Czym właściwie jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest przede wszystkim jednym z ograniczonych praw rzeczowych, które daje nam możliwość korzystania z lokalu spółdzielczego. Daje ono dosyć dużą swobodę dysponowania lokalem przez jego posiadacza, ale nie czyni go właścicielem tego lokalu.
Najczęściej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu było ustanawiane dla lokali mieszkalnych, które uprawniony mógł odsprzedać, ofiarować w formie darowizny lub przepisać w testamencie. Istnieje również możliwość ustanowienia hipoteki na lokalu objętym spółdzielczym prawem własnościowym. Jedynym ograniczeniem jest tutaj konieczność posiadania osobnej księgi wieczystej, którą można wyodrębnić na wniosek.
Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu ma również kilka mankamentów. Jednym z najistotniejszych jest brak możliwości dowolnej zmiany przeznaczenia lokalu, ponieważ jest tu konieczna zgoda spółdzielni. Można również utracić prawo do użytkowania takiego lokalu w skutek nieuregulowanych należności w stosunku do spółdzielni lub np. gdy lokatorzy będą w uporczywy sposób naruszali ogólnie pojęty porządek domowy.
Zobacz też: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu
Dziś już nie można ustanawiać takiego prawa dla nowo powstałych lokali. Można jedynie kupić lub odziedziczyć nieruchomość o takim statusie. Istnieje również możliwość przekształcenia spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu w tradycyjne prawo własności, dzieje się to na wniosek uprawnionego, po spełnieniu kilku dodatkowych wymagań.
Zachęcamy do poznania pozostałych możliwości i praw, jakie daje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Omawiamy je dokładnie w poniższym artykule:
Jakie możliwości daje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?
Odbiór mieszkania od dewelopera - co sprawdzić?