Tarcza antyinflacyjna 2.0 - rząd przedłużył jej działanie do końca 2022 r. Obniżka VAT na prąd, gaz i inne towary

2022-08-26 16:25
Tarcza antyinflacyjna
Autor: GettyImages

23 sierpnia Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br. Rządowa tarcza antyinflacyjna to obniżka akcyzy i VAT-u, ale także dodatek osłonowy. Obniżki podatków za prąd, paliwa i inne źródła energii, a także żywność i produkty dla rolnictwa mają zapobiec drenażowi naszych portfeli.

Rada Ministrów zdecydowała o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br. Przedłużenie dotyczy m. in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny. Oprócz tego na dwa miesiące zostanie obniżona akcyza na lekki olej opałowy.

Według wiceministra finansów Artura Sobonia: "Wzrost inflacji to problem globalny. Szeroko zakrojone działania rządu mają powstrzymać wzrost cen wywołany przez czynniki zewnętrzne. Dlatego monitorując obecną sytuację podjęliśmy decyzje o przedłużeniu działania tarczy antyinflacyjne do końca roku. Pamiętajmy, że w tych trudnych czasach musimy być solidarni, a państwo musi wspierać swoich obywateli." 

Tarcza Antyinflacyjna złagodzi skutki inflacji i ogromny wzrost cen

Zmiany w przepisach nazywane Tarczą antyinflacyjną wprowadzono pod koniec 2021 r. Podwyżki cen prądu, gazu, paliwa, a w ślad za tym żywności oraz innych towarów i usług dotykają nas wszystkich. W ostatnich miesiącach 2021 r. ceny rosły bardzo dynamicznie. Inflacja, która przez wiele lat utrzymywała się na poziomie poniżej poniżej 3%, w grudniu 2021 r. wynosiła 8,6%, co było najwyższym wynikiem od 21 lat. Rok 2021 zamknięto z wynikiem 5,1% inflacji.

W tej sytuacji rząd wprowadził dwie tarcze antyinflacyjne, które mają zmniejszyć negatywne skutki podwyżek dla obywateli. Takie działania to nie jest aktywność tylko Polski. Z podwyżkami cen paliw i energii oraz drożyzną produktów spożywczych zmagają się również inne państwa w Europie. One także wprowadzają regulacje cen, obniżki podatków oraz dodatki osłonowe.

Na skutek wojny w Ukrainie i kryzysu energetycznego, będącego jej efektem, ceny wciąż rosną. Inflacja przewidywana na rok 2022 już dawno przekroczyła zapowiadany poziom. W czerwcu wyniosła 15,9%, co jest najwyższym wynikiem od 1997 r.  Eksperci przewidują, że może jeszcze wzrosnąć do poziomu 18%. Rada Ministrów 23 sierpnia br. zdecydowała o przedłużeniu do końca 2022 r. tarczy antyinflacyjnej obowiązującej obecnie do 31 października br.

W lipcu inflacja nieco zmalała - 15,5 % - ale i tak jest bardzo wysoka. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej stwierdził: - Cieszę się, że nie ma gwałtownego skoku inflacji, ale to jeszcze za wcześnie, by odtrąbić odwrót inflacji.

W odpowiedzi na pytanie dodał: - Tarcze na pewno zostaną przedłużone do końca roku, te, które oznaczają ubytek w podatku VAT na skutek obniżki VAT do 0 na przykład na większość artykułów żywnościowych, czy z 23 na 8 proc. na paliwa, podobnie obniżki VAT na gaz, energię elektryczną czy cieplną.

Spis treści

 1. Tarcza Antyinflacyjna złagodzi skutki inflacji i ogromny wzrost cen
 2. Tarcza antyinflacyjna 2.0
 3. Tarcza antyinflacyjna 1.0
 4. Ile kosztuje tarcza antyinflacyjna 1.0

Tarcza antyinflacyjna 2.0

W opinii ekspertów pierwsza tarcza antyinflacyjna pozwoliła złagodzić skutki inflacji dla rodzin. Dlatego podjęto kroki, żeby ją kontynuować. Rozwiązania tarczy antyinflacyjnej 2.0 mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 r. Na początku czerwca 2022 r. sejm przegłosował przedłużenie działania tarczy antyinflacyjnej 2.0 do końca października br. Teraz ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Tarcza antyinflacyjna 2.0 obejmuje przedłużenie niektórych obowiązujących już przepisów oraz dalsze obniżki podatku VAT za źródła energii. Wprowadzono także obniżkę VAT na podstawowe produkty spożywcze oraz dla produkcji rolnej.

 • Przedłużenie obniżonej stawki VAT na prąd

W tarczy antyinflacyjnej 2.0 zapisano, że energia elektryczna będzie w dalszym ciągu opodatkowana stawką VAT 5%.

 • Dalsza obniżka stawki VAT na ciepło

Od 1 lutego 2022 r. ciepło systemowe będzie obłożone stawką VAT 5%. Dotyczy to mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych, wspólnotach, a także domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.

 • Obniżenie stawki VAT na paliwo

Pierwszym krokiem było obniżenie akcyzy. W tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżono podatek VAT na paliwo z 23 do 8%. Ma to pozwolić zdecydowanie zmniejszyć cenę benzyny.

 • Dalsza obniżka stawki VAT na gaz

W pierwszej tarczy antyinflacyjnej obniżono VAT na gaz do 8%. W drugiej wprowadzono zerową stawkę VAT w odniesieniu do gazu, który jest jednym z najpopularniejszych źródeł energii cieplnej.

 • Taryfy gazowe

Ponieważ w ostatnim czasie pojawiły się horrendalne, nawet kilkaset procent!, podwyżki cen gazu w mniejszych spółkach obsługujących, np. firmy, spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły, co groziło niewypłacalnością mieszkańców bloków albo instytucji publicznych, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury itp. zostały objęte taryfami gazowymi. Dzięki temu ich rachunki za ogrzewanie mają być znacznie niższe.

 • Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze

Dotychczas podstawowa żywność była opodatkowana VAT-em w wysokości 5%. Od 1 lutego 2022 r. VAT został obniżony do 0%.

Dotyczy to następujących grup produktów:

 1. pieczywo, zboża i przetwory zbożowe,
 2. produkty mleczarskie,
 3. jaja, miód, orzechy,
 4. warzywa i owoce oraz przetwory z nich,
 5. mięso i podroby,
 6. ryby i skorupiaki, mięczaki,
 7. tłuszcze i oleje itp.
 • Zerowa stawka VAT na produkty dla rolnictwa

Żeby zapobiec podwyżkom cen żywności, wprowadzono 0% VAT przy sprzedaży następujących produktów dla rolnictwa:

 1. nawozy sztuczne,
 2. ziemia ogrodnicza,
 3. podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych),
 4. środki ochrony roślin,
 5. stymulatory wzrostu,
 6. środki poprawiające właściwości gleby.

Koszt tarczy antyinflacyjnej 2.0 dla budżetu ocenia się na 15-20 mld zł.

Tarcza antyinflacyjna 1.0

Żeby złagodzić skutki podwyżek cen prądu oraz umożliwić obniżenie cen paliw sprzedawanych na stacjach benzynowych pod koniec 2021 r. uchwalono przepisy stanowiące tarczę antyinflacyjną. To obniżki podatków obowiązujące w pierwszych trzech miesiącach 2022 r. (w niektórych przypadkach do końca maja 2022 r.) Zmiany w ustawie o podatku akcyzowym i podatku od sprzedaży detalicznej, którą prezydent podpisał 17 grudnia 2021 r., wprowadziły następujące poprawki:

 • zniesienie akcyzy na energię elektryczną - od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.,
 • maksymalna dopuszczalna obniżka akcyzy na niektóre paliwa silnikowe (olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG) - od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r.,
 • brak podatku akcyzowego od energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe,
 • brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw (od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r.).

W rozporządzeniu opublikowanym 20 grudnia 2021 r. poz. 2350 wprowadzono niższy VAT na następujące źródła energii:

 • energię elektryczną - z 23 do 5%,
 • gaz ziemny - z 23 do 8%,
 • energię cieplną, czyli tak zwane ciepło systemowe - z 23 do 8%.

Obniżka VAT-u obowiązuje od 1 stycznia do 31 marca 2022 r.

W grudniu 2021 r. uchwalono również przepisy o dodatku osłonowym, czyli pomocy finansowej dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach.

Ile kosztuje tarcza antyinflacyjna 1.0

Pakiet przepisów ochroni budżety gospodarstw domowych i firm. Łączny koszt dla budżetu państwa to prawie 4 mld zł, w tym:

 • obniżka akcyzy na paliwa silnikowe i energię elektryczną - 1,3 mld zł,
 • zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych - 0,1 mld zł,
 • wyłączenie sprzedaży paliw silnikowych z podatku detalicznego - 0,146 mld zł,
 • obniżka VAT-u na gaz ziemny - ok. 0,7 mld zł,
 • obniżka VAT-u na energię elektryczną – ok. 1,15 mld zł,
 • obniżka VAT-u na energię cieplną – ok. 0,5 mld zł.
Tarcza antyinflacyjna
Autor: www.gov.pl Tarcza antyinflacyjna 1.0 obowiązywała od 1 stycznia 2022 r.
Tarcza antyinflacyjna
Autor: Rockfon Tarcza antyinflacyjna ma chronić portfele konsumentów
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE