Dom pod Warszawą wkomponowany w działkę porośniętą strzelistymi sosnami

2024-02-02 11:23

Ten dom jednorodzinny wkomponowano w porośniętą strzelistymi sosnami działkę pod Warszawą. Budynek formą i kolorystyką zlewa się z leśnym krajobrazem. Gigantyczne przeszklenia zapewniają domownikom stały kontakt z przyrodą. Za projekt domu odpowiadają architekci z warszawskiej pracowni Exterio.

Spis treści

  1. Dom pod Warszawą wpisany w sosnowy las
  2. Działka wakacyjnym wspomnieniem
  3. Autorska koncepcja nowoczesnej stodoły
  4. Szklana ściana wysoka na ponad 5 metrów

Dom pod Warszawą wpisany w sosnowy las

Budowa tego domu właściwie nie tknęła otoczenia. Właściciele zadbali o to, aby dom idealnie wkomponować między strzeliste sosny bez żadnej dla nich szkody. Forma i kolorystyka elewacji również zlewa się z leśnym krajobrazem, a dzięki wielkogabarytowym przeszkleniom las przenika do wnętrz.

Lampy z duszą

Działka wakacyjnym wspomnieniem

Inwestorzy, którzy na co dzień pracują w Warszawie, szukali działki właśnie jak najbliżej stolicy. Ta zauroczyła ich od razu. Leśna okolica przywołała wspomnienia pobytów w letniskach położonych w podobnym otoczeniu, dlatego tak ważne było zachowanie charakteru miejsca. Dom został umiejętnie wkomponowany w zastany ekosystem, z jego pierwotnie ukształtowanym układem wszystkich drzew i krzewów.

Autorska koncepcja nowoczesnej stodoły

Autorem projektu jest warszawska pracownia Exterio, która zaproponowała autorską formę nowoczesnej stodoły, nawiązującej do tradycyjnej zabudowy zagrodowej. Powstała dwuczłonowa bryła, która odpowiada podziałowi funkcjonalnemu wnętrza.

- W jednej części znajduje się strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią. W sąsiedniej umieściliśmy sypialnie i łazienki, a także garaż. Pośrodku znalazł się łącznik mieszczący hol wejściowy oraz schody prowadzące na piętro - opowiada architekt Marcin Klukowski.

Wyraźne odseparowanie funkcji, również w aspekcie akustycznym, pozwala domownikom wygodnie korzystać z obu przestrzeni.

Oglądane z różnych stron „stodoły” wydają się od siebie niezależne, a ich odrębność podkreślają różne kąty nachylenia dachu.

Szklana ściana wysoka na ponad 5 metrów

Szczególnie spektakularnym elementem projektu jest szklana ściana ogrodowa strefy dziennej domu. W najwyższym punkcie mierzy ponad pięć metrów wysokości. Tak mocne otwarcie wnętrza na leśne otoczenie zapewnia wyjątkową bliskość lasu i możliwość uczestnictwa w jego życiu niezależnie od aury i pory roku.

Nasi Partnerzy polecają