Zaplanuj pojemny dom – każdy metr ma wagę złota. Elementy, które sprawią, że dom stanie się bardziej funkcjonalny

2025-04-03 14:17

Funkcjonalny dom można sobie wymyślić. Nie trzeba być architektem czy projektantem. Trzeba jednak poświęcić na to czas. Powierzchni nie da rady rozciągnąć, ale można ją powiększyć poprzez odpowiednie jej zaprojektowanie i zagospodarowanie.

Spis treści

  1. Gdzie szukać rezerw
  2. Dodatkowy pokoik na parterze
  3. Kuchnia rozciągnięta
  4. Pomysł na toaletę
  5. Weranda i zadaszony taras
  6. Wyciągnąć dom ku górze
  7. Facjatki, jaskółki i wykusze

Cena budowy jednego metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej wciąż rośnie. Wzrost jest niewspółmierny do skali podwyżek płac. Marzenia o własnym domu dla większości Polaków to coraz więcej wyrzeczeń. Jeśli ktoś już zdecydował się na budowę domu to można sprawić, że przy tych samych wymiarach i kosztach stanie się on nieco większy lub przynajmniej będzie w stanie więcej pomieścić.

Gdzie szukać rezerw

W dużych domach znajdzie się miejsce na wszystko lub prawie wszystko, łącznie z domowym spa. Większość inwestorów w Polsce jednak boryka się z problemem, jak zmieścić się na niewielkiej przestrzeni.

O wszystkim trzeba jednak pomyśleć przed zaprojektowaniem, bo później już będzie za późno na wygospodarowanie przestrzeni.

Rozepchać dom można poprzez uzupełnienie bryły domu o elementy architektoniczne, które nie zmienią jego charakteru i powierzchni zabudowy lub poprzez zagospodarowanie wnętrza.

Dodatkowy pokoik na parterze

Duża powierzchnia strefy dziennej to luksus. Dobrze jest mieć więcej przestrzeni, ale warto przemyśleć, czy jest jej potrzeba aż tyle. Te największe wnętrza w domach przez większą część czasu są niemal niewykorzystane. Użytkowanie ich jest ograniczone codziennie do kuchni i przestrzeni wypoczynkowej, najczęściej wieczorem przed telewizorem.

Warto się zastanowić i kosztem tej powierzchni oraz sąsiednich, np. holu, korytarza zaplanować jeszcze jedno pomieszczenie na parterze – taki mały pokój, w którym zmieści się rozkładana sofa, może biurko, szafa. Wystarczy 8 – 9 m2, a powiększy to pojemność w znaczeniu wydolności domu. Nie będzie problemu z przyjazdem dziadka czy babci nie tylko do opieki nad dziećmi. Taki dodatkowy pokój może się przydać i w czasie choroby, aby odizolować członka rodziny a jednocześnie zapewnić komfort.

Murator Remontuje #2: Wylewka samopoziomująca
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Kuchnia rozciągnięta

Przeważnie w domach jednorodzinnych kuchnia jest umieszczana w sąsiedztwie wejścia, aby nie trzeba było przechodzić całego domu po zakupach. Z tego pomieszczenia można wycisnąć naprawdę dużo. Po pierwsze zabudowa – powinna ułatwiać prace kuchenne i zapewnić maksimum miejsca na przechowywanie.

W tym pomieszczeniu nie potrzeba grzejnika, a jeśli to może nim część ogrzewania podłogowego w strefie dziennej, z którą zazwyczaj kuchnia jest połączona. To uwalnia przestrzeń pod oknem, gdzie można umieścić część blatu roboczego, a pod nim szafki.

Przestrzenie po pozostałą częścią blatu i nad nim powinny zająć szafki o różnych rozmiarach. Dobrze jest wykorzystać każdą dostępną przestrzeń na miejsce do montażu urządzeń kuchennych lub do przechowywania.

Warto zabudować ścianą część przestrzeni pomiędzy otwartą kuchnię a resztą strefy dziennej. Nie zamknie to kuchni, a pozwoli zamontować w niej dodatkowe elementy na przechowywanie. Dodatkowo wiele elementów, np. urządzenia AGD powinny być schowane, ale w miejscach ułatwiających skorzystanie z nich. Takie schowki w sąsiedztwie blatu ułatwiają życie.

