Altany ogrodowe do samodzielnego montażu

Altana w ogrodzie to popularny element ogrodu. Wiele firm oferuje altany ogrodowe do samodzielnego montażu – zarówno altany drewniane, jak i altany metalowe.

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie takie miejsce, w którym w upalne dni schronimy się przed słońcem, w deszczowe popołudnia uciekniemy od opadów, a wieczorową porą usiądziemy odpoczywając po całym dniu pracy - postawmy w ogrodzie altanę.
Nie musimy jej budować - możemy wybrać altanę ogrodową do samodzielnego montażu.

  • Altany z drewna – najczęściej drzew iglastych (jest łatwo dostępne i najtańsze). Gotowe altany z impregnowanych ciśnieniowo elementów (nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać) można kupić w centrach ogrodniczych. Najczęściej są oferowane konstrukcje drewniane czworo-, sześcio- i ośmiokątne z ażurowymi ściankami oraz podobne, ale zamknięte, z oknami i drzwiami. Zazwyczaj są przykryte dachem z gontu bitumicznego lub drewnianego albo pokryte trzciną. Elementy altan drewnianych montuje się podobnie jak pergole i przykrywa dachem.
  • Altany z metalu (kutej stali lub giętych prętów). Wyglądają delikatnie i są doskonałymi podporami dla roślin. Są projektowane indywidualnie i wykonywane na zamówienie. W sprzedaży bywają też lekkie altany o stelażu z rur metalowych, kryte brezentem lub wodoodporną tkaniną. Można je też kupić w większych centrach ogrodniczych lub hipermarketach budowlanych.
  • Altany murowane – jeśli są dobrze dobrane do otoczenia, mogą się stać bardzo atrakcyjnym elementem decydującym o kompozycji ogrodu. Jednak na małych działkach mogą się okazać zbyt masywne, co sprawi, że zdominują otoczenie. Niewielkie budowle, które mają lekką konstrukcję, można ustawiać na ziemi lub trawniku, większe należy osadzić na stopach fundamentowych (tak jak pergole). Podłogę można zrobić z desek, bruku kamiennego lub drewnianego albo z płyt kamiennych bądź płytek ceramicznych.

Altana drewniana: zakup gotowej altany ogrodowej

Zakup gotowej altany ogrodowej ma niewątpliwe zalety:

  • Wszystkie elementy drewniane altany są zwykle impregnowane ciśnieniowo, można także dodatkowo zamówić pomalowanie ich na dowolny kolor.
  • Wymiary elementów umożliwiają wykorzystanie gotowych paneli ogrodzeniowych, co stwarza duża swobodę w projektowaniu altany i zestawieniu jej z innymi gotowymi elementami architektury w ogrodzie (takimi jak: ogrodzenie, pergola, trejaż).
  • Firmy oferujące gotowe altany ogrodowe często realizują zamówienia nietypowe, a doświadczeni projektanci pomagają dokonać wyboru.

Montaż gotowej drewnianej altany ogrodowej

Montaż altany ogrodowej nie jest zbyt trudny, ponieważ do altany zazwyczaj dołączona jest instrukcja montażu. Wiele firm dodatkowo oferuje usługi montażowe w cenie zakupu lub za niewielką dopłatą. Złożenie prostej altany zajmuje kilka godzin.
Uwaga! Przed przystąpieniem do wykonania fundamentów i posadzki altany należy zapoznać się z instrukcją montażu altany i na odpowiednim etapie prac budowlanych zamontować elementy, które będą służyć do jej posadowienia.

Zamówienie i transport altan ogrodowych do samodzielnego montażu

Zamówienia i zakupu altan gotowych w większości firm można dokonać za pośrednictwem internetu, telefonicznie bądź faksem. Najlepiej jednak zrobić to osobiście, by dokładnie zapoznać się z ofertą i omówić wszystkie istotne szczegóły.
Gotowa altana składa się z kilku-kilkunastu dużych, zabezpieczonych przed uszkodzeniem części. Można przewieźć ją niewielkim samochodem dostawczym lub skorzystać z transportu sprzedawcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE