Zmiany w warunkach technicznych 2024 od 15 sierpnia. Będzie wiadomo, jak liczyć odległość domu od granicy działki

2024-05-28 11:04

Będą zmiany w warunkach technicznych 2024. W znowelizowanym rozporządzeniu zostały doprecyzowane wymogi dotyczące odległości budynków, także gospodarczych, względem granicy działek. Jak traktować budynki z nieregularnymi ścianami? Jak ustalać odległość ścian pełnych i ścian z oknami lub drzwiami od granicy działki? Nowe WT już od 15 sierpnia 2024.

Spis treści

  1. Zmiany w WT 2024 - jaka odległość budynku od granicy działki?
  2. Jak określać minimalną odległość budynku od granicy działki?
  3. Od kiedy zmiany w warunkach technicznych 2024?
  4. Dla jakich budynków nie będą obowiązywały?

14 maja 2024 ogłoszono zmiany w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną z najważniejszych zmian jest ustalenie zasad określania wymaganej odległości budynku od granicy działki. Dotyczy to zwłaszcza ścian, w których są okna lub drzwi. Wprowadzono przepisy, które dotyczą sytuacji dotychczas nieuwzględnianych, co wiązało się z problemami z interpretacją.

Zmiany w WT 2024 - jaka odległość budynku od granicy działki?

Zgodnie z warunkami technicznymi budynek powinien być oddalony od granicy działki:

  • nie mniej niż 3 m w przypadku ścian pełnych,
  • nie mniej niż 4 m w przypadku ścian z oknami lub drzwiami.

Jest to proste do ustalenia i zweryfikowania w przypadku budynków o regularnej bryle, których ściany są równoległe do granicy działki. Jednak domy mogą mieć znacznie bardziej skomplikowaną budowę, a ich ściany mogą mieć załamania, uskoki, biec po skosie, być łukowe albo półkoliste. W takiej sytuacji dochodziło do problemów interpretacyjnych. Wkrótce powinny one zniknąć. Wątpliwości zostaną rozwiane dzięki zapisom zawartym w załączniku do rozporządzenia.

Jak określać minimalną odległość budynku od granicy działki?

W art. 1a dodano przepis precyzujący zasady określania odległości budynku. Dopuszcza on usytuowanie budynku o nieregularnych ścianach w odległości mniejszej niż 4 m, lecz nie mniejszej niż 3 m od granicy działki, w sytuacji gdy są spełnione łącznie następujące warunki:

  • ściana budynku jest usytuowana w sposób inny niż równoległy do tej granicy działki,
  • odległość zewnętrznej krawędzi okna lub drzwi wynosi nie mniej niż 4 m od granicy tej działki.

Na rysunkach zostało dodatkowo przedstawione, jakich sytuacji dotyczy zmiana w przepisach i jak ustalać wymaganą odległość. Są to następujące przypadki:

  • ściana jest załamana,
  • ściana ma uskok,
  • w ścianie znajduje się na przykład loggia,
  • ściana biegnie nierównoległe względem granicy działki, na przykład po łuku, półkoliście.

W takiej sytuacji fragment pełny oraz fragment z oknem lub drzwiami traktuje się jako odrębne ściany.

  • Najdalej wysunięty w stronę granicy działki fragment pełnej ściany powinien być usytuowany w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy działki.
  • Najdalej wysunięta w stronę granicy działki krawędź okna lub drzwi powinna znajdować się w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki.

Od kiedy zmiany w warunkach technicznych 2024?

Przepisy wejdą w życie 15 sierpnia br., czyli 3 miesiące od ich ogłoszenia.

Dla jakich budynków nie będą obowiązywały?

Nie będą obowiązywały w stosunku do budynków, w odniesieniu do których przed tym terminem:

  • złożono wniosek o pozwolenie na budowę, wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,
  • wydano decyzję o pozwoleniu na budowę lub odrębną decyzję o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,
  • dokonano zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • wydano decyzję o legalizacji, o której mowa w art. 49 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, oraz decyzje, o których mowa w art. 51 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.