| muratordom.pl » Prawo » Porady prawne » Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego zalety i wady

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu – jego zalety i wady

Jedną z najczęściej spotykanych form prawnych posiadania lokalu w Polsce (poza tradycyjną własnością) jest spółdzielcze prawo do lokalu. Jednocześnie jest ono jednym z najbardziej niekomfortowych praw dla właściciela nieruchomości. Przyczynia się do tego konstrukcja tego prawa, która pozostawia własność danego lokalu pod zarządem danej spółdzielni, a mieszkający w nim lokator ma jedynie prawo do jego użytkowania.

Podstawową wadą tego rodzaju lokalu jest to, że nie może być on przedmiotem dziedziczenia oraz nie można go sprzedać ani darować. Dodatkowym mankamentem jest również fakt, że użytkownik nie może na lokalu ustanowić hipoteki. Jest jednak możliwość wynajęcia lokalu lub nawet użyczenia go za darmo, w takim wypadku posiadaczem spółdzielczego prawa do lokalu jest w dalszym ciągu wynajmujący, najemca jest jedynie jego użytkownikiem. Ponad to komornik nie może zająć takiej nieruchomości w postępowaniu windykacyjnym. Właścicielem tej specyficznej formy prawnej może zostać wyłącznie osoba fizyczna lub małżeństwo. Osoba posiadająca spółdzielcze prawo do lokalu musi być członkiem spółdzielni, jeżeli posiadaczami jest małżeństwo, wystarczy aby jedno z nich zostało przyjęte w poczet członków spółdzielni. Istotną kwestią przy użytkowaniu lokalu objętym spółdzielczym prawem lokatorskim jest konieczność użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem, w przeciwnym wypadku jest to podstawą do wypowiedzenia przez spółdzielnie umowy przyznającej spółdzielcze lokatorskie prawo.

To tylko kilka z wielu aspektów tego rodzaju prawa do lokalu. Warto poznać wszystkie jego zalety i wady, które szczegółowo omawiamy w artykule: Czym jest popularne w Polsce spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu?

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak bronić się przed egzekucją z nieruchomości?...

Jeżeli nie płacisz podatków i nie spłacasz regularnie rat kredytu, możesz stracić dom lub mieszkanie....

Ulgi dla niepełnosprawnych. Jakie wydatki na...

Wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania lub domu osoby niepełnosprawnej można odliczyć od dochodu i...

Jak można nabyć własność nieruchomości przez...

Zasiedzenie to forma uzyskania własności nieruchomości po upływie określonego w przepisach czasu. Warto...

Kiedy można odwołać lub rozwiązać umowę darowizny...

Darowanie komuś mieszkania lub domu nie oznacza, że umowy darowizny nie można odwołać. Warto wiedzieć, w...

Co to jest opłata adiacencka? Ile wynosi stawka...

Scalanie i podział gruntu może wiązać się z obowiązkiem uiszczenia opłaty adiacenckiej przez właściciela...

Czym właściwie jest spółdzielcze własnościowe...

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest przede wszystkim jednym z ograniczonych praw...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.