Dla ukształtowania bryły nowoczesnego domu inspiracją są zarówno zakorzenione w tradycji domy zbudowane na planie prostokąta i przykryte dwuspadowym dachem, jak i wywodzące się z modernizmu kubiczne formy domów kostek z charakterystycznymi płaskimi dachami.
Czy domy nowoczesne pasują tylko do architektury miasta?
Nowoczesne domy do niedawna utożsamialiśmy raczej z miastem. W odróżnieniu od otwartych przestrzeni wsi miasto charakteryzuje się przestrzenią zamkniętą – rzadko udaje się znaleźć parcelę, w której możliwe są dalekie widoki, przestrzeń wokół tworzą zwykle inne budynki.
Zamiast wyeksponowanego wejścia do domu coraz częściej od frontu dominują lite mury, małe okna, wejście jest zwykle ukryte i skromne. Jednak taka architektura doskonale prezentuje się również w otwartej przestrzeni pod miastem – atutem jest wówczas otwarcie domu na otoczenie.
Obejrzyj projekty nowoczesnych domów z Kolekcji Muratora:
Po czym poznać nowoczesne domy?
Nowoczesne fasady pozwalają na wzajemne przenikanie przestrzeni ogrodu i domu. Okna zmieniają kształty. Modne są okna panoramiczne, portfenetry i narożne. Zamiast tradycyjnych okien pojawiają się tafle szkła, często wchodzące w przestrzeń drugiej kondygnacji. Klimat elewacji tworzą również okna dachowe – dach przestaje być jednorodną, monotonną płaszczyzną, przerywany oknami dodaje elewacji lekkości.
Z jakich materiałów są zbudowane nowoczesne domy?
Projektanci nowoczesnych domów chętnie korzystają z dobrodziejstw natury – kamienia, drewna, cegły. Pomagają one stworzyć dom nowoczesny, a zarazem zakorzeniony w tradycji.
Materiały te występują jednak w nowych kształtach i kolorach. Stosuje się nietypowe odcienie cegły: surową szarą, białą, piaskową, które łączy się z białym tynkiem, dużymi przeszkleniami, stalą, szarą dachówką i drewnem. Drewno pojawia się w formie nowoczesnych oblicówek, kamień – naturalnych ciosów lub prostokątnych płyt.
Dom nowoczesny jest energooszczędny. Zadaniem nowoczesnej architektury jest połączenie domu z otoczeniem, wtopienie go w lokalną tradycję i krajobraz. Forma domu ma również umożliwić jego oszczędną eksploatację – stąd zwarta, oszczędzająca energię bryła domu, minimum okien od północy i duże przeszklenia od południa.