Pomysł na toaletę

Duże łazienki dla domowników znajdują się najczęściej na poddaszu obok sypialni. Na parterze najczęściej przeznacza się niewielkie pomieszczenie na toaletę. Dla oszczędności miejsca można zastosować dwa rozwiązania – umieszczenie toalety pod schodami na poddasze lub połączenie jej z pomieszczeniem technicznym. Mankamentem pierwszego rozwiązania są niewielkie rozmiary takiego pomieszczenia. Drugie wydaje się racjonalniejsze. Pomieszczenia techniczne, w którym znajdują się urządzenia grzewcze nie są już kotłowniami w dawnym sensie – kotły czy podgrzewacze wody przypominają pralki czy lodówki. Całe pomieszczenie jest czyste i często pełni też rolę pralni, więc dodatkowa funkcja toalety to tylko dodatek.

Weranda i zadaszony taras

Nie powiększy powiększy powierzchni zabudowy jeśli nie będzie miała fundamentów i ścian. Najlepszym zadaszeniem będzie przedłużeniem połaci dachowej. Może być wzmocnione lekką konstrukcją wspartą na drewnianych słupach. Sprawdzi się zarówno przy wejściu do domu jak i od strony salonu.

Takie rozwiązanie powiększa dom. To sprawdzony sposób za Atlantykiem, gdzie takie rozwiązanie jest stosowane niemal w każdym domu. Duża weranda od strony ogrodu może być centrum życia w sezonie letnim. Spełni także rolę letniej sypialni w upalne noce. Będzie także mogła być zadaszonym składzikiem na sprzęt ogrodowy i graciarnią.

Wyciągnąć dom ku górze

Wygodne poddasze to takie w którym wysokość pod kosami pozwala na swobodne przemieszczanie się bez potrzeby pochylania głowy. Podwyższeniu pomieszczeń sprzyja zwiększenie kąta spadku połaci dachowych, ale to także podwyższa cały dach. Lepszym rozwiązaniem jest podwyższenie ścianek kolankowych. Zwiększa wysokość domu, ale przy odpowiedniej ich wysokości można zmniejszyć kąt pochylenia dachu i uzyskać nie tylko wygodną przestrzeń pozbawioną niemal skosów, ale dodatkowo sporo miejsca ponad poddaszem użytkowym. Taka przestrzeń bezpośrednio pod pokrycie to idealne miejsce na domowy magazyn rzeczy różnych. Dostęp do takiej przechowalni umożliwią bezpieczne, składane schody strychowe, wmontowane w strop nad poddaszem.

W wysokich ściankach kolankowych można zmieścić okna, co pozwoli na doświetlenie wnętrza poddasza bez okien dachowych.

Facjatki, jaskółki i wykusze

Stare i sprawdzone rozwiązania znane od wieków sprawdzają się i we współczesnej architekturze. Pierwsze dwa rozwiązania to konstrukcje dachowe, chociaż facjata jest także częścią ściany zewnętrznej. Wykusze to wysunięte poza lico elewacji części domu, poszerzające przestrzeń wewnątrz. Wykusz może być częścią facjaty.

Jaskółka lub lukarna dachowa to właściwie mała facjata, która podwyższa dach na niewielkim fragmencie i umożliwia doświetlenie poddasza tradycyjnym oknem.

Facjata może być częścią konstrukcji dachu, ale łatwiej ją wbudować w dom, gdy jest częścią elewacji. Może być także nadwieszona i wówczas jednocześnie pełni rolę wykusza – przy dużym wysunięciu może być wsparta na kolumnach i pełni rolę zadaszenia nad wejściem. Dawniej taka forma architektoniczna pełniła funkcje portyku. Facjata może być także częścią ryzalitu.

Facjata i wykusz dużych rozmiarów znacznie powiększają i podwyższają wnętrza na poddaszu. Nie zwiększają przy tym powierzchni zabudowy, co może być istotne w przypadku domów, które można wybudować bez pozwolenia na budowę.

Wykusze i facjaty zwiększają znacznie możliwości aranżacji pokoi poddasza. Umożliwiają budowę większych łazienek, garderób czy wygospodarowaniu dodatkowej przestrzeni, np. na mały pokój do ćwiczeń.

Murator Google News
Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE

Bryła, plany i wnętrza domu praktycznego. Zobacz galerie 8 zdjęć i rysunków