3 domy do 70 m kw. dla trzyosobowej rodziny. Bez pozwolenia na budowę!
Marzysz o własnym domu, ale ograniczenia budżetowe lub posiadana przez ciebie działka nie pozwalają na realizację dużych projektów? Domy o powierzchni do 70 m kw. są doskonałym rozwiązaniem dla par lub trzyosobowych rodzin, które chcą cieszyć się komfortem i funkcjonalnością na niewielkiej przestrzeni. Oto trzy projekty, na których budowę nie trzeba mieć pozwolenia!
Autor: Space4u/Aleksandra Płużek, Katalog Murator Projekty
Spis treści
- Jaki dom nie wymaga pozwolenia na budowę?
- 3 nowoczesne domy do 70 m dla trzyosobowej rodziny. Bez pozwolenia na budowę!
- Martin: połączenie natury z surowym, nowoczesnym designem na 57 m kw.
- PA-23: nowoczesna parterówka z trzema sypialniami
- Erna 3 drewniana: nowoczesna interpretacja tradycyjnej chaty
Jaki dom nie wymaga pozwolenia na budowę?
Zgodnie z aktualnymi przepisami nie trzeba mieć pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m kw. o maksymalnie dwóch kondygnacjach. Warunkiem jednak jest zgodność takiej inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku jego braku uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Co ważne, chociaż nie trzeba mieć pozwolenia na budowę domu o metrażu mniejszym niż 70 m kw., to dalej wymagany jest projekt budowlany. Choć nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy, to obowiązek zgodności z przepisami czy wspomnianymi już planami zagospodarowania przestrzennego pozostaje niezmienny.
3 nowoczesne domy do 70 m dla trzyosobowej rodziny. Bez pozwolenia na budowę!
Martin: połączenie natury z surowym, nowoczesnym designem na 57 m kw.
Ten niewielki dom ma niespełna 57 m kw. Jego sercem jest przestronny salon połączony z kuchnią i jadalnią. Duże okna wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła, tworząc przytulną atmosferę. Pozostałą część parteru zajmuje nieduża łazienka.
Poddasze jest niewielkie, ale funkcjonalne. Ma 24,75 m kw. Składa się z jednego dużego pomieszczenia, które w razie potrzeby można podzielić i stworzyć dodatkowy pokój, np. dla dziecka.
Zwróćcie uwagę na bryłę domu! Ta niewielka, lecz doskonale przemyślana konstrukcja to prawdziwa perełka dla miłośników minimalizmu. Z kolei wykonana z naturalnego drewna elewacja doskonale komponuje się z otaczającą zielenią.
Duże, przeszklone fronty otwierają wnętrze na otaczający krajobraz, dając wrażenie, jakby dom był naturalnym przedłużeniem lasu.
Koszt stanu surowego zamkniętego szacowany jest na ok. 158 tys. zł.
PA-23: nowoczesna parterówka z trzema sypialniami
Projekt parterowego domu PA-23 to propozycja dla osób ceniących sobie prostotę i funkcjonalność. Bryła budynku jest zwarta i oszczędna w formie, co sprawia, że doskonale wpisze się w każde otoczenie.
Ciemna, metalowa elewacja kontrastuje z jasnymi, drewnianymi akcentami, nadając domowi nowoczesnego charakteru. Duże przeszklenia zapewniają wnętrzom doskonałe doświetlenie i wizualny kontakt z ogrodem.
Powierzchnia użytkowa domu wynosi 61,2 m kw. Wszystkie pomieszczenia rozplanowano na jednej kondygnacji. Otwarta strefa dzienna łącząca salon, kuchnię i jadalnię ma nieco ponad 21 m kw.
W środku znajdują się aż trzy sypialnie: główna i dwie dodatkowe, które ze względu na to, że są położone obok siebie, można połączyć w razie potrzeby w jedną większą lub zaaranżować w niej garderobę bądź nieco większą łazienkę.
Koszt stanu surowego zamkniętego szacowany jest na ok. 148 tys. zł.
Erna 3 drewniana: nowoczesna interpretacja tradycyjnej chaty
Erna 3 drewniana to dom o powierzchni 68,3 m kw. Połączenie naturalnych materiałów, takich jak drewno z dużymi przeszkleniami i minimalistyczną formą tworzy harmonijną kompozycję.
Drewniana okładzina elewacji nadaje budynkowi ciepły i naturalny wygląd. Kontrastują z nią ciemne elementy, takie jak dach, rynny czy obróbki okienne, które z kolei podkreślają nowoczesny charakter domu.
Duże, przeszklone ściany, zwłaszcza w części frontowej i od ogrodu, sprawiają, że wnętrza są dobrze doświetlone i przy okazji otwierają dom na ogród. Ich nietypowy, trójkątny kształt nadaje budynkowi oryginalności.
Budynek składa się z dwóch pięter. Na dole rozplanowano całkiem sporą strefę dzienną (aż 35 m kw.), sypialnię, klatę schodową, łazienkę i pomieszczenie gospodarcze. Natomiast piętro urządzono na antresoli o powierzchni 15,4 m kw. To doskonała lokalizacja na główną sypialnię!
Koszt stanu surowego zamkniętego szacowany jest na ok. 193 tys. zł