Co to jest współwłasność? Wyjaśniamy pojęcia współwłasności ułamkowej i łącznej
Współwłasność ułamkowa oznacza, że masz ułamkowy udział w prawie własności i możesz nim swobodnie roporządzać. Natomiast w przypadku współwłasności łacznej nie ma udziałów, a poszczególni współwłaściciele nie mogą rozporządzać przysługującymi im prawami do przedmiotów majątku wspólnego.
Współwłasność ułamkowa
Współwłasność ułamkowa jest to samoistny, niezależny stosunek prawny polegający na tym, że dwóm lub więcej osobom przysługują w jakimś prawie (na przykład własności) udziały oznaczone ułamkiem – na przykład 1/2, 1/3. Każdy współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem niezależnie od pozostałych, może też w każdym momencie żądać zniesienia współwłasności.
Polecamy
- Budowa na spółkę. Na kogo pozwolenie, jak załatwiać formalności?
- W jednym domu z rodzicami. Co lepsze własność czy współwłasność
Współwłasność łączna
Współwłasność łączna ma zawsze swoje źródło w innym, szczególnym stosunku osobistym i jest regulowana przez przepisy, które tego stosunku dotyczą. Nie ma charakteru samoistnego, jest bezudziałowa i podporządkowana temu stosunkowi osobistemu. W konsekwencji poszczególni współwłaściciele nie mogą rozporządzać przysługującymi im prawami do przedmiotów majątku wspólnego oraz nie mogą żądać zniesienia współwłasności tak długo, jak długo trwa ten stosunek osobisty. Takim stosunkiem jest najczęściej wspólność majątkowa między małżonkami.