Spis treści
- Do czego stworzony jest bal?
- Czy bal ogranicza formę architektoniczną budynku?
- Nowoczesne stodoły i nie tylko
- Z jakimi materiałami najlepiej „współpracuje” drewno?
- Problem bala w Polsce
Technologia budowy z bali wciąż się rozwija. W Polsce do regionów, gdzie architekci i inwestorzy chętnie korzystają z tego materiału jest Podhale. W większości jednak podhalańskie projekty realizują pomysły w stylu, który od dawna jest zrośnięty z tym regionem. Materiał na takie domy też jest tradycyjny, a więc lite drewno. Miłośnicy tego stylu i materiału realizują swoje budowy i poza górami, ale w większości hołdują klasycznym rozwiązaniom. Można jednak inaczej.
Do czego stworzony jest bal?
Bal nie jest jednak zarezerwowany dla tradycyjnego budownictwa. Współczesne technologie oferują poza tym materiał nie tylko z litego drewna, ale przede wszystkim z bali wykonanych z drewna klejonego na długość i szerokość, dzięki czemu możliwa jest produkcja elementów o bardzo dużych przekrojach. To oszczędza naturalne stare lasy, z których musiałyby pochodzić takie drzewa oraz zmniejsza cenę, chociaż nie jest ona i tak niska. Inwestorzy mają w czym wybrać. Niektórzy wybiorą jednak klasyczną formę, ale wielu zdecyduje się na współczesną.

i
Czy bal ogranicza formę architektoniczną budynku?
Nie, ponieważ bale są w zasadzie tylko elementami podziału ścian. Oczywiście mogą narzucać wykończenie, gdyż w zasadzie trudno jest zastosować na drewniane, naturalnie piękne ściany inny materiał. Często projektanci stosują połączenie technologii bala, np. ze ścianą murowaną lub betonową w łazienkach czy pokojach kąpielowych.
Bal z drewna klejonego to materiał o bardzo wysokiej wytrzymałości. W większości przypadków nie ma tutaj ograniczeń w przypadku zastosowania jako ścian nośnych czy rozpiętości, szczególnie w kontekście zastosowania w budownictwie jednorodzinnym. Bale z litego drewna mają oczywiście mniejszą wytrzymałość, ale ograniczenia w przypadku inwestycji jednorodzinnych nie są wielkim problemem.
Nowoczesne stodoły i nie tylko
Modna pod każdą szerokością forma sprawdza się również w przypadku takiego materiału jak bal. Zresztą to idealne połączenie współczesnej formy nawiązującej do tradycji i tradycyjnego materiału, jakim jest drewno. Bal sprawdzi się również w kubistycznych i minimalistycznych bryłach zastępując monolityczne ściany z betonu o wiele cieplejszym w odbiorze materiałem, który może w ten sposób zaprezentować swą najpiękniejszą dekoracyjną i naturalną formę.

i
Z jakimi materiałami najlepiej „współpracuje” drewno?
Odpowiedź może zaskoczyć, bo tak naprawdę drewno dobrze się prezentuje zarówno jako dodatek, jak też materiał główny w połączeniu ze wszystkimi dostępnymi dzisiaj materiałami budowlanymi. Kamień czy jego współczesne substytuty w tym beton, cegła i ceramika, szkło, metal uzupełnią masywne elementy drewnianych ścian. Nie ma ograniczeń poza wyobraźnią.
Szczególnie piękne aranżacje bal tworzy z dużymi przeszkleniami, które wydają się stworzone dla tego typu konstrukcji.
Problem bala w Polsce
Osoby, które chciałyby zbudować dom z bali bez warstwy izolacji cieplnej napotkają przeszkodę w postaci obowiązujących w Polsce norm przenikalności cieplnej ściany zewnętrznej. Przy obecnie obowiązujących przepisach, aby spełnić wymagania bal bez warstwy ocieplenia musiałby mieć grubość/średnicę ponad 70 cm, co oczywiście jest niewykonalne. W innych krajach, gdzie stosowanie drewna jest bardziej rozpowszechnione a temperatury niższe od polskich normy dla zewnętrznych ścian drewnianych uwzględniają także inne współczynniki charakterystyczne dla drewna, m.in. pojemność cieplną. To pozwala na budowę domu z bali o grubości ok. 30 cm bez warstwy izolacji zgodnie z prawem budowlanym. Drewno w Polsce czeka na zmianę przepisów.
Biurowiec z CLT w Wielu pod Kościerzyną skończony
