Dokumenty potrzebne, by uzyskać pozwolenie na przebudowę i remont domu

2012-07-18 15:10

Remont domu i przebudowa wymagają odpowiednio zgłoszenia i pozwolenia na budowę. Zobacz, jakie dokumenty należy zgromadzić, aby formalnościom stało się zadość. Podpowiadamy, gdzie złożyć dokumenty i jaki jest czas oczekiwania na decyzję urzędu.

Remont dachu
Autor: Wojciech Jargilo

Gdzie zgłaszać remont

Remont domu zgłasza się w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu (lub z jego strony internetowej) pobieramy formularz zgłoszenia remontu. W zgłoszeniu określamy rodzaj, zakres i sposób wykonania przewidzianych robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia.

Dokumenty potrzebne do zgłoszenia remontu

Do zgłoszenia remontu trzeba dołączyć:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • w zależności od potrzeb szkice lub rysunki dotyczące planowanej inwestycji (decyzja w tej sprawie należy do urzędnika). Nie jest potrzebne wykonywanie projektu budowlanego;
  • jeśli zamierzamy wybudować przyłącza albo instalację zbiornikową na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem do 7 m3 - projekt zagospodarowania działki lub terenu wykonany przez uprawnionego projektanta.

Kiedy można rozpocząć remont

Zgłoszenia remontu dokonujemy przed rozpoczęciem robót budowlanych, a do ich wykonywania możemy przystąpić po upływie 30 dni, pod warunkiem że w tym czasie starosta (lub prezydent miasta) nie wniósł sprzeciwu.

Stosuje się tu tak zwaną milczącą zgodę, ale organ może wydać odpowiednie zaświadczenie o braku sprzeciwu na wniosek inwestora. Nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od terminu określonego w zgłoszeniu powoduje jego wygaśnięcie.

Czy do remontu potrzebny kierownik i dziennik budowy

Dla robót podlegających zgłoszeniu nie ma obowiązku ustanowienia kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy – z wyjątkiem budowy instalacji zbiornikowej na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3. O zakończeniu robót nie zawiadamia się organu nadzoru budowlanego.

Sprawdź: Czym formalnie różnią się remont domu i przebudowa budynku

Gdzie składać wniosek o pozwolenie na przebudowę

Wniosek o pozwolenie składamy w tym samym urzędzie co zgłoszenie, czyli w wydziale architektoniczno-budowlanym w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na przebudowę

Do wniosku o pozwolenie na przebudowę trzeba dołączyć:

  • cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi uzgodnieniami oraz zaświadczeniem o przynależności projektanta do izby samorządu zawodowego;
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • decyzję o warunkach zabudowy (tylko gdy nie ma obowiązującego planu miejscowego).

Formularze wniosku i oświadczenia można pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej.

Kiedy można rozpocząć przebudowę

Na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę starosta lub prezydent miasta ma 65 dni.

Decyzja ta wygaśnie, jeżeli roboty budowlane nie zostaną rozpoczęte przed upływem trzech lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Wygasa również wtedy, gdy budowa zostanie przerwana na czas dłuższy niż trzy lata.

Czy do przebudowy potrzebny kierownik i dziennik

Inwestor musi zawiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót (co najmniej siedem dni wcześniej) i przekazać mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę członków izby samorządu zawodowego.

Przed rozpoczęciem robót należy kupić dziennik budowy i go zarejestrować oraz opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę. Nie trzeba zawiadamiać o zakończeniu robót polegających na przebudowie istniejącego obiektu budowlanego.

Jeśli pozwolenie dotyczy rozbudowy lub budowy, zawiadomienie to jest konieczne, a do użytkowania obiektu można przystąpić po upływie 21 dni od zawiadomienia (pod warunkiem że nadzór budowlany w tym terminie nie wyrazi sprzeciwu).

Nasi Partnerzy polecają