Jak przebiega notarialne poświadczenie dziedziczenia?
Należy w jakikolwiek sposób ( osobiście, telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej itp.) umówić się na spotkanie z notariuszem, który wskaże wówczas, jakie trzeba zgromadzić dokumenty. Wszystkie osoby, które zaliczają się do spadkobierców (ustawowych lub testamentowych), spotykają się...
... jednocześnie w kancelarii. Sporządzany jest protokół dziedziczenia zawierający wymagane prawem zgodne oświadczenia tych osób. Za składanie fałszywych oświadczeń grozi odpowiedzialność karna. Jeżeli jest testament, zostaje on otwarty i ogłoszony. Spadkobiercy składają także oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – o ile są one wymagane.
Na podstawie protokołu dziedziczenia notariusz sporządza akt poświadczenia dziedziczenia, który następnie rejestruje w rejestrze prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną. Potwierdzenie rejestracji następuje natychmiast. Rejestracja nie jest możliwa, jeżeli uprzednio dokonano poświadczenia dziedziczenia po tej samej osobie. Zarejestrowany notarialny akt poświadczenia ma taką samą moc jak prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Notariusz wydaje wypisy zarejestrowanych aktów poświadczenia dziedziczenia.
Akt poświadczenia dziedziczenia potwierdza prawo do spadku (na przykład do odziedziczonej nieruchomości). Po uzyskaniu aktu poświadczenia dziedziczenia należy zgłosić ten fakt w urzędzie skarbowym.