Nowoczesny dom w sielskim otoczeniu. Ma to coś
Właściciele niewielkiej działki w zacisznej okolicy pod Warszawą chcieli mieć dom niestandardowy - jeśli chodzi o wygląd, jak i rozwiązania. Który by się wyróżniał w zastanej okolicy z zabudową jednorodzinną. Taki projekt nowego miejsca do życia zaproponowała im pracownia Exterio.
Autor: Yassen Hristov
Dom kameralny, choć niemały
W zacisznym miejscu pod Warszawą, w gęstym otoczeniu drzew, architekci z pracowni Exterio zaprojektowali kameralny dom o powierzchni 224 m². Inspiracje przy projekcie czerpali z krajobrazu. Tradycyjną formę połączono z nowoczesnymi rozwiązaniami.
- Zaproponowana przez nas architektura miała w swoim założeniu łączyć tradycyjną formę domu z elementami nowoczesnymi, oferując mieszkańcom przytulne miejsce do życia i wypoczynku - opowiada architekt Marcin Klukowski z pracownie Exterio.
Geometria kontrastów
Bryłę domu tworzy prostopadłościan parteru i piętro ze skośnym dachem. Przyziemie budynku zostało podcięte cofniętym cokołem - ten zabieg nadał lekkości całej koncepcji. Wrażenie to podkreślają również lekkie schodki prowadzące do wejścia i na taras.
Parter domu wykończono płytami betonowymi w kolorze białym. Z kolei piętro wraz z dachem obłożono na blachą powlekaną w kolorze grafitowym - dla kontrastu.
Od frontu w jednolitej bryle architekci wycięli jedynie otwór na wnękę drzwiową. Dużymi przeszkleniami wnętrza otwierają się natomiast na ogród, po drugiej stronie domu. To najbardziej efektowny element budynku – wielkie, przesuwne okna pozwalają wejść bezpośrednio na taras i cieszyć się otoczeniem.
Funkcje rozplanowano wokół salonu
Program funkcjonalny poszczególnych pomieszczeń zorganizowano wokół salonu i dwukondygnacyjnej przestrzeni nad nim, otwierającej się na hol na piętrze. Centralne miejsce w salonie zajmuje kominek z przeszklonym z trzech stron paleniskiem.
Wszystkie funkcje dzienne zlokalizowane są na parterze. Znajduje się tu salon, kuchnia z jadalnią, toaleta i połączony z domem przez garderobę garaż. Na życzenie właścicieli architekci schowali go w tylnej części domu i wkomponowany w bryłę przyziemia, aby nie zdominował widoku od strony wjazdu.
Piętro mieści sypialnie, dużą łazienkę oraz gabinet. Doświetlenie holu z dwóch stron zapewniło widok na przestrzał przez dom.
Zobacz też inny projekt tej pracowni.
Autor: Yassen Hristov