Jaka kara za wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia? Dlaczego potrzebne pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej?

2023-09-25 14:12

Podczas remontu domu lub mieszkania czasem pojawia się konieczność wyburzenia ściany nośnej. Czy wyburzenie ściany nośnej wymaga pozwolenia na budowę? Jak wyburzyć ścianę nośną zgodnie z prawem?

Wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia
Autor: Getty Images Wyburzenie ściany nośnej wymaga pozwolenia na budowę

Spis treści

  1. Wyburzenie ściany nośnej - dlaczego potrzebne pozwolenie?
  2. Projekt wyburzenia ściany nośnej
  3. Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej
  4. Jaka kara za wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia?

Zdarza się, że remontując dom lub mieszkanie, chcemy zlikwidować ścianę nośną. W domu jednorodzinnym łatwo rozpoznać, czy ściana, która jest dla nas zbędna, jest nośna, ponieważ jest ona zdecydowanie grubsza niż ściany działowe. Przeważnie ma 24-25 cm grubości. Zdecydowanie trudniej rozpoznać w bloku, które ściany są nośne.

Wyburzenie ściany nośnej - dlaczego potrzebne pozwolenie?

Istotne jest, że ściany nośne stanowią one ważny fragment konstrukcji domu. Każda taka ściana przenosi ciężar stropów, dachu i ścian wyższych kondygnacji na elementy znajdujące się pod ścianami nośnymi i dalej - na fundamenty. Takie ściany muszą być bardzo wytrzymałe, ponieważ przenoszą duże obciążenia. Dlatego trzeba pamiętać, że nie można dowolnie usunąć ściany nośnej. Może to grozić nawet katastrofą budowlaną. Jakie formalności trzeba załatwić, żeby prawidłowo przeprowadzić wyburzenie ściany nośnej?

Projekt wyburzenia ściany nośnej

Przede wszystkim należy zgłosić się do architekta lub inżyniera z uprawnieniami konstruktora, który przygotuje projekt wyburzenia takiej ściany. Dokona on najpierw odpowiednich obliczeń konstrukcji, żeby sprawdzić, czy jest to możliwe i jakie rozwiązania należy zastosować, żeby zachować bezpieczeństwo konstrukcji budynku. Może być konieczne na przykład wykonanie słupów, podciągu albo nadproży.

Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej

Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej potrzebne jest zawsze. Ze względu na charakter ingerencji budowlanej wyburzenie ściany nośnej, w świetle prawa budowlanego (art.3 pkt 7a), jest przebudową. Dlatego projekt należy złożyć do urzędu odpowiedniego miejscowo do załatwiania spraw budowlanych wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Dopiero po uprawomocnieniu się decyzji o pozwoleniu na budowę można przystępować do robót.

Jaka kara za wyburzenie ściany nośnej bez pozwolenia?

W razie wykrycia przez Urząd Nadzoru Budowlanego prowadzenia robót bez pozwolenia może on nałożyć na inwestora karę grzywny. W przypadku samowoli budowlanej może ona sięgać 1 mln zł. Urząd może też nakazać legalizację samowoli, a to wymaga wykonania projektu, uzyskania pozwolenia, przeprowadzenia prac budowlanych doprowadzających budynek do stanu bezpiecznego oraz uiszczenia opłaty legalizacyjnej. To wymaga czasu i wiąże się z kosztami.

Równie doskwierająca może być kara nałożona przez sąd, jeśli sprawa zostanie do niego skierowana. Bywa, że usunięcie ściany nośnej w bloku może spowodować uszkodzenia w innych mieszkaniach. Taki przypadek miał miejsce w Łomży. Właściciel lokalu w bloku wyburzył w nim ściany wewnętrzne, na skutek czego doszło do ugięcia stropu i szkód w mieszkaniu położonym wyżej. Wyrok Sądu Rejonowego w Łomży z 25 listopada 2019 roku (I C 932/18) nałożył na inwestora kary pieniężne w celu naprawienia szkód i pokrycia kosztów procesu.

Najładniejsze elewacje domów - zobacz galerię 

Nasi Partnerzy polecają