Przytulny dom parterowy - z ogrodem zimowym i tarasem naziemnym

2012-10-15 11:52
Dom parterowy z ogrodem zimowym
Autor: Jarosław Kąkol Duże przeszklenia nie wykluczają poczucia bezpieczeństwa, jeśli zamontuje się szyby antywłamaniowe klasy P4 lub rolety antywłamaniowe. Najlepiej pomyśleć o nich już w czasie budowy – jeżeli kasety są wmurowane w nadproża, są niewidoczne i nie szpecą elewacji

Ten parterowy dom jest idealnie wtopiony w otoczenie. Do ogrodu można przejść przez dwupoziomowy taras naziemny. W chłodne dni do spędzenia wolnych chwil zprasza ogród zimowy.

Właściciele do tej pory mieszkali w domu piętrowym, mieli dość wiecznego biegania po schodach. Szukali domu parterowego, który ładnie wpisałby się w ich działkę i zapewniał dobry kontakt z ogrodem. Chcieli, by miał wygodną i przytulną część dzienną, sprzyjającą spotkaniom z rodziną i przyjaciółmi, oraz dobrze oddzieloną część prywatną, w której w spokoju można się oddać pracy, hobby lub wypoczynkowi. Te warunki spełniał projekt Z wykuszami – typ II – Murator D24. Spodobały im się dwa skrzydła skutecznie oddzielające działkę od ulicy, tworzące między sobą przytulne ogrodowe zacisze. Urzekła ich prosta bryła budynku urozmaicona dwoma podcieniami i przekryta rozłożystym, czterospadowym dachem oraz stylowy detal – wykusz okienny.

Z widokiem na ogród

W tym domu podział na strefę dzienną i prywatną jest bardzo czytelny. Każde skrzydło pełni inną funkcję. Po przekroczeniu progu z reprezentacyjnego holu można iść albo do części dziennej, albo do prywatnej. W części dziennej inwestorzy szukali przestrzeni, ale i... przytulności. Z holu wchodzi się do salonu, w którym króluje zaciszny kącik wypoczynkowy z kominkiem. Salon płynnie przechodzi w jadalnię z efektownym oknem w wykuszu – to od niego wziął nazwę projekt. Centralnym punktem jadalni jest duży stół, przy którym skupia się życie rodzinne i towarzyskie. Siedzące przy nim osoby mają przepiękny widok na ogród przez duże, podwójne drzwi tarasowe. Jadalnia jest połączona z usytuowaną od frontu kuchnią mającą jednocześnie zalety otwartej i zamkniętej – jest łatwo dostępna, ale ukryta przed wzrokiem gości w salonie.

Zaciszna część prywatna

Drugie skrzydło to część prywatna. Wchodzi się do niej przez długi, zaciszny korytarz. Wejście do niego nie jest widoczne z części dziennej. Są tu cztery pomieszczenia – dwa gabinety właścicieli domu, wygodna sypialnia małżeńska z garderobą oraz duża łazienka. Całość uzupełnia garaż na dwa samochody z wejściem z wiatrołapu oraz dość duże pomieszczenie gospodarcze, w którym mieszczą się kotłownia, pralnia i magazyn środków czystości. Po latach okazało się, że garaż nie wystarcza na potrzeby mieszkańców – oprócz dwóch samochodów musi zmieścić też warsztat pana domu, który ma liczne hobby.

Ogród zimowy - atrakcyjne uzupełnienie projektu

Największą zmianą w projekcie było dodanie ogrodu zimowego. Ocieplony i ogrzewany zimą stanowi bufor cieplny dla domu. Powstał pod przedłużoną połacią dachu. By zachować odpowiednią wysokość pomieszczenia, jego podłoga jest obniżona w stosunku do salonu. Wchodzi się do niego przez szerokie, dwuskrzydłowe drzwi przesuwne, które powstały w miejscu drugiego wykusza w projekcie. Oprócz przeszklonych ścian ogród zimowy doświetlony jest przez cztery zespolenia okien dachowych i kolankowych usytuowane na wprost wejścia z salonu. Dzięki ich zamontowaniu powstała urzekająca linia widokowa od wejścia, przez salon, ogród zimowy, aż do granicy działki. Daje ona wrażenie przestrzeni i oddechu. Od najgorętszej, południowo-zachodniej strony dach przykrywający ogród zimowy pozbawiono przeszkleń, by zapewnić chłód w lecie.

