Czy można dwa razy ukarać jedną osobę za kradzież energii? Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Nielegalny pobór energii elektrycznej jest zabroniony. Jednak czy można jedną osobę ukarać dwa razy za to samo przewinienie? Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie złożył w tej sprawie zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego. 21 października br. zapadł wyrok w tej sprawie.
Autor: thinkstockphotos.com
Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 21 października 2014 r, że kwestionowane przepisy są zgodne z konstytucją
Z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów w tej kwestii zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia. O wątpliwościach tego sądu pisaliśmy w artykule:
Karanie za nielegalny pobór energii: czy można dwa razy ukarać jedna osobę za kradzież prądu?
Kary za nielegalny pobór energii elektrycznej – dlaczego Sąd Rejonowy chciał rozpatrzenia tej sprawy?
Zdaniem Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia wysokość rekompensaty, która jest wyliczana na podstawie obowiązujących przepisów, jest zupełnie nieadekwatna do rzeczywistych strat, które ponosi przedsiębiorstwo energetyczne na skutek nielegalnego poboru energii elektrycznej. W sprawie rozpoznawanej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia Wydział V Karny, prąd nielegalnie był pobierany przez maksymalnie dwa miesiące, a firma określiła z tego tytułu opłatę na 3296,15 złotych, co stanowiło pięciokrotność stawek taryfowych.
Sąd rejonowy dla Warszawy śródmieścia wskazał, że miesięczny koszt energii elektrycznej dla domu jednorodzinnego sięga 300 zł, a dla mieszkań – 200 zł. Wynika z tego, że nawet jednokrotność stawek taryfowych z nadwyżką rekompensuje zakładowi energetycznemu wartość nielegalnie pobranego prądu.
W ocenie sądu, który zwrócił się z pytaniem do Trybunału Konstytucyjnego, nakładanie kary z Kodeksu karnego oraz jednocześnie opłaty na podstawie Prawa energetycznego narusza konstytucyjną zasadę, w myśl której nie można orzekać wobec tej osoby za ten sam czyn dwa razy.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwójnego karania za nielegalny pobór prądu
Po przeprowadzeniu rozprawy Trybunał Konstytucyjny orzekł w wyroku z 21 października 2014 r. (sygn. akr P 50/13), że kwestionowane przepisy są zgodne z konstytucją. W uzasadnieniu wyroku Trybunał stwierdził, ze opłata nakładana za nielegalny pobór energii elektrycznej na podstawie Prawa energetycznego ma charakter cywilny, jest nakładana przez podmiot prywatny, czyli zakład energetyczny, a następnie jest egzekwowana na drodze postępowania cywilnego. Zdaniem Trybunału mimo, że opłata nakładana na podstawie Prawa energetycznego jest opłatą cywilną, ma ona też charakter represyjny, co jednak nie zmienia charakteru tej opłaty jako opłaty cywilnej.
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, karanie tej samej osoby za kradzież energii elektrycznej na podstawie zarówno Kodeksu karnego, jak i Prawa energetycznego nie narusza wyrażonego w konstytucji zakazu karania dwa razy za ten sam czyn. Opłata z art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo energetyczne jest bowiem środkiem prawnym z dziedziny prawa cywilnego, w przeciwieństwie do odpowiedzialności karnej za przestępstwo z art. 278 § 5 Kodeksu karnego. Ponadto sąd ma możliwość uwzględnienia przy orzekaniu odpowiedzialności za kradzież energii na podstawie Kodeksu karnego faktu, że przestępca zapłacił już opłatę za kradzież energii na podstawie Prawa energetycznego – uznał Trybunał Konstytucyjny.
1.12.2014