Wybieramy ogrzewacz tarasowy i balkonowy (parasol grzewczy). Przedłużamy sezon na tarasie

Ogrzewacze tarasowe
Autor: Kratki Ogrzewacze tarasowe mają piękna formę, więc nie tylko podnoszą temperaturę powietrza, ale także zdobią taras lub balkon

Nawet późną jesienią lub zimą można spędzić miło wieczór na tarasie. Ogrzewacz tarasowy (parasol grzewczy) pozwoli stworzyć tam przytulną atmosferę.

Ogrzewacz tarasowy i balkonowy (parasol grzewczy) mają za zadanie podnieść temperaturę powietrza w swoim bezpośrednim otoczeniu, tak żeby nawet zimą można było komfortowo zjeść obiad lub kolację na dworze. Jednocześnie są one często wyposażone w oświetlenie niedużej mocy, więc dają nieco światła. Wokół nich powstaje delikatnie podświetlona i ciepła przestrzeń. Producenci dbają, żeby ogrzewacze powietrza miały ładną formę, dlatego stanowią one jeszcze jeden element dekoracji balkonu lub tarasu. To wszystko sprawia, że wieczorne spotkanie na tarasie lub balkonie będzie odbywać się miłej atmosferze. 

Spis treści

  1. Ogrzewacz gazowy tarasowy (parasol grzewczy)
  2. Ogrzewacz tarasowy na podczerwień
  3. Ile zapłacimy za tarasowy ogrzewacz powietrza
  4. Bezpieczne ogrzewacze tarasowe
  5. Galeria zdjęć: osłona i zadaszenie tarasu

Ogrzewacz gazowy tarasowy (parasol grzewczy)

Ogrzewacz tarasowy (nazywany też parasolem grzewczym) jest zasilany z butli na propan-butan lub propan, co wpływa na kształt urządzenia. Wygląda jak stojak z zabudowanym dołem lub ma stożkowatą bryłę. W dolnej obudowanej części ogrzewacza tarasowego umieszcza się butlę z gazem (8, 10 lub 11 kg). Nad butlą jest fragment z palnikiem otoczonym ognioodpornym szkłem z metalową ażurową obudową. To tu następuje emisja światła i ciepła. Część emitująca ciepło może być zredukowana do kilkunastu centymetrów na szczycie butli lub stojaka albo stanowić długi fragment zwieńczony daszkiem. Znajdziemy ogrzewacze tarasowe, które mogą mieć regulowaną wysokość - fragment z palnikiem można wysuwać niżej lub wyżej. Na szczycie znajduje się niewielki daszek chroniący urządzenie przed deszczem, stąd często są one nazywane parasolami grzewczymi. Pod daszkiem może znajdować się dodatkