Budowa domu z wiatą na samochód to coraz częstsze rozwiązanie, które cieszy się popularnością wśród właścicieli prywatnych pojazdów. To świetna propozycja dla osób, które chcą zadbać o bezpieczeństwo swojego auta i chronić je przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Jednak, aby dom z wiatą na samochód spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio zaprojektowany i wykonany.

Czy wiata na samochód może pełnić rolę garażu?

Jak najbardziej. Przemyślana konstrukcja wiaty na samochód pozwoli znaleźć rozwiązanie estetyczne (dopasowane do architektury domu), funkcjonalne, ale przede wszystkim spełniające funkcję ochronną dla samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor może zaoszczędzić na budowie domu. Co więcej, domy bez garażu w bryle, mają funkcjonalne wnętrza, a część przeznaczoną na garaż można wykorzystać jako dodatkową sypialnię lub powiększyć strefę dzienną.

Zobacz nasze rozwiązanie domu z wiatą na samochód!

Projekt: Weranda 4 – DS023; autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Atutem projektu Weranda 4 – DS023 jest duży taras z kominkiem. Warto zwrócić uwagę na jego lokalizację, dzięki której projekt doskonale sprawdzi się na działkach z wjazdem od południa Link: Zobacz projekt >>>

Projekt domu bez garażu, ale z... wiatą na samochód

Projekt: Weranda 4 – DS023; autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk

Nie dość, że wiata jest rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekonomicznym niż garaż, to jeszcze może okazać się ciekawszym architektonicznie. Tak jest tym razem. Zadaszenie wiaty i podpierające je trzy słupy, które nawiązują materiałowo do strefy wejścia, sprawiają, że kompozycja staje się bardziej dynamiczna. Poza tym dzięki wiacie oraz przytarasowym pergolom bryła jest optycznie poszerzana i wydłużana – przez to nieduży dom (116 m² powierzchni użytkowej) sprawia wrażenie znacznie większego i jest bardziej atrakcyjny wizualnie.

Oczywiście, podstawową rolą wiaty jest jej użyteczność. W tym projekcie nie została ona ograniczona do ochrony samochodu. Jej usytuowanie i połączenie z wnętrzem domu przez dodatkowe wejście prowadzące spod wiaty, przez kotłownie do wiatrołapu zlokalizowanego blisko kuchni, stworzyło bardzo wygodny trakt dla domowników wnoszących zakupy.

Projekt domu z użytkowym poddaszem - jakie wielkości pomieszczeń?

Racjonalne w tym projekcie jest także wyraźne rozdzielenie strefy dziennej, zlokalizowanej na parterze, od nocnej – na poddaszu z czterema sypialniami (7,1/11,1 – 9,3/13,4 m² powierzchni netto/użytkowej) oraz wspólną łazienką (5,6/8,0 m²). Bez wątpienia atutem tego domu jest przestronna strefa dzienna – 48,8 m² (salon 40,4 m² z otwartą kuchnią 7,7 m²), połączona z rozłożystym tarasem okalającym bryłę z trzech stron.

Salonowo-tarasowa strefa jest jednocześnie efektowna i urokliwa dzięki dwustronnemu kominkowi – z jednym paleniskiem w salonie i drugim na tarasie, usytuowanymi między dużymi przeszkleniami. Na uwagę zasługuje zewnętrzny kominek, niezbyt często pojawiający się w projektach domów, który w chłodne dni wydłuży czas spędzony przez domowników na tarasie. To kolejne rozwiązanie w tym projekcie służące zarówno estetyce, jak i funkcjonalności.

Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 6000 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.