Domek ogrodowy – rodzaje i zastosowanie domków ogrodowych

2018-10-17 15:20

Domek ogrodowy może pełnić wiele funkcji: od narzędziowni po skład zabawek, a nawet miejsce zabaw dla dzieci. Może być obiektem wolnostojącym lub modułowym, połączonym z innymi elementami. Wybierając konkretny model domku ogrodowego warto kierować się przede wszystkim jego głównym przeznaczeniem. Nie bez znaczenia jest dobre dopasowanie do architektury ogrodowej. Do czego można wykorzystać domek w ogrodzie, z jakich materiałów może być wykonany.

Domki ogrodowe to funkcjonalne budowle, które w pewnym stopniu pomagają rozwiązać problem braku miejsca na narzędzia, sprzęt (np. rower) czy zabawki. Dlatego bardzo często wykorzystuje się domki ogrodowe jak narzędziownie. Mogą posłużyć także do przechowywania mebli ogrodowych przez okres zimowy. Jednocześnie to jedna z ulubionych dziecięcych ogrodowych zakątków, służący zabawom, nawet przy niekorzystnej pogodzie.

>>Przeczytaj też: Dzieci i ogród. Kącik zabaw dla dzieci w ogrodzie

Domek ogrodowy - z jakich materiałów może być wykonany?

Pomimo dostępności różnorodnych technologii, najpopularniejszym materiałem budulcowym domków ogrodowych jest ciągle drewno (najczęściej krajowe gatunki, takie jak sosna lub modrzew). Materiał ten daje największe możliwości wyboru – różnorodność w tym wypadku dotyczy rozmiaru, formy, a także koloru. Poza tym drewniane domki można później impregnować lub malować. Domki ogrodowe, służące za narzędziownie, częściej dopasowuje się do pozostałych elementów małej architektury ogrodowej, stosując głównie preparaty konserwujące (bezbarwne lub koloryzujące). Konstrukcje, które mają służyć dzieciom do zabawy, mogą być także wielobarwne, nawet krzykliwe. Drewno jest odpowiednie pod względem parametrów (wytrzymałość na obciążenie i uszkodzenia mechaniczne, wystarczająca odporność na niekorzystne czynniki) i stylu urządzania ogrodu (jest naturalne przez co pasuje wszędzie).
Posiadając pewną smykałkę, można także pokusić się o własnoręczną budowę domku ogrodowego z palet. To względnie tani budulec (kiedyś niemal darmowy, dziś ze względu na popularność droższy, ale wciąż konkurencyjny w porównaniu z innymi materiałami). Przestrzenie pomiędzy deskami w paletach można osłonić drewnem lub po prostu pozostawić prześwity. Trzeba pamiętać o wyłożeniu dachu materiałem izolacyjnym. Optymalne są dachy jedno lub dwuspadowe.

Domki ogrodowe z tworzywa sztucznego zazwyczaj mają mniejsze rozmiary i są przeznaczone dla dzieci w młodszej kategorii wiekowej. Główne zalety to wyrazistość, bogactwo barw i form (mogą mieć formę zamku lub po prostu są miniaturą domu mieszkalnego).
Bardziej stonowane są domy służące za narzędziownie – imitują tradycyjne domki drewniane lub metalowe garaże. Domki z blachy natomiast służą wyłącznie jako magazyny.

>>Przeczytaj też: Domek narzędziowy w ogrodzie – jaki domek na narzędzia wybrać, gdzie postawić, co można w nim przechowywać

Domek ogrodowy - rodzaje domków ogrodowych

Nie ma przesady w stwierdzeniu „ile jest pomysłów, tyle domków ogrodowych”. Wybór rodzajów jest ogromny. Oczywiście przy zakupie gotowego domku ogrodowego lub samodzielnej budowie warto zwracać uwagę na praktyczność poszczególnych rozwiązań. Rozmiar domku powinien być dopasowany do jego przeznaczenia. Dach powinien być szczelny. Minimalna szerokość drzwi w domkach na narzędzia i dla starszych dzieci wynosi 90 cm. W tych narzędziowych wygodne są podwójne drzwi na niemal całej powierzchni frontowej ściany. Warto stawiać na konstrukcje z jednym lub wieloma oknami. Dzięki dostępowi światła i lepszej wentylacji domki są bardziej praktyczne.

Wyróżnia się:

  • Domki ogrodowe wolnostojące – są najpopularniejsze. Trzeba je ustawić na równym, ustabilizowanym terenie. Cięższe konstrukcje czasem montuje się na bloczkach betonowych. Domki służące za skład z reguły ustawia się w mało wyeksponowanej, gospodarczej części ogrodu. Te służące dzieciom warto zainstalować w miejscu dobrze widocznym (np.: z okna często użytkowanego pomieszczenia, frontowej części ogrodu). Mogą wchodzić w skład przydomowego placu zabaw.
  • Domki ogrodowe na słupach – to częsty element placu zabaw. Pod domkiem (o ile wysokość słupów jest odpowiednia) można zainstalować piaskownicę. Dobrze łączą się z innymi elementami, np. zjeżdżalniami. Są raczej wykorzystywane przez dzieci w wieku szkolnym.
  • Domki ogrodowe modułowe – domek ogrodowy może być połączony z innymi obiektami. Poza elementami placów zabaw, konstrukcje czasem połączone są z kratownicami (pod uprawę pnączy) lub drewutniami. Możliwość rozbudowy (zwłaszcza w przypadku domków na place zabaw) to duża zaleta. Dzięki temu dzieci mogą korzystać z niego przez długie lata.
  • Domek ogrodowy na drzewie - posiadając odpowiedni soliter w ogrodzie (z wytrzymałym pniem i konarami) można pokusić się o budowę domku ogrodowego na drzewie. To „wyższa szkoła jazdy” - tu potrzeba umiejętności budowlanych. Domek na drzewie to marzenie każdego dziecka (i nie tylko).
  • Domki ogrodowe wiatowe – są charakterystyczne, gdyż nie posiadają ścian. Mogą pełnić rożne funkcje (np. garażu dla „pojazdów” dziecka). Chronią przed opadami atmosferycznymi (nie zawsze w pełni skutecznie).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie