Rozbiórka budynku - kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na rozbiórkę?

2015-02-20 14:49

Chcesz usunąć ze swojej działki stary budynek? Rozbiórka może wymagać załatwienia formalności urzędowych. Wyjaśniamy, kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy konieczne będzie pozwolenie na rozbiórkę budynku. Co zrobić w sytuacji, gdy budynek wpisany jest do rejestru zabytków?

Rozbiórka domu - pozwolenie czy zgłoszenie?
Autor: thinkstockphotos.com

Wielkość i usytuowanie obiektu, który ma być rozebrany, decydują o rodzaju koniecznych formalności. Za ich niedopełnienie można zapłacić grzywnę.

Rozbiórki budynku bez pozwolenia

Właściciel obiektów budowlanych może je rozebrać bez zgody urzędu, jeśli ich postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę i nie podlegają one ochronie jako zabytki. Przykładowo bez pozwolenia można wybudować – a więc i rozebrać – wolno stojący parterowy budynek gospodarczy lub wiatę o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 25 m2 , ogrodzenie i altanę śmietnikową.

Kiedy wymagane jest zgłoszenie rozbiórki

Jeżeli budynek lub budowla nie mają 8 m wysokości i stoją w nie mniejszej odległości od granicy działki niż połowa ich wysokości oraz nie są wpisane do rejestru zabytków ani objęte ochroną konserwatorską, zamiar ich rozbiórki należy zgłosić w starostwie powiatowym. W zgłoszeniu rozbiórki określa się rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót rozbiórkowych. Można je rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od doręczenia zgłoszenia, pod warunkiem jednak że urząd w tym czasie nie wyda decyzji o sprzeciwie.

Zgłoszenie jest ważne 2 lata od określonego w nim terminu. Starosta po otrzymaniu zgłoszenia ma prawo nałożyć na właściciela obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę budynku lub budowli, w wypadku gdy rozbiórka ta:

  • może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska,
  • wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.
Sonda
W starym domu najbardziej przeszkadza:
Ważne

Zgoda na rozbiórkę budynku wpisanego do rejestru zabytków

Jeśli budynek lub inny obiekt budowlany jest wpisany do rejestru zabytków, inwestor musi wystąpić do generalnego konserwatora zabytków o wydanie decyzji skreślającej ten zabytek z rejestru. Takie skreślenie jest możliwe wtedy, gdy obiekt jest bardzo zniszczony i nie sposób go wyremontować. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej decyzji można wystąpić do starosty o pozwolenie na rozbiórkę. W przypadku zabytków nie wpisanych do rejestru zabytków, ale ujętych w gminnej ewidencji zabytków starosta przed udzieleniem pozwolenia na rozbiórkę sam dokonuje uzgodnienia z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na rozbiórkę

Wymienione wyżej zwolnienia z pozwolenia na rozbiórkę mają charakter wyczerpujący. We wszystkich innych sytuacjach takie pozwolenie jest więc konieczne. Uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę wymaga na przykład rozbiórka parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy większej niż 25 m2 lub nawet niewielkiego budynku mieszkalnego, jeżeli stoją zbyt blisko granicy działki, czyli w odległości mniejszej od połowy ich wysokości. Pozwolenie będzie konieczne zawsze, gdy obiekt ma 8 m wysokości lub więcej, bez względu na jego odległość od granicy działki.

Do wniosku o pozwolenie na rozbiórkę należy dołączyć:

  • pisemną zgodę właściciela obiektu;
  • szkic usytuowania obiektu;
  • opis zakresu i sposobu prowadzenia robót rozbiórkowych;
  • opis sposobu zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia;
  • pozwolenia, uzgodnienia lub opinie innych organów wymagane przepisami szczególnymi (chodzi tu na przykład o ustawę o ochronie przyrody, ustawę o lasach, Prawo wodne czy ustawę o ochronie zabytków);
  • projekt rozbiórki obiektu, ale tylko wtedy, gdy taką potrzebę stwierdzi starosta (wyda postanowienie nakładające taki obowiązek). Może być potrzebny w wypadku planowanej rozbiórki obiektu stojącego w granicy działki i przylegającego do budynku sąsiada.
Warto wiedzieć

Rozbiórka, gdy budynek zagraża bezpieczeństwu

Roboty rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Nie zwalnia to jednak właściciela od obowiązku bezzwłocznego załatwienia tych formalności urzędowych.

Podstawa prawna:

  • art. 31, 32 i 39 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.)

Nakaz rozbiórki nieużytkowanego budynku

Nadzór budowlany może wydać decyzję nakazującą rozbiórkę budynku i uporządkowanie terenu – wskazując w niej termin przystąpienia do tych robót i ich zakończenia – jeżeli obiekt ten nie jest użytkowany lub wykończony i jednocześnie nie nadaje się do remontu, odbudowy ani wykończenia (art. 67 ust. 1 Prawa budowlanego). Przed wydaniem nakazu rozbiórki nadzór musi ustalić, z jakiej przyczyny właściciel lub zarządca obiektu budowlanego dopuścił do takiego stanu. Odbywa się to z reguły poprzez wezwanie właściciela do złożenia wyjaśnień. Może on wówczas zadeklarować, że zamierza go wyremontować albo odbudować. Następnie nadzór dokonuje oględzin, z których sporządza protokół i ocenę stanu technicznego obiektu. W razie pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do tego stanu, właściciel jest zobowiązywany do przedstawienia ekspertyzy technicznej. Może ją wyko-nać osoba z uprawnieniami budowlanymi bez ograniczeń w odpowiedniej specjalności, rzeczoznawca budowlany albo jednostka badawczo-rozwojowa bądź uczelnia posiadające kompetencje do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych dotyczących budownictwa. Ostatnim etapem postępowania jest rozprawa administracyjna, o której terminie powiadamia się właściciela, doręczając mu przy tym odpis protokołu oględzin. Dopiero na podstawie ustaleń wynikających z oględzin, rozprawy oraz ekspertyzy technicznej (gdy była konieczna) nadzór stwierdza, czy obiekt budowlany lub jego część nadaje się do remontu, wykończenia bądź odbudowy. Jeśli się nie nadaje, to wydawana jest decyzja o nakazie rozbiórki. Wyznaczony w niej termin rozpoczęcia prac nie może być krótszy niż sześć tygodni, licząc od doręczenia nakazu. Od decyzji można się odwołać do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w ciągu 14 dni (liczonych od jej doręczenia). Nadzór nie może nakazać rozbiórki obiektu wpisanego do rejestru zabytków. A jeśli obiekt nie został wpisany do tego rejestru, tylko objęty ochroną konserwatorską na podstawie planu miejscowego, decyzję nakazującą rozbiórkę może wydać po uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Uwaga! Jeżeli organ nadzoru budowlanego ustali, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie działań w celu usunięcia niebezpieczeństwa dla ludzi lub mienia, zapewni – na koszt właściciela lub zarządcy – zastosowanie niezbędnych środków zabezpieczających.

Sprawdź ciekawe projekty gotowe domów z kolekcji Muratora:

WIDEO: jak zburzyć ściankę działową?

Jak zburzyć ściankę działową
Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.