Prawo budowlane: nadzór budowlany musi wiedzieć o zakończeniu budowy

2011-06-10 16:47

Jeżeli zakończenie budowy ma być zgodne z prawem budowlanym, musisz poinformować o tym nadzór budowlany. W praktyce polega to na tym, że w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego składasz zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz koniecznymi dokumentami. Prawo budowlane mówi, że nadzór budowlany w ciągu 21 dni może się sprzeciwić użytkowaniu domu. Legalne zakończenie budowy jest konieczne, ponieważ bez tego nie nadasz domowi numeru porządkowego.

Prawo budowlane: nadzór budowlany musi wiedzieć o zakończeniu budowy
Autor: Andrzej T. Papliński

Zakończenie budowy a prawo budowlane

Prawo budowlane stanowi, że do użytkowania domu jednorodzinnego możesz przystąpić pod warunkiem, że skutecznie zawiadomisz o zakończeniu budowy nadzór budowlany, a konkretnie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Skuteczne zawiadomienie to takie, co do którego organ nadzoru budowlanego nie zgłosił sprzeciwu. Na zgłoszenie sprzeciwu nadzór budowlany ma 21 dni.

Dokumenty wymagane przez nadzór budowlany

Aby zakończenie budowy było zgodne z prawem budowlanym, trzeba do zawiadomienia o zakończeniu budowy dołączyć pewne dokumenty. Nadzór budowlany wymaga:

  • oryginału dziennika budowy;
  • oświadczenia kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami;
  • protokołów badań: instalacji gazowej, elektrycznej, piorunochronnej, przewodów kominowych, przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych
  • inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej sporządzonej przez uprawnionego geodetę;
  • potwierdzenia odbioru wykonanych przyłączy do budynku – protokoły spisane z właścicielami sieci;
  • kopii świadectwa charakterystyki energetycznej budynku sporządzonego przez uprawnionego certyfikatora;
  • kopii rysunków wchodzących w skład projektu z naniesionymi przez projektanta zmianami (w razie potrzeby z opisem tych zmian) – jeżeli w trakcie budowy domu dokonano nieistotnych zmian w stosunku do zatwierdzonego projektu budowlanego lub warunków pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji oświadczenie kierownika budowy powinno być potwierdzone przez projektanta oraz inspektora nadzoru inwestorskiego, jeśli został ustanowiony.
  •  Nadzór budowlany nie daje pisemnej zgody na użytkowanie domu

    Prawo budowlane nie przewiduje, aby w przypadku braku sprzeciwu nadzór budowlany był obowiązany do wydania jakiegokolwiek dokumentu poświadczającego możliwość przystąpienia do użytkowania.

    Takiego dokumentu zażądają jednak urzędy miasta lub gminy przed nadaniem numeru porządkowego dla wzniesionego budynku. W związku z tym powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego wydają inwestorom kserokopię złożonego zawiadomienia o zakończeniu budowy z adnotacją, że w terminie przewidzianym w art. 54 ustawy Prawo budowlane nie wniesiono sprzeciwu do przystąpienia do użytkowania.

    Warto wiedzieć

    Osoby, które prawo budowlane uprawnia do sprawdzania instalacji

    • sprawdzenia instalacji gazowej, elektrycznej, piorunochronnej dokonują osoby o kwalifikacjach zawodowych w zakresie wykonywania dozoru nad eksploatacją takich instalacji;
    • przewody kominowe sprawdza osoba z uprawnieniami budowlanymi do projektowania lub kierowania robotami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej lub instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
    • przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne może również kontrolować mistrz kominiarski
    Nasi Partnerzy polecają