„Love 2 House”. Dom 18 mkw zaprojektowany przez japońskiego architekta

2019-12-27 11:40 oprac. Julia Wiśniewska
Dom japońskiego architekta = 18 mkw
Autor: Instagram/takeshi_hosaka_official

Czy życie w maleńkim domu o powierzchni 18 m2 jest możliwe? Okazuje się, że tak! Japoński architekt Takeshi Hosaka zaprojektował takie maleństwo dla swojej żony i siebie.

To już drugi taki projekt, który architekt zaprojektował dla siebie i swojej żony. Ten mikrodom stanął w wąskiej alejce w Tokio pomiędzy dwoma wyższymi budynkami.

Na niecałych 30m2 działki Takeshi Hosaka zaprojektował dokładnie 18,8 m2 powierzchni użytkowej. Jego założeniem było zmieścić trzy elementy – tak jak to było w czasach starożytnych Rzymian – miejsce do nauki/pracy, kąpieli, rozrywki, muzyki, gotowania oraz jedzenia.

- To co jest dla mnie najważniejsze to kąpiel na świeżym powietrzu, słuchanie płyt winylowych z mojej kolekcji, gotowanie i czytanie książek, które lubię – architekt w ten sposób tłumaczy wybór stref w swoim domu.

Ta mała betonowa rezydencja ma strzelisty dach z okrągłym świetlikiem, co zapewnia odpowiednią ilość naturalnego światła przez cały rok.

Strzelisty dach sprawia natomiast, że wnętrze zdaje się być większe niż w rzeczywistości. Większość mebli wykonano z betonowych konstrukcji – np. półki i szafki we wnękach.

Gdy okno jest otwarte, właściciele „chatki” mogą swobodnie rozmawiać z sąsiadami czy przechodniami. Jest to dla nich bardzo ważna kwestia – komunikacja i włączenie się w życie miejskie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE