Prawo budowlane. Jak zamienić budynek gospodarczy na mieszkalny? Kiedy pozwolenie na budowę?
Jeżeli przekształcenie budynku gospodarczego na mieszkalny wymaga przebudowy tego budynku i przeprowadzenia takich robót budowlanych, jak np. budowa ścian działowych, wykonanie okien czy zrobienie instalacji elektrycznej, powinieneś zlecić projektantowi wykonanie projektu budowlanego i uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę.
Pytanie:
Do mojego domu przylega budynek gospodarczy z poddaszem i drewnianym stropem. Ma wejście od zewnątrz, ale budynki są też połączone wspólnymi drzwiami. Chciałbym w nim na dole urządzić pokój dzienny i łazienkę (w budynku jest instalacja wodna i kanalizacyjna), a na poddaszu sypialnie. Musiałbym wykonać ściany działowe, okna, schody drewniane na poddasze, poprowadzić instalację elektryczną na górę oraz ocieplić ściany. Czy taki remont i zmianę użytkowania wystarczy zgłosić? Czy trzeba ustanowić kierownika budowy i kupić dziennik budowy?
- Zmiana sposobu użytkowania - pamiętaj o zgłoszeniu do starostwa
- W jakiej odległości budować budynek gospodarczy
Odpowiedź:
Takie roboty to nie remont
Takich robót nie można zakwalifikować jako remont. Zgodnie z art. 3 pkt 8 Prawa budowlanego remont to wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się użycie wyrobów budowlanych innych niż w stanie pierwotnym.
To oznacza, że celem remontu jest przywrócenie elementom budowlanym sprawności technicznej poprzez ich naprawę lub wymianę elementów nienadających się do naprawy i odtworzenie ich stanu pierwotnego.
Konieczne pozwolenie na budowę
Opisana adaptacja budynku gospodarczego na pomieszczenia mieszkalne wiąże się z potrzebą wykonania między innymi takich robót budowlanych, jak: budowa ścian, wykonanie w ścianach i połaci dachowej okien, zrobienie instalacji elektrycznej. Roboty te należy zakwalifikować jako przebudowę obiektu budowlanego i z tego powodu wymagane będzie uzyskanie przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę.
Konieczne będzie zlecenie projektantowi wykonania projektu budowlanego. W pierwszej kolejności powinna jednak zostać wykonana ekspertyza techniczna stanu konstrukcji i elementów budynku. Między innymi powinna ona określać stan stropu drewnianego i możliwość przeniesienia przez ten strop obciążeń w związku z nową funkcją poddasza.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestor ma obowiązek zawiadomić o rozpoczęciu robót właściwy miejscowo powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego co najmniej na siedem dni przed ich rozpoczęciem, dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania robotami. Obowiązek zapewnienia kierownictwa budowy dotyczy wszystkich robót budowlanych, dla których jest wymagane pozwolenie na budowę.
Jednakże zgodnie z art. 42 ust. 3 Prawa budowlanego organ wydający pozwolenie na budowę może wyłączyć obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy dla inwestycji, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych. Wyłączenie to określane jest w decyzji o pozwoleniu na budowę lub w drodze odrębnej decyzji.
O wydanie, zarejestrowanie i opieczętowanie dziennika budowy inwestor występuje z wnioskiem do organu, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę. Za właściwe prowadzenie oraz przechowywanie dziennika na terenie budowy odpowiedzialny jest kierownik budowy. Po wykonaniu robót polegających na przebudowie obiektu budowlanego nie ma potrzeby zawiadamiania nadzoru budowlanego o ich zakończeniu. Takie zawiadomienie należy złożyć w przypadku robót polegających na budowie obiektu budowlanego, a także w przypadku odbudowy, rozbudowy lub nadbudowy obiektu.