Południowa działka
Południowa działka zazwyczaj budzi pozytywne odczucia – dobrze oświetlona przestrzeń wydaje się wymarzonym miejscem na dom. Jednak tylko odpowiedni projekt pozwoli wykorzystać atuty takiej parceli.
Efektowny wygląd
1. Widziany z dystansu Na działce z wjazdem od południowej strony dom zwykle sytuuje się możliwie jak najbardziej w głębi działki. Dystans pozwala widzieć jednocześnie całą elewację, dach, garaż i podjazd. Ważne jest więc, aby front domu był idealnie zakomponowany i reprezentacyjny. Również kształt dachu i pojawiające się na nim lukarny czy facjaty są doskonale wyeksponowane. Warto też zwrócić uwagę, aby garaż nie przytłaczał domu – lepiej, jeśli jest cofnięty za frontową ścianę.
2. Słoneczny front Ze względu na to, że od południowej strony wpada najwięcej światła, od frontu lokuje się pomieszczenia bogato przeszklone. Nie bez znaczenia jest więc uroda okien – ich kształt, materiał, z którego są zrobione, podziały i kompozycja na elewacji. Warto też zwrócić uwagę, jak został zaplanowany sposób ich zasłaniania – rolety, żaluzje czy wertikale po zmierzchu będą współtworzyły kompozycję frontu. Do wykończenia elewacji dobrze jest wybierać materiały naturalne, które pod wpływem słońca nie zmieniają koloru, takie jak kamień, cegła licowa i klinkierowa, lub nabierają w słońcu szlachetnej patyny, jak drewno.
3. Nowa ranga bocznych elewacji Jeśli działka jest szeroka, warto wykorzystać również możliwości doświetlenia wnętrz, jakie dają boczne elewacje. Zachodnie słońce dostarcza prawie taką samą ilość światła co południowe, wschodnie daje przyjemne światło rano. Zwróćmy więc uwagę na ukształtowanie bocznej elewacji – przeszklenia, balkony.
Cofnięcie domu w głąb działki sprawia, że cała strefa gospodarcza musi znaleźć się od frontu. Oprócz dojścia od furtki do domu trzeba zaplanować miejsce na podjazd do garażu, śmietnik i ewentualnie inne funkcje gospodarcze. Warto więc osłonić część reprezentacyjną, która zarazem stanowi miejsce wypoczynku. Można na granicy tych stref postawić trejaż lub kratkę i obsadzić je pnączami. Można też posadzić grupę roślin składającą się z niewielkiego drzewa, kilku krzewów i bylin. Powinna ona znaleźć się w takim miejscu, by optycznie podzielić przestrzeń i zasłonić widok na część gospodarczą.
Otoczenie z klasą
4. Strefy pośrednie na pierwszym planie Południowa orientacja działki zwykle przesądza o lokalizacji tarasu – ze względu na możliwości oświetlenia sytuuje się go od frontu lub na bocznej elewacji. Sprawdzają się też rozwiązania narożne – kształt litery L pozwala wówczas podzielić taras na funkcjonalne strefy: od zachodniej lub wschodniej strony, gdzie słońce dociera tylko przez część dnia, wygodnie będzie mieć kącik jadalniany, a od południowej nasłonecznione miejsce do odpoczynku dla zwolenników słonecznych kąpieli. Ze względu na zapewnienie intymności warto dobrze przemyśleć możliwość osłonięcia tarasu od ulicy pergolą lub przesłoną z zieleni. Wyzwaniem jest również zaplanowanie miejsca na wejście. Zwykle lokalizuje się je od frontu, warto wtedy wybrać projekt z wejściem zacienionym przez niszę lub podcień.
5. Wypoczynek od frontu Wypoczynkową część ogrodu zwykle planuje się w jego najbardziej nasłonecznionej części. Jest to również miejsce na dekoracyjną część ogrodu – większość efektownych roślin wymaga stanowisk mocno nasłonecznionych. Warto więc zapewnić możliwość jak największej izolacji ogrodu od ulicy, na przykład poprzez pełne ogrodzenie lub przesłony z pnączy.
Wygodne i komfortowe wnętrze
6. Oświetlenie dyktujące inny układ wnętrz W domu z frontem od południowej strony nie można zastosować proponowanego przez większość projektów typowego dla lokalizacji północnych i wschodnich układu wnętrz, który polega na usytuowaniu od chłodnego frontu pomieszczeń niewymagających dobrego oświetlenia, czyli wejścia, garażu i strefy gospodarczej, a po stronie przeciwnej w stosunku do wejścia – pokoju dziennego z tarasem i wypoczynkową częścią ogrodu. Przeniesienie takiego układu do domu z frontem od południa grozi złym oświetleniem pomieszczeń. Typowy układ musi być zmieniony – pokój dzienny z tarasem najlepiej umieścić od frontu lub w południowo-zachodnim narożniku, a kuchnię i część gospodarczą cofnąć w głąb domu.
7. Podział na strefy W odwróconym układzie wnętrz nie zawsze udaje się zachować czytelny podział na strefy. Największą trudność sprawia rozplanowanie stref w domu parterowym – żeby sypialnie znalazły się w najcichszym miejscu w głębi domu, trzeba je umieścić po stronie północnej, co oznacza niedobór światła. Często więc strefy trzeba rozbić lub znaleźć inny kompromis. Rozwiązaniem są wnętrza oświetlone z dwóch stron.