Budowa domu na dwóch działkach – czy jest to możliwe?

2025-04-08 11:48

Budowa domu na dwóch działkach? Nie zawsze budowa domu możliwa jest na jednej działce z bardzo wielu powodów. Inwestorzy jednak nie mają zamkniętej w takiej sytuacji drogi do budowy. Istnieje możliwość realizacji budowy na dwóch działkach. Trzeba jednak spełnić pewne wymagania.

Budowa domu na dwóch działkach

i

Autor: Wiktor Greg Budowa domu na dwóch działkach

Spis treści

  1. Działka ewidencyjna – co to jest?
  2. Działka gruntu i nieruchomość
  3. Budowa domu na kilku działkach
  4. Działka budowlana - co to jest
  5. Scalenie dwóch działek

Działka ewidencyjna – co to jest?

Na początek trzeba jednak wyjaśnić co należy rozumieć pod pojęciem działka. Najmniejszą geodezyjną jednostką ewidencyjną jest działka ewidencyjna. Każda działka ewidencyjna oznaczona jest numerem – są to cyfry naturalne, ułamkowe lub cyfry oddzielone ukośnikiem. Działki ewidencyjne wchodzą w skład większych jednostek geodezyjnych zwanych obrębami ewidencyjnymi. Każdy obręb może składać się z dowolnej liczby działek ewidencyjnych.

Działka gruntu i nieruchomość

Działka gruntu to fragment ziemi – może obejmować jedną działkę ewidencyjną lub ich dowolną liczbę. Działka taka jest oddzielona prawnie od innych działek i jest własnością w znaczeniu nieruchomości jednego właściciela, którym może być osoba fizyczna (współwłasność), prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej. Nieruchomośc może być własnością lub posiadać inny tytuł własności, np. prawo użytkowania wieczystego, dzierżawa (Art 140 i in. Kodeksu cywilnego).

Własność potwierdzają księga wieczysta, akt notarialny, decyzja administracyjna, postanowienie sądowe.

Murator Remontuje #2: Wylewka samopoziomująca
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Budowa domu na kilku działkach

Realizacja przedsięwzięcia budowlanego, w tym wypadku domu jednorodzinnego może być realizowana na obszarze nieruchomości należącej do jednego właściciela jeśli do realizacji dopuszczają przepisy prawa miejscowego czyli MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy.

W przypadku, gdy taka nieruchomość składa się z dwóch lub więcej działek ewidencyjnych budowę można zrealizować na terenie dwóch i więcej takich działek, ale tylko w przypadku, kiedy dopuszcza do tego prawo miejscowe. Grunty pod taką zabudowę muszą być zaliczone do użytków gruntowych dopuszczających zabudowę. Może bowiem dojść do sytuacji, że grunty na jednej z działek ewidencyjnych będą zaliczane do różnych grup użytków gruntowych, np. rolnych, leśnych, które uniemożliwią budowę.

Są również przypadki, gdy dwie sąsiednie działki lub obszary gruntu wpisane do dwóch ksiąg wieczystych także mogą stanowić jedną nieruchomość w przypadku gdy mają tego samego właściciela. Jeśli MPZP lub decyzja o warunkach zabudowy dopuszczają na nich zabudowę to i w takim wypadku jest możliwe uzyskanie pozwolenia budowy domu na dwóch takich działkach.

Działka budowlana - co to jest

Działka budowlana może składać się z dwóch lub więcej działek lub gruntów ewidencyjnych. Możliwość zabudowy jest określona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub poprzez warunki zabudowy.

Pojęcie działki budowlanej jest rozwinięte w Art 2 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. To nieruchomość gruntowa lub działka gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.

O możliwości budowy na dwóch działkach decyduje współistnienie kilku elementów:

  • obie działki muszą mieć tego samego właściciela,
  • obie działki muszą tworzyć działkę budowlaną
  • MPZP przestrzennego musi dopuszczać budowę na dwóch działkach

Scalenie dwóch działek

Czasami MPZP, określa, że nie jest dozwolona budowa domu na dwóch działkach. W zapisach planów miejscowych może znajdować się zapis, który można ująć prostym sformułowaniem jedna działka - jeden dom. Wówczas należy przeprowadzić procedurę scalenia działek i nadanie powstałej z ich połączenia nowego numeru ewidencyjnego. W ten sposób tworzona jest nowa działka ewidencyjna. Scalenia i ewentualne nowe podziały działek ewidencyjnych pozwalają na lepsze zagospodarowanie gruntów, np. poprzez zmniejszenie rozdrobnienia czy zapewnienie dostępu do dróg.

Murator Google News
Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE

Dom jak drewniana kapsuła - powstał bez kleju i bez metalu. Architekci przekonują: Każdy może go powielić - zdjęcia