Ile gruntu wyłączyć z produkcji rolnej?
Czy przepisy określają wielkość obszaru wyłączanego z produkcji rolnej? Czy, chcąc wybudować dom, musimy z produkcji rolnej wyłączyć całą działkę? Sprawdź obowiązujące przepisy.
Pytanie:
Niektórzy urzędnicy nie zgadzają się na wyłączenie tylko terenu przeznaczonego pod dom, garaż, podjazd itp. Czasami każą dodać 2 m obrysu wokół budynku, kiedy indziej 4 m, w innych przypadkach nie zgadzają się na nieregularny kształt wyłączanego obszaru i każą zakreślić prostokąt obejmujący wszystkie elementy zagospodarowania. Zdarza się też, że w przypadku budowy domu jednorodzinnego na działce o powierzchi poniżej pewnej wielkości każą wyłączyć całą działkę. Jednocześnie w niektórych urzędach wystarczy we wniosku zsumować powierzchnię zabudowy i powierzchnię utwardzoną i tylko to podlega wyłączeniu. Ma to oczywiście wpływ na wysokość opłaty za wyłączenie.
Odpowiedź:
Niestety, przepisy nie precyzują, jaki obszar należy wyłączyć z produkcji rolnej na potrzeby budownictwa jednorodzinnego.
W celu wyjaśnienia tej kwestii można się odwołać do orzecznictwa sądowoadministracyjnego, a w szczególności do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lutego 1997 r., sygn. OPS 13/96 (ONSA 1997/3/105), w której sąd stwierdził, iż na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych organ administracji państwowej może zezwolić na wyłączenie z produkcji rolniczej pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne takiej powierzchni gruntów rolnych przeznaczonych na cele nierolnicze, na której zgodnie z projektem zagospodarowania terenu, stanowiącym załącznik do decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nastąpi rozpoczęcie innego niż rolnicze użytkowania gruntu.
W uzasadnieniu uchwały sąd podkreślił, iż ochrona gruntów rolnych i leśnych polega przede wszystkim na ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolne i nieleśne (art. 3 ust. 1 pkt 1). Wydawanie zezwoleń na wyłączenie z produkcji także i takiej powierzchni gruntu rolnego lub leśnego, która nie jest niezbędna na potrzeby nierolne i nieleśne, stanowiłoby działanie wymierzone przeciwko celom określonym w omawianej ustawie.
Podobne stanowisko zajął wcześniej minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej w piśmie z 14 listopada 1995 r. skierowanym do wojewodów, w którym zawarte zostało następujące wyjaśnienie:
„Stosownie do treści przepisów art. 4 pkt 11 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (DzU nr 16, poz. 78) przez wyłączenie gruntów rolnych z produkcji rolniczej rozumie się rozpoczęcieinnegoniż rolnicze lub leśne użytkowania gruntów. W przypadku realizacji inwestycji na gruntach objętych ochroną w myśl przepisów powołanej ustawy należności i opłaty roczne powinny być naliczane tylko za obszar, na którym występuje inne niż rolnicze lub leśne zagospodarowanie gruntów, w zależności od stanu wyposażenia działki w infrastrukturę techniczną, a nie za całą działkę budowlaną. Na obszar ten składa się faktyczna powierzchnia niezbędna do korzystania z tego budynku”.
Wobec powyższego za najbardziej trafne można uznać stanowisko, iż wyłączeniu z produkcji rolnej podlega tylko powierzchnia zabudowy i powierzchnia utwardzona. Pozostała powierzchnia gruntu umożliwiająca naturalną wegetację roślinności (czyli powierzchnia biologicznie czynna) może być traktowana nadal jako grunt rolny.
Podstawa prawna:
ustawa z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (j.t. DzU z 2004 r. nr 121, poz. 1266 z późn. zm.)
Polecamy: