Biała Rezydencja pod Warszawą. Główną rolę w projekcie zagrała roślinność

2024-09-30 10:51

W zacisznej okolicy pod Warszawą stanęła Biała Rezydencja - nowoczesny dom jednorodzinny projektu pracowni Exterio. Najważniejsze założenia koncepcyjne architekci podporządkowali roślinności zastanej na rozległej działce. Przed budową domu, to ona tu rządziła.

Spis treści

  1. Roślinność w roli głównej
  2. Motywem przewodnim głębokie podcienie
  3. Biała rezydencja, ale z antracytowym kontrastem
  4. Rozkład funkcji na dwóch kondygnacjach. Jest też budynek gospodarczy

Usytuowany w głębi działki budynek o powierzchni 683 m² skrywa się za drzewami i od ulicy dostrzegalne są tylko jego fragmenty. Dzięki kameralności zapewnia mieszkańcom poczucie intymności. Dla postronnych obserwatorów z ulicy pozostaje praktycznie niedostrzegalny.

Roślinność w roli głównej

Główną rolę w projekcie tego luksusowego domu jednorodzinnego odgrywa zastana na działce roślinność. To jej architekci z warszawskiej pracowni Exterio podporządkowali najważniejsze założenia koncepcji Rezydencji Białej, która stanęła w zacisznej okolicy pod Warszawą.

Jednohektarową działkę od wielu lat porastały wysokie drzewa, liczne krzewy, dzikie byliny i trawy. Jej właściciele, zauroczeni naturą, postanowili zachować naturalne ukształtowaną tu zieleń. 

- Aby wkomponować bryłę domu w zastany ekosystem, prace projektowe poprzedziliśmy szczegółową inwentaryzacją układu drzew i krzewów. To do niego dostosowaliśmy formę budynku i jego usytuowanie na działce - mówi architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.

- Naszym celem było stworzenie w tym miejscu zacisznego azylu - oddalenie domu od drogi, odizolowanie go od otoczenia i ukrycie wśród istniejącej zieleni - dodaje architekt.

Motywem przewodnim głębokie podcienie

Budynek Wyrósł z estetyki minimalistycznej. Tworzy go kilka przesuniętych względem siebie prostopadłościanów. Wypełniają je, oprócz poszczególnych pomieszczeń,  także otwarte przestrzenie czy wnęki. Charakterystycznym, powtarzającym się motywem, są głębokie podcienia kryjące tarasy oraz podjazd do budynku. 

Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczenia w lecie nie są narażone na przegrzanie. W jednej z wnęk znajduje się strefa wejściowa z zadaszeniem, pozostałe towarzyszą częściom mieszkalnym. Dojazd z dojściem do domu zlokalizowano z boku działki - wije się on pomiędzy zastanymi na parceli drzewami.

Harmonijny układ prostych brył najlepiej spełniał oczekiwania inwestorów pod względem funkcjonalnym, a ich horyzontalny układ i jasne elewacje miały stanowić odpowiednie tło dla zieleni. 

Biała rezydencja, ale z antracytowym kontrastem

Biała rezydencja nie jest do końca tylko biała. Przeciwwagą dla białych elewacji są grafitowe wnęk i czarne obramowania okien. Te surowe, zimne kolory ociepla jednak jasne drewno, którym wyłożono tarasy.

Białe bryły przeplatają się z otaczającą zielenią tworząc kompozycję kontrastów i perspektyw. Na tle białych, niezmiennych ścian, zmienia się za to zieleń czy światło. 

Na parkowy ogród ze starodrzewem willa otwiera się dużymi przeszkleniami, zapewniając domownikom zielone widoki oraz optymalne doświetlenie wnętrz.

Rozkład funkcji na dwóch kondygnacjach. Jest też budynek gospodarczy

Rezydencja ma dwie kondygnacje, co pozwoliło na wygodne rozdzielenie strefy dziennej i nocnej. Główna przestrzeń domu z salonem, kuchnią i jadalnią znajduje na parterze najbliżej wejścia i z trzech stron otoczona jest tarasami. To tutaj koncentruje się życie domowników, dlatego architekci przestrzeń tą podwyższyli do 1,5 kondygnacji (wysokości 4,5 m).

Z kolei w najbardziej oddalonym skrzydle od wejścia zlokalizowano sypialnię z przestronną garderobą i łazienką. Na piętrze zaplanowano pokoje dla dzieci oraz pokój gościnny.

Willa ma również dwustanowiskowy garaż oraz przestrzenie do pracy i relaksu - gabinet, saunę, siłownię. Oddzielnie zaprojektowano budynek gospodarczy. W jego sąsiedztwie, za domem znalazło się miejsce na przydomowy ogródek oraz szklarnię.

Zobacz też inny dom pracownie Exterio. Jest w Radości, otoczony lasem i świdermajerami

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Budowa domu - organizacja i harmonogram prac
Nasi Partnerzy polecają