Błędy w podejściu do budowy domu, których nie należy popełnić. Jak zbudować dom i być zadowolonym?

2024-05-24 10:01

Wielu inwestorów buduje dom systemem gospodarczym albo samodzielnie. To wymaga sporej wiedzy i dużych umiejętności. Ale nawet gdy powierzymy budowę domu jednej firmie, dobrze jest wiedzieć, co i jak ma zostać zbudowane. Jak przygotować się do budowy domu, żeby dobrze spożytkować poniesione nakłady?

Spis treści

  1. Niedostosowanie domu do własnych potrzeb
  2. Niedoszacowanie kosztów
  3. Brak niezbędnej wiedzy
  4. Brak planu budowy
  5. Za tanie materiały
  6. Zbytnia oszczędność przy wyborze fachowców
  7. Brak umów

Budowa domu to dla wielu inwestycja życia. Często zaciągamy kredyt, który będziemy spłacać przez wiele lat. Dlatego warto się do niej dobrze przygotować. Nawet jeśli powierzylibyśmy budowę znajomemu lub poleconemu przez bliskich fachowcowi, może się okazać, że jego wyobrażenia lub oczekiwania są zupełnie inne od naszych. Posiłkowanie się konsultacjami w mediach społecznościowych też może wyprowadzić nas na manowce. Trzeba być krytycznym. A żeby być konstruktywnie krytycznym, trzeba mieć wiedzę. Im więcej sami dowiemy się o budowie domu, tym lepszy efekt możemy uzyskać. Nikt inny tego za nas nie zrobi. Niestety, nie da się tego zrobić bez poświęcenia własnego czasu. Jakich błędów powinno się unikać?

Niedostosowanie domu do własnych potrzeb

To my, musimy wiedzieć, jaki dom chcemy zbudować. To wymaga przegadania tego w rodzinie, a następnie spędzenia sporo czasu na krytycznym przeglądaniu projektów. Jeśli zdecydujemy się na projekt indywidualny, to my musimy powiedzieć lub pokazać na szkicach architektowi, jaki ma być nasz dom.

Niedoszacowanie kosztów

To jedna z najgorszych niespodzianek, która może nas spotkać podczas budowy domu. Lepiej uniknąć perspektywy zostania z rozgrzebaną budową. Dlatego trzeba rozsądnie obliczyć koszty budowy domu. Jeśli chcemy sięgnąć po gotowe kosztorysy oferowane wraz z projektami, należy się upewnić, kiedy zostały przygotowane i na podstawie jakich cen (często są to ceny netto). Lepiej skonsultować się z firmami wykonującymi poszczególne rodzaje prac budowlanych, a następnie zweryfikować wyceny. Dobrze jest też pomyśleć o zapasie bezpieczeństwa na nieprzewidziane wydatki albo zaplanować, z czego możemy w razie potrzeby zrezygnować.

Czytaj też: 7 błędów popełnianych przy budowie domu i jak ich uniknąć

Brak niezbędnej wiedzy

Żeby samodzielnie coś wykonać albo sensownie rozmawiać z wykonawcami o tym, co chcemy im zlecić, musimy zdobyć minimum niezbędnej wiedzy. Przyda się ona także, żeby ich kontrolować. Najlepiej korzystać z wiedzy przekazywanej przez producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych. Każda firma na swoich stronach internetowych zamieszcza instrukcje wykonania nie tylko w formie pisemnej, lecz także filmowej. Również w mediach społecznościowych można znaleźć takie instruktaże. W tym wypadku trzeba być ostrożnym, bo bywają tam pokazywane wykonania, których nie powinno się polecać.

Brak planu budowy

Musimy przygotować harmonogram budowy i wiedzieć, jaka jest kolejność prac. Powinien być on dostosowany do pór roku i naszych oczekiwań. Nie można pozwolić na zmianę kolejności prac i zbytni pośpiech, bo to my poniesiemy ich konsekwencje. Podczas budowy niezbędne są przerwy technologiczne, żeby na przykład beton związał i dojrzał.

Za tanie materiały

Każdy chciałby tanio zbudować dom w doskonałym stanie, ale tak się nie da. Przesadna oszczędność może nas kosztować podwójnie. Jeśli jakiś produkt, np. klej do płytek, zaprawa tynkarska, panele podłogowe, jest szczególnie nisko wyceniony, to musi być tego jakiś powód. W efekcie zamiast trwałej okładziny na ścianach lub podłodze możemy mieć odpadające płytki albo kruszący się tynk. I prace trzeba będzie wykonać jeszcze raz.

Zbytnia oszczędność przy wyborze fachowców

“Tanio i solidnie”, które często widzimy w ogłoszeniach fachowców, niestety nie idzie w parze. Jeśli przy wyborze wykonawców bedziemy kierować się najniższą ceną, możemy słono tego pożałować, patrząc na źle wykonane roboty budowlane lub wykończeniowe. Dobrze jest poprosić fachowców o pokazanie swoich innych prac, żeby móc ocenić ich jakość.

Brak umów

Żeby nie zmarnować naszych nakładów, trzeba zabezpieczyć wydawane pieniądze. Z wykonawcami należy podpisywać umowy, w których jest nie tylko dokładnie określony zakres prac i ich standard, ale także terminy oraz kary umowne. Nierzetelni wykonawcy biorą każde zlecenie, a potem - jakoś to będzie. Przyjdą na tę budowę, która im pasuje, a pozostałych inwestorów nawet nie zawiadomią.

QUIZ dla budujących dom. Tylko mistrz budowy zgarnie 10/10! Rozwiąż quiz:

Pytanie 1 z 10
Który z poniższych materiałów jest powszechnie używany do budowy fundamentów domów jednorodzinnych?

Zobacz też: TOP 10: Najpiękniejsze domy w Polsce 2024 wg redakcji Muratora. Zobacz zdjęcia

Murator Remontuje: test kołków montażowych
Materiał sponsorowany