Wspólność majątkowa, a zwolnienie podatkowe przy sprzedaży mieszkania nabytego podczas trwania małżeństwa
Poszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej o mieszkanie, które wcześniej było odrębnym majątkiem jednego z małżonków (np. męża) budzi wątpliwości podatników. Chodzi o to, czy w razie sprzedaży takiego mieszkania żona może skorzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli sprzedaż nastąpiła w okresie 5 lat od dnia jego nabycia przez męża. Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.
Autor: thinkstockphotos.com
Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności nieodpłatnej
Co to jest wspólność majątkowa i kiedy powstaje?
W myśl Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca majątek nabyty w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków, są to między innymi przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej.
Rozszerzenie wspólności majątkowej
Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć, mogą również ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.
Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską ma charakter czynności nieodpłatnej i oznacza de facto darowiznę dokonaną w ramach małżeńskiej umowy majątkowej. Wspólność majątkowa, która jest współwłasnością łączną oznacza, że nie ma w niej udziałów. W konsekwencji, w przypadku sprzedaży nieruchomości, każdy z małżonków zbywa całą nieruchomość, a nie udziały w tej nieruchomości, a cały przychód ze sprzedaży wchodzi niepodzielnie do majątku wspólnego.
Źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
- jeżeli to odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.).
Zwolnienie z podatku przy sprzedaży nieruchomości objętej wspólnością majątkową
W przypadku objęcia wspólnością ustawową nieruchomości stanowiącej odrębną własność, małżonek, który staje się w ten sposób współwłaścicielem, w przypadku sprzedaży tej nieruchomości, ma prawo korzystać ze zwolnienia przysługującego drugiemu małżonkowi, na skutek upływu terminu 5 lat, liczonego od momentu nabycia nieruchomości przez pierwszego małżonka.
Okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy w tym przypadku liczyć od daty nabycia prawa przez małżonka, któremu przysługiwało to prawo przed objęciem nieruchomości wspólnością majątkową.
4.05.2015
Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki. Zmiany od stycznia 2017 r.