Dom narożny - zobacz ciekawy projekt domu parterowego wpisanego w narożnik działki
Dom Narożny stanął w Łaziskach Górnych. Zdecydowanie wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy jednorodzinnej. To dom parterowy, minimalistyczny w formie, założony na planie trójkąta prostokątnego i wpisany w narożnik działki. Prawie 260 m² stanowi wygodną przestrzeń do mieszkania dla czteroosobowej rodziny.
Autor: Tomasza Zakrzewskiego (Archifolio)
Spis treści
- Dom Narożny
- Dom otwarty na ogród, zamknięty na drogę i sąsiadów
- Dom Narożny - zdjęcia domu i wnętrz
- Jak betonowy monolit
- Funkcjonalne wnętrza z podziałem na strefy
- Projekt Domu Narożnego
Nazwa projektu | DOM NAROŻNY | CORNER HOUSE |
Autorzy projektu | GIGAarchitekci : Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Jonasz Matuszczyk, Katarzyna Kuzior, Aleksandra Duży, Grzegorz Górnikiewicz, Oliwia Plekaniec |
Realizacja | 2021-2023 |
Dom Narożny
Za projekt domu odpowiada pracowni GIGAarchitekci z Mikołowa. Nowoczesny parterowy dom zlokalizowany na Śląsku w południowej części Łazisk Górnych, mimo dość dużej powierzchni harmonijnie wpisuje się w ukształtowanie terenu działki oraz sąsiadującą małomiasteczkową zabudowę jednorodzinną.
Zaprojektowany budynek to zwarta, jednokondygnacyjna bryła, przykryta dachem płaskim z delikatnie wysuniętą od strony południowej attyką, stanowiącą zadaszenie tarasu rekreacyjnego oraz osłonę wielkogabarytowych przeszkleń części dziennej przez nadmiernym nasłonecznieniem.
Dom otwarty na ogród, zamknięty na drogę i sąsiadów
Układ domu założony na planie trójkąta prostokątnego ze ściętymi dwoma narożnikami maksymalnie wykorzystuje możliwość ekspozycji wszystkich głównych pomieszczeń domu na ogród inwestorów. Zlokalizowana w narożniku północno-wschodnim działki bryła domu otwiera się dużymi przeszkleniami na ogród i zewnętrzny taras rekreacyjny, a jednocześnie zamyka na drogę dojazdową oraz sąsiadów, zapewniając mieszkańcom maksimum prywatności.
Dom Narożny - zdjęcia domu i wnętrz
Autor: Tomasza Zakrzewskiego (Archifolio)
Jak betonowy monolit
W elewacjach północno-wschodniego narożnika domu ilość otworów okiennych ograniczono do minimum. Zabieg sprawił, że ta strona domu jest zupełnie niedostępna z zewnątrz, a budynek sprawia wrażenie betonowego monolitu.
Reprezentacyjna część wejściowa w formie wnęki z oryginalnie zadaszonym pod skosem podjazdem do garażu jest jedynym miejscem łączącym dom z przestrzenią publiczną i drogą dojazdową.
Polecany artykuł:
Funkcjonalne wnętrza z podziałem na strefy
Do wnętrza domu prowadzi przestronny wiatrołap z wydzieloną garderobą, otwierający się osią widokową na ogród i część dzienną domu. Centralną część strefy dziennej stanowi wielofunkcyjny wewnętrzny box zabudowy z TV, mieszczący dodatkowo wc dla gości oraz spiżarnię dostępną z półotwartej kuchni. Box zapewnia funkcjonalny podział otwartej przestrzenni dziennej.
Przeszklona na pełną wysokość pomieszczeń elewacja ogrodowa dobrze doświetla wnętrza, sprawia, że wnętrze domu i jego otoczenia przenikają się i tworzą spójną całość.
Zewnętrzna zadaszona loggia, zlokalizowana w centralnej części budynku i połączona z drewnianym tarasem rekreacyjnym, jest przedłużeniem części dziennej domu.
Od salonu biegnie wewnętrzny hol doświetlony świetlikami dachowymi, łączący część dzienną z częścią nocną, w ramach której znalazła się główna sypialnia z łazienką i garderobą, dwa pokoje dziecięce, łazienka ogólna oraz pomieszczenie gospodarcze, pełniące funkcję pralni.
Układ funkcjonalny budynku uzupełnia zlokalizowany przy części dziennej gabinet - może też pełnić funkcję pokoju gościnnego lub pokoju seniora w przyszłości.
Wnętrza wykończono materiałami o ciekawych fakturach - ocieplają surową bryłę budynku, a nowoczesnej przestrzeni dodają ciepła.