Kłopoty z właścicielem mieszkania

2009-08-31 2:00

Najpierw inwestor i najemca zapewniają się o uczciwości i odpowiedzialności. Później – różnie bywa, o czym świadczą zamieszczone poniżej przykłady. Co w sytuacji sporu z właścicielem mieszkania może zrobić lokator?

Kłopoty z właścicielem mieszkania
Autor: Jupiterimages Kłopoty z właścicielem mieszkania

Niezapowiedziane i częste wizyty

Właściciel mieszkania, które wynajmuję, ma klucze i wchodzi nawet pod moją nieobecność. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź: Wynajmujący powinien mieć dodatkowy komplet kluczy, ale nieuzgodnione wizyty pod nieobecność najemcy to wtargnięcie. Zgodniez art. 193 kodeksu karnego jest to tzw. naruszenie miru domowego.

Czy opisać w umowie stan mieszkania?

Lokal, który mam wynająć, wymaga remontu. Przeprowadzę go sama, rozliczając w czynszu koszty, ale obawiam się, że po fakcie właściciel wyprze się mojego udziału w remoncie. Czy w umowie mogę zażądać opisaniastanu lokalu?

Odpowiedź: Lepiej wyraźnie zaznaczyć to w umowie i określić sposób rozliczeń związanych z remontem. Tym bardziej, że obowiązuje domniemanie, iż najemca otrzymał lokal w stanie dobrym i przydatnym do użytku.

Kto ponosi koszty napraw?

W drzwiach zepsuł się zamek (drogi, z atestami). Jeśli kupię nowy, czy będę mógł domagać się zwrotu kosztów?

Odpowiedź: Zgodnie z art. 681 kodeksu cywilnego najemca zobowiązany jest wyłącznie do drobnych napraw. Koszt i zakres naprawy decyduje, czy jest ona drobna, czy poważna. W tym wypadku chodzi o wymianę istotnego i kosztownego elementu drzwi,więc powinien zająć się nią właściciel mieszkania. Należy go poinformować o usterce i uzgodnić termin naprawy. Można też jej dokonać na jego koszt. Rozliczenie powinno nastąpić na podstawie faktury zakupu zamka i usługi montażu.

Zniszczone rzeczy w wynajmowanym lokalu

Piętro wyżej pękła rura i moje mieszkanie zostało zalane. Kto za to odpowiada?

Odpowiedź: Odpowiedzialność ciąży na sprawcy (czyli na sąsiedzie), a nie na właścicielu lokalu. To sąsiad (lub jego ubezpieczyciel) powinien wypłacić odszkodowanie za zniszczone mienie.

Konieczne zapisy w umowie

Chciałabym wynająć mieszkanie bez pośrednictwa agencji (ze względu na koszty). Co powinno zostać zawarte w umowie, by uniknąć w przyszłości kłopotów?

Odpowiedź: Dane osobowe stron, opis mieszkania z informacją o powierzchni i wyposażeniu (np. w instalację elektryczną, łącze internetowe). Wynajmujący winien określić swój tytuł prawny do wynajmowanego lokalu, a najemca – jego przeznaczenie. Kolejne punkty to termin wydania lokalu, okres, na jaki umowa jest zawarta, wysokość czynszu i data płatności. Strony powinny ustalić inne opłaty związane z najmem. Warto opisać stan techniczny lokalu i jego wyposażenia – np. meble, sprzęt AGD i RTV należy odnotować w protokole przyjęcia.

Nasi Partnerzy polecają