Budowa domu do 70 m nie będzie taka łatwa. Rząd pracuje nad nowelizacją prawa budowlanego

2024-08-28 15:15

Przygotowywana obecnie nowelizacja prawa budowlanego ma wprowadzić ograniczenia w możliwości budowania domów na zgłoszenie o powierzchni do 70 m2. Organy administracji architektoniczno-budowlanej mają zyskać możliwość wstrzymania budowy domu. W jakich przypadkach?

Projekt domu Martin
Autor: Space4u/Aleksandra Płużek, Katalog Murator Projekty

Spis treści

  1. Budowa na zgłoszenie – podstawowe informacje
  2. Brak czasu na sprawdzenie dokumentacji
  3. Urząd zweryfikuje dokumenty
  4. Opinia eksperta o nowelizacji

Nowelizacja Prawa budowlanego, która ukazała się w wykazie prac legislacyjnych rządu już w lutym 2024 r. jest już po konsultacjach. Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest obecnie na etapie analizy zgłoszonych licznych uwag. Nowa ustawa ma doprecyzować przepisy w zakresie zgłoszenia budowy oraz przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m².

Budowa na zgłoszenie – podstawowe informacje

Zgłoszenie to uproszczona procedura administracyjna, ale budynek, który powstanie na jej podstawie podlega wszystkim rygorom Prawa budowlanego.

Do zgłoszenia budowy domu trzeba dołączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • projekt zagospodarowania terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany wraz z załącznikami,
  • oświadczenie o budowie domu dla własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • oświadczenie, że przyjmuje się odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy

Inwestor po zgłoszeniu budynku do 70 m² w urzędzie administracji architektoniczno-budowlanej mógł od razu rozpoczynać budowę swojego domu.

Brak czasu na sprawdzenie dokumentacji

Wśród przeciwników wprowadzenia w styczniu 2022 r. przepisów dopuszczających budowę domów do 70 m² byli przedstawiciele organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Od początku krytykowali przepis, który zezwalał na rozpoczęcie budowy takiego domu od razu po zgłoszeniu bez możliwości weryfikacji dokumentacji przez urząd. Wstrzymać taką inwestycję mógł jedynie nadzór budowlany.

To było wykorzystywane w różny sposób, m.in. przez rozpoczynanie budów na terenach nie dopuszczających zabudowy mieszkalnej czy wznoszenia domów nie tylko o większej powierzchni zabudowy, ale także poza wyznaczonymi dla działek granic oddziaływania na sąsiednie posesje.

Urząd zweryfikuje dokumenty

W proponowanej nowelizacji urzędy zyskają możliwość ustosunkowania się do dokumentów dołączanych przy zgłoszeniach budowy domów do 70 m². Będą mogły zgłosić zastrzeżenia i wstrzymać inwestycję w przypadku formalnych braków w dokumentacji. Będzie mogła wstrzymać budowę w przypadku stwierdzenia, że budowa nie jest prowadzona dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. Albo, że nie jest zgodna z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku planów do budowy będzie wymagana decyzja o warunkach zabudowy.

W projekcie na weryfikację dokumentacji ustawodawca przewiduje termin trzech dni. Jednak specjaliści uważają, że jest to zbyt krótki okres na prawidłową weryfikację dokumentacji i proponują jego wydłużenie. Jaki czas na wniesienie ewentualnych uwag przez urząd zostanie zaproponowany w nowelizacji, na razie nie jest wiadome.

Opinia eksperta o nowelizacji

Rafał Dybicz, rzeczoznawca budowlany, inspektor nadzoru i biegły sądowy

"Niestety, Ustawa Prawo budowlane od lat nowelizowana jest dość chaotycznie. Przykładem może być najnowszy projekt zmian. Procedura rozpoczynania budowy domów do 70 m² nie była przez inwestorów wybierana powszechnie, jednak nie dawała możliwości reakcji urzędom w przypadku nieprawidłowości. Zmiana, która da urzędom możliwość odrzucenia wniosku zgłoszenia w przypadku braków w dokumentacji jest dobra. Jednak 3 dni na rozpatrzenie w urzędzie to za mało. Myślę, że termin powinien być 14 dniowy."

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.