Małe zmiany - duży efekt

Jak przystało na ludzi, którzy cenią sobie przestrzeń, światło i nieskrępowany kontakt z otoczeniem, inwestorzy powiększyli taras przez poszerzenie jego obrysu w kierunku wewnętrznej ściany litery L. Zrezygnowali ze spiżarni, dzięki wiatrołap drzwi dwuskrzydłowe z węższymi świetlikami z obu stron. Drobne zmiany wprowadzili w części prywatnej – przesuwając ścianę w większej łazience, zyskali pojemną szafę-bieliźniarkę od strony łazienki i efektowne podświetlane wnęki od strony korytarza, które przełamują jego monotonny charakter. Ten sam efekt dały luksfery zamontowane w ścianie między korytarzem a sypialnią gospodarzy. czemu zyskali większą kuchnię z miejscem na drugi, mniej oficjalny niż w jadalni stół – kącik śniadaniowy. Od jadalni kącik śniadaniowy oddzielili barkiem, który mieści dodatkowe szafki od strony kuchni i stojak na wino od strony jadalni. Zmienili też drzwi zewnętrzne. Zgodnie z projektem miały być jednoskrzydłowe ze świetlikiem z jednej strony. Uznali, że wygodniejsze będą i lepiej doświetlą przesuwając ścianę w większej łazience, zyskali pojemną szafę-bieliźniarkę od strony łazienki i efektowne podświetlane wnęki od strony korytarza, które przełamują jego monotonny charakter. Ten sam efekt dały luksfery zamontowane w ścianie między korytarzem a sypialnią gospodarzy.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów parterowych z kolekcji MURATORA

Szlachetne wnętrza i elewacje

Kamień, drewno, ceramika królują wewnątrz i na zewnątrz domu. Wprawdzie dach pokryto dachówką cementową, ale jej kształt esówki i czerwony kolor to ukłon w stronę tradycji. Charakter strefy dziennej podkreśla szlachetna posadzka w salonie i holu – jasne płyty z włoskiego marmuru. Także serce domu – kominek – ma kamienną oprawę. Według projektu pani domu zamknięty wkład kominkowy umieszczono w eleganckiej, minimalistycznej obudowie z trawertynu Nocce Nero. Kamień i jasne kafle ceramiczne ułożone w kuchni kontrastują z dębowym fornirem mebli i drewnem meranti, z którego wykonano ramy wszystkich okien i drzwi w strefie dziennej. Parapety z sosnowego drewna także są barwione na kolor egzotycznego meranti. Podłogi w części prywatnej wykończono lakierowanymi deskami z drewna kempas. Dzięki temu, wchodząc do tego skrzydła, ma się wrażenie przekraczania granicy innego – mniej reprezentacyjnego, ale za to bardziej przytulnego świata.

Dom otwarty na ogród

Opowiadając o tym domu, nie można pominąć ogrodu. Jest on integralną częścią tego miejsca – wszystkie zmiany zmierzały do tego, by zatrzeć granice między zewnętrzem i wnętrzem, wpuścić ogród do domu, a punkt ciężkości domowego życia przesunąć jak najbardziej pod gołe niebo. To zamierzenie w pełni się udało. Bujna zieleń otaczająca taras połączony z domem szerokimi drzwiami, pomysłowy ogród zimowy, z którego można korzystać przez cały rok, wypielęgnowany trawnik otoczony sadzonymi konsekwentnie przez lata drzewami i krzewami – to wszystko sprawia, że dom tonie w zieleni, a mieszkańcy mogą w pełni korzystać z uroków działki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE