Kontrola kominów co najmniej raz w roku. O co jeszcze musi zadbać właściciel domu

2010-12-15 12:32

Za brak kontroli stanu technicznego domu właścicielowi domu grozi grzywna do 500 zł. Pamiętaj, aby raz w roku sprawdzić instalacje gazowe, przewody kominowe, a także urządzenia takie jak szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Co pięć lat powinieneś skontrolować stan techniczny i przydatność do użytkowania całego budynku, jego estetykę i otoczenie. Dom też trzeba serwisować. Dotyczy to również sprawności instalacji elektrycznej i piorunochronnej.

Kontrola kominów co najmniej raz w roku. O co jeszcze musi zadbać właściciel domu
Autor: Andrzej Szandomirski

Właściciel domu jednorodzinnego zobowiązany jest do systematycznego przeprowadzania kontroli jego stanu technicznego. Dotyczy to również nowych budynków.

To musisz sprawdzić raz w roku

Co najmniej raz w roku należy sprawdzić instalacje gazowe i przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne) oraz instalacje i urządzenia takie jak szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Polecamy:

Raz na pięć lat skontroluj

Co najmniej raz na pięć lat trzeba skontrolować stan techniczny i przydatność do użytkowania całego obiektu budowlanego, jego estetykę i otoczenie (utwardzony teren wokół), w tym także sprawność instalacji elektrycznej i piorunochronnej.

Kto przeprowadza kontrolę?

Kontroli może dokonać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi lub zawodowymi. Przewody dymowe oraz grawitacyjne przewody spalinowe i wentylacyjne może również sprawdzić mistrz kominiarski.

Z każdej kontroli sporządza się protokół. Jeśli zostaną stwierdzone jakieś usterki, podczas kolejnej należy sprawdzić, czy zostały naprawione. O szczególnie groźnych uszkodzeniach kontrolujący jest obowiązany zawiadomić nadzór budowlany, a właściciel domu musi je niezwłocznie usunąć.

Grzywna, gdy nie skontrolujesz

Za brak kontroli grozi grzywna do 500 zł. Wyższe kary, nawet ograniczenia wolności, grożą za nieusunięcie uszkodzeń mogących spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

Podstawa prawna:

ustawa z 7 lipca 1994r.

Prawo budowlane