Nowy wzór wniosku o wydanie pozwolenia na budowę [POBIERZ]. Zobacz, jak wypełnić
Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę od 2013 roku należy składać według nowych wzorów formularzy. Podpowiadamy, jak poprawnie wypełnić taki wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć.
Nowy wniosek o pozwolenie na budowę
Nowy wniosek jest wprawdzie dłuższy niż dotychczasowy (ma kilka stron), jednak nie wymaga od wypełniającego inwencji twórczej. Są w nim jedynie rubryki i kratki do wypełnienia, większość na zasadzie zaznaczenia krzyżykiem odpowiedniej opcji. Samemu należy tylko opisać rodzaj inwestycji i podać jej adres oraz dane wnioskodawcy i ewentualnego pełnomocnika (na przykład architekta, który w ramach umowy o wykonanie projektu budowlanego załatwi za nas formalności).
Zmiany w formularzu
Największą zmianą w stosunku do poprzedniego wzoru jest zamieszczenie w formularzu obszernego, ale zamkniętego wykazu załączników. Taka formuła wniosku powinna ograniczyć arbitralność urzędników, którzy do tej pory często według własnego uznania zobowiązywali inwestorów do dostarczania dokumentów nie zawsze wymaganych przepisami.
W nowym wzorze wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę jest też miejsce na adnotację urzędu o sprawdzeniu załączników i całego wniosku pod względem kompletności. Daje to od razu przejrzystą informację, czy i czego brakuje.
Przy tak skonstruowanym wniosku urzędy nie będą już mogły wielokrotnie wzywać do uzupełnienia braków, bo na wstępie będzie wiadomo, co trzeba donieść.
Wykaz wymaganych załączników
W nowym wzorze wniosku o pozwolenie na budowę wykaz wymaganych załączników podzielono na dwie grupy: dotyczące budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego (tych jest 13) oraz wymagane dla pozostałych inwestycji (23).
W ramach tych grup jest kolejny podział na załączniki obligatoryjne i fakultatywne, a te ostatnie dzielą się na załączniki wynikające z Prawa budowlanego i z różnych przepisów szczególnych. Inwestor ma obowiązek zaznaczyć krzyżykiem, które z nich dołącza do wniosku. Niestety, sam musi ustalić, czy dany załącznik jest wymagany, czy nie.
Przy każdym fakultatywnym załączniku jest wskazana odpowiednia podstawa prawna, należy więc sięgnąć do przepisu i ustalić, czy w konkretnym przypadku dany załącznik faktycznie jest wymagany. Czasem wskazówką, co trzeba dołączyć do wniosku, może być decyzja o warunkach zabudowy. Nie zawsze jednak zawiera ona (bo nie musi) pełny wykaz dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Poza tym nie zawsze sama decyzja o warunkach zabudowy jest potrzebna, tak więc zazwyczaj sam musisz ustalić, co dołączyć do wniosku.
Załączniki obligatoryjne
W przypadku każdego rodzaju inwestycji należą do nich:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego podpisane przez osobę sporządzającą projekt i mającą stosowne uprawnienia budowlane;
- oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (również składane na formularzu urzędowym).
Załączniki fakultatywne wynikające z Prawa budowlanego
- Decyzja o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 33 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo budowlane jest wymagana zawsze wtedy, gdy dla obszaru objętego zamierzeniem inwestycyjnym nie ma obowiązującego planu miejscowego. Decyzję o warunkach zabudowy wydaje wójt gminy (burmistrz lub prezydent miasta na prawach powiatu).
- Postanowienie o uzgodnieniu projektowanych rozwiązań w odpowiednim zakresie z właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej. Tu podstawą jest art. 33 ust. 2 pkt 4 Prawa budowlanego. Uzgodnienie to rzadko będzie wymagane, bo dotyczy jedynie obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych (o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa), terenach pasa technicznego, portów i przystani morskich, morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego oraz wyłącznej strefy ekonomicznej, a także na innych terenach przeznaczonych do utrzymania ruchu i transportu morskiego (pojęcia te zdefiniowano w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej). Pozwolenia na budowę na takich terenach wydaje wojewoda, a uzgadnia je starosta.
- Specjalistyczna opinia w sprawie projektu budowlanego zawierającego nowe, niesprawdzone w krajowej praktyce rozwiązania techniczne nieznajdujące podstaw w przepisach i Polskich Normach (na podstawie art. 33 ust. 3 pkt 2 Prawa budowlanego). Taką opinię wydaje projektant z uprawnieniami w odpowiedniej specjalności lub jednostka naukowa wskazana przez właściwego ministra (na przykład Instytut Techniki Budowlanej).
- Pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie robót budowlanych. Zgodnie z art. 39 ust. 1 Prawa budowlanego w związku z art. 36 ust. 1 pkt 1 i ust. 8 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami jest ono wymagane zawsze, gdy prace będą prowadzone przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków lub na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
- Zgoda wojewody na budowę obiektu budowlanego, tymczasowego obiektu budowlanego i urządzenia budowlanego na obszarze Pomnika Zagłady lub jego strefy ochronnej (może sięgać do 100 m od granic pomnika). Taka zgoda jest wymagana na podstawie art. 39a ustawy Prawo budowlane w związku z art. 10 ust. 2 ustawy o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady.
Gdy wniosek jest źle wypełniony
Złożenie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku powoduje wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie pozwolenia na budowę. Złożenie wniosku z brakami może mieć dwojakie skutki:
- jeżeli wniosek jest niekompletny pod względem formalnoprawnym, na przykład nie zawiera podpisu albo danych adresowych wnioskodawcy – urzędnik powinien w trybie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego wezwać inwestora do uzupełnienia wniosku w ciągu siedmiu dni. W razie nieuzupełnienia braków formalnych sprawę pozostawia się bez rozpoznania;
- w razie braków materialno- -prawnych, na przykład braku wymaganych załączników, wadliwych rozwiązań projektowych, niezgodności projektu z planem miejscowym lub decyzją o warunkach zabudowy – powinien być zastosowany art. 35 ust. 3 Prawa budowlanego (porównaj wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 17 listopada 2010 r., sygn. II SAB/Gd 42/10, LEX nr 756037). Oznacza to, że starosta (prezydent miasta) wydaje postanowienie nakładające na inwestora obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości w określonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.
Załączniki fakultatywne wynikające z różnych przepisów szczególnych
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach Zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko nie jest wymagana w przypadku pojedynczych domów jednorodzinnych. Ale już osiedle takich domów może być objęte obowiązkiem uzyskania tak zwanej decyzji środowiskowej, jeśli inwestycja jest lokalizowana na terenie nieobjętym planem miejscowym o powierzchni zabudowy nie mniejszej niż 2 ha lub 0,5 ha w wypadku obszarów ochrony przyrodniczej (na przykład parków krajobrazowych). Organem wydającym taką decyzję w przypadku osiedla domów jest wójt (burmistrz lub prezydent miasta).
- Decyzja o zezwoleniu właściwego zarządcy drogi na lokalizację w pasie drogowym obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego. Jest wymagana wtedy, gdy jakiś element inwestycji – na przykład sieci lub przyłącza – znajdzie się w liniach rozgraniczających ulicy (art. 39 ust. 3 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych). Wniosek o wydanie takiej decyzji należy skierować do gminnego, miejskiego lub powiatowego zarządu dróg, zależnie od kategorii drogi.
- Decyzja zezwalająca na wyłączenie z produkcji gruntów rolnych lub gruntów leśnych przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne. Podstawą jest tu art. 11 ust. 4 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Decyzję wydaje odpowiednio starosta lub dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Wyłączenie jest konieczne, gdy mamy budować dom na użytkach rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego klasy I, II, III, IIIa, IIIb lub użytkach rolnych klasy IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego albo na gruntach, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10 wyżej wymienionej ustawy, bądź na gruncie leśnym. Decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej nie jest wymagana w razie budowy budynków mieszkalnych wchodzących w skład gospodarstw rolnych oraz innych budynków i urządzeń służących wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno- spożywczemu. W tych sytuacjach grunty pod budynkami nie tracą charakteru rolnego.
- Zgoda na przebudowę lub remont istniejących w pasie drogowym obiektów budowlanych i urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową lub obsługą ruchu oraz uzgodnienie projektu budowlanego w tym zakresie. Jest wymagana, jeśli inwestycja wiąże się na przykład z przebudową sieci lub przyłączy znajdujących się w picy (art. 38 ust. 2 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych). Zgodę wydaje gminny, miejski lub powiatowy zarządca drogi, zależnie od jej kategorii.
- Zgoda na usytuowanie obiektu budowlanego przy drodze w odległości mniejszej niż określona w art. 43 ust. 1 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z ust. 2 tego przepisu zgoda zarządcy drogi jest wymagana zawsze, gdy odległość planowanego domu mieszkalnego lub innego budynku od zewnętrznej krawędzi jezdni miałaby być mniejsza niż: na terenach zabudowy miast i wsi: – 30 m od autostrady, – 20 m od drogi ekspresowej, – 10 m od drogi krajowej, – 8 m od drogi wojewódzkiej i powiatowej, – 6 m od drogi gminnej; poza terenem zabudowy: – 50 m od autostrady, – 40 m od drogi ekspresowej, – 25 m od drogi krajowej, – 20 m od drogi wojewódzkiej i powiatowej, – 15 m od drogi gminnej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy linia zabudowy wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wtedy bezwzględnie obowiązuje linia zabudowy wyznaczona w planie.
Załączniki dla inwestycji towarzyszących
W przypadku inwestycji innych niż domy jednorodzinne oprócz omówionych wcześniej załączników mogą być wymagane decyzje i zgody związane z danym rodzajem przedsięwzięcia. Dotyczy to w szczególności obiektów infrastrukturalnych takich jak gazociągi, sieci energetyczne lub inne obiekty liniowe, które z uwagi na swój skomplikowany charakter lub możliwość szczególnego wpływu na bezpieczeństwo ludzi i środowiska wymagają dodatkowych opinii i zezwoleń.
Inwestorzy, którzy oprócz domu jednorodzinnego budują jednocześnie inne towarzyszące mu obiekty, mogą być obowiązani załączyć do wniosku o pozwolenie na budowę jeszcze dwa dokumenty:
- zezwolenie zarządcy drogi na lokalizację lub przebudowę zjazdu – jeśli inwestor będzie samodzielnie budował taki zjazd (jest to obowiązkiem zarządcy drogi tylko w razie budowy lub przebudowy drogi). Podstawą wydania zezwolenia jest art. 29 ust. 1 ustawy z 1985 r. o drogach publicznych;
- decyzję o pozwoleniu wodnoprawnym – jest potrzebna, gdy inwestor chce wykonać urządzenia wodne do celów wykraczających poza zwykłe korzystanie z wód (czyli poza potrzeby własnego gospodarstwa domowego), na przykład zechce wybudować studnię na potrzeby przedsiębiorstwa usługowego, albo – niezależnie od jej przeznaczenia – będzie ona służyła do poboru wody w ilościach przekraczających 5 m3 na dobę. Przedsięwzięcia, dla których wymagana jest taka decyzja, wymieniono w art. 122 ustawy Prawo wodne.
Podstawa prawna:
- rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 7 sierpnia 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (DzU z 2013 r., poz. 1013)