Odprowadzanie deszczówki - przepisy. Za ich złamanie nawet 10 tys. kary!

2024-09-13 12:16

Woda deszczowa musi być odpowiednio zagospodarowana. To obowiązek każdego właściciela nieruchomości. Trzeba to jednak zrobić zgodnie z przepisami, a nie wszyscy je znają. Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki? Gminy mają sposób na nieuczciwych właścicieli posesji.

deszczówka
Autor: gettyimages Deszczówka to nie ściek. Kara za odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji sięga 10 tys. zł

Spis treści

  1. Odprowadzaniu wody deszczowej - podstawa prawna
  2. Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki?
  3. Kontrole i kary za łamanie przepisów. Zakłady komunalne ostrzegają!
  4. Gdzie można odprowadzić wodę deszczową?

Deszczówka to darmowe źródło wody. Można ją wykorzystać chociażby do podlewania ogrodu - wodę deszczową rośliny lubią najbardziej. Co jednak, jeśli deszczówki na działce mamy aż nadto, chociażby po ulewnych deszczach, które zdarzają się coraz częściej? Należy pamiętać, że przepisy prawo budowlanego oraz wodnego nakładają na właścicieli posesji obowiązek zagospodarowania wód deszczowych tak, by ich odpływ nie naruszał stosunków wodnych na działkach sąsiednich. Dlatego też zagospodarowanie wody deszczowej należy zapewnić w obrębie swojej działki. O tym obowiązku nie wszyscy jednak wiedzą i pamiętają, łamiąc przepisy. Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki?

Odprowadzaniu wody deszczowej - podstawa prawna

Przepisy dotyczące odprowadzania wody deszczowej zawarte są w kilku aktach prawnych. Są to m.in.:

  • przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. 2016. 290 z dnia 2016.03.08 z późn. zm.),
  • przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. ( Dz. U. 2015. 1422 z dnia 2015.09.18 ),
  • Prawo wodne ( Dz. U. 2015. 469 tekst jednolity z późniejszymi zmianami),
  • przepisy ustawy z dnia z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz. U. 2017. 328. Tekst jednolity).

Gdzie nie wolno odprowadzać deszczówki?

Deszczówka nie jest ściekiem - przypominają gminne zakłady komunalne. Według Prawa wodnego, wody opadowe i roztopowe nie są kwalifikowane jako ścieki i nie wolno wprowadzać ich do kanalizacji sanitarnej (ściekowej), np. z rynien.

Przepisy mówią jasno, że właściciele nieruchomości mogą odprowadzać deszczówkę do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, pod warunkiem, że są one dostępne, a właściciel działki otrzymał wcześniej stosowne pozwolenie wodnoprawne i opłacił tzw. usługi wodne. Jak podają gminne zakłady komunalne, niedopilnowanie tych formalności może skutkować karą grzywny, której wartość wynosi nawet 500% opłaty za kanalizację

Zakaz odprowadzania deszczówki do ścieków jest uzasadniany rosnącymi kosztami zużycia energii przez pompowanie większej ilości wody. Chodzi też o szybsze zużywanie się urządzeń kanalizacyjnych. Przy dużych opadach zwiększają ryzyko przeciążenia i uszkodzenia sieci. Generuje to wzrost kosztów oraz ryzyko podtopień i zalewania nieruchomości nieczystościami - argumentują miasta i gminy.

Niedozwolone jest również kierowanie deszczówki na sąsiednie działki, jak również drogi publiczne.

zalana wodą działka
Autor: Andrzej Szandomirski Zabrania się również odprowadzania wody deszczowej na posesje sąsiednie

Kontrole i kary za łamanie przepisów. Zakłady komunalne ostrzegają!

Gminy ostrzegają, że w sytuacji nieświadomego lub umyślnego skierowania wód opadowych na nieruchomość ościenną można spodziewać się kontroli stosownego organu nadzoru, np. powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Może on nakazać odtworzenie stanu poprzedniego i nałożyć grzywnę. Poza tym za wyrządzone szkody pokrzywdzonemu sąsiadowi przysługuje odszkodowanie.

W każdej chwili też można spodziewać się kontroli posesji pod kątem nielegalnych podłączeń, za co może grozić kara grzywny.

Za nielegalne odprowadzanie wody deszczowej do studzienek kanalizacyjnych grozi areszt i kary sięgające 10 tys. zł.

Jak mogą przebiegać takie kontrole? Ciekawy sposób testował jakiś czas temu Olsztyn. Prowadził zadymianie kanalizacji. Jeśli na posesji z rynny wydobywał się biały dym, świadczyło to o namierzeniu nielegalnego podłączenia do sieci. W ten sposób wykryto ok. 100 takich przypadków. Właściciele posesji, którzy byli podpięci do sieci kanalizacyjnej, otrzymywali pismo z wezwaniem do usunięcia podłączenia w ciągu 30 dni. Jeśli ponowna kontrola wykazała, że tego nie zrobili, zostali obciążeni grzywną.

Gdzie można odprowadzić wodę deszczową?

Sposobów na legalne odprowadzenia deszczówki jest kilka. Można to zrobić np.:

  • na nieutwardzony teren swojej posesji - trawnik, rabaty, warzywniak,
  • do zbiornika retencyjnego naziemnego lub podziemnego.

Przypominamy, że wszelkie naziemne, szczelne zbiorniki, z których woda nie przelewa się ani nie wycieka do gruntu, nie wymagają zgłoszenia. Inaczej jest w przypadku  podziemnych zbiorników na deszczówkę. Jeśli ich objętość nie przekracza 10 m³ - wymagają zgłoszenia. Zbiorniki większe wymagają pozwolenia na budowę.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
#MuratorOgroduje: Nawadnianie kropelkowe w ogrodzie