Przegląd kominiarski 2023 na nowych zasadach! Jakie zmiany, jaka cena, czy obowiązkowy?

2023-11-06 15:49

Przegląd kominiarski od września 2023 odbywa się na nowych zasadach i co najważniejsze jego potwierdzenie na papierze nie jest już ważne. Jedynym obowiązującym dokumentem z kontroli jest protokół kominiarski w wersji elektronicznej. Ważną zmianą są też nowe obowiązki kominiarzy. Jakie? Ile aktualnie płaci się przegląd kominiarski?

komin
Autor: Andrzej Szandomirski Po przeglądzie kominiarskim nie otrzymasz już papierowego protokołu

Spis treści

  1. Przegląd kominiarski 2023 - jakie zmiany?
  2. Nie tylko przegląd kominiarski, ale też inwentaryzacja budynku
  3. Przegląd kominiarski - jaka cena w 2023?
  4. Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?
Kominiarz radzi - czyszczenie komina i przeglądy

Przegląd kominiarski 2023 - jakie zmiany?

Od września 2023 podstawowym narzędziem pracy każdego kominiarza w Polsce jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Podczas kontroli kominiarskiej kominiarz zobowiązany jest wypełnić protokół już nie na papierze, a w wersji elektronicznej. E-protokół jest jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym wykonanie przeglądu kominiarskiego.

E-protokół, dostępny (po zalogowaniu) na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, to nowa funkcjonalność CEEB, czyli bazy danych, na którą składają się także deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i rodzaju paliwa. Wypełniana jest przez właścicieli budynków, a także zarządców nieruchomości, którzy zobowiązani są do rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni od jego pierwszego uruchomienia.

CEEB to z kolei część większego i długofalowego projektu ZONE - Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji, którego celem ma być poprawa jakości powietrza w Polsce. Ewidencja ma usprawnić działania interwencyjne oraz stanowić podstawę do planowania polityki niskoemisyjnej.

System ZONE (www. zone.gunb.gov.pl) oferuje nowe e-usługi zarówno dla mistrzów kominiarskich, jak i właścicieli domów czy zarządców. Firmy kominiarskie rejestrują się tu w wykazie osób uprawnionych, uzyskując dostęp do danych z CEEB oraz przeprowadzenia przeglądów kominiarskich.

Z kolei właściciele domów przez system mogą zamówić wizytę uprawnionego kominiarza (wybierając konkretną firmę z listy np. w pobliżu miejsca zamieszkania), ale także złożyć deklarację CEEB, zgłosić kopciucha, pobrać deklarację lub protokół z przeglądu. Dostępny jest tu również przegląd aktualnych programów dofinansowań do termomodernizacji budynków.

Nie tylko przegląd kominiarski, ale też inwentaryzacja budynku

W trakcie przeglądu kominiarze nie tylko sprawdzają przewody kominowe czy sprawność wentylacji. W ramach wizyty w domu zobligowani są do przeprowadzenia inwentaryzacji budynku - zebrania informacji o budynku. Ponieważ jest ich całkiem sporo, a wiadomo też, że właściciele domów, zwłaszcza tych starszych, mogą nie pamiętać lub po prostu nie znać pewnych danych technicznych, proszeni są przez kominiarza o ich zebranie (oczywiście w ramach możliwości) wcześniej, na czas umówionej wizyty, co przyspieszy uzupełnienie danych w systemie. Jakie dane o budynku trzeba znać?

  • Liczbę kondygnacji
  • Liczba lokali
  • Rok budowy
  • Średnia wysokość ogrzewanych kondygnacji
  • Grubość ocieplenia podłogi na gruncie lub stropu nad garażem lub piwnicą
  • Grubość ocieplenia dachu
  • Grubość ocieplenia stropodachu, stropu nad piwnicą lub garażem
  • Stan instalacji c.o.
  • Stopień ocieplenia ścian zewnętrznych
  • Grubość ocieplenia ścian zewnętrznych
  • Czy wymieniono stolarkę okienną – TAK/NIE (jeśli TAK, trzeba podać rok wymiany)
  • Czy wymieniono stolarkę drzwiową – TAK/NIE (jeśli TAK, trzeba podać rok wymiany)
  • Rodzaj źródeł ciepła, w tym np. kominek (oraz roczne zużycie paliwa)
  • Dane o lokalu: powierzchnia pomieszczeń ogrzewanych, średnia temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych w sezonie grzewczym, liczba mieszkańców.

Kominiarz wszystkie te informacje wpisuje do systemu CEEB. Protokół elektroniczny można zobaczyć od razu na swoim koncie w systemie. Można go też w każdej chwili pobrać.

Przegląd kominiarski - jaka cena w 2023?

Trzeba wspomnieć, że po tych zmianach przeglądy kominiarskie zdrożały. Kominiarze na zebranie wszystkich informacji o budynku i wypełnienie ich w systemie potrzebują teraz więcej czasu. Potrzebują też w pracy nowego narzędzia - laptopa lub tablet, żeby na miejscu wprowadzić dane. Za przegląd kominiarski na nowych zasadach trzeba zapłacić około 250 zł.

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?

Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego przegląd kominiarski jest obowiązkowy. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, kontrolę kominów i sprawność wentylacji należy przeprowadzić raz do roku.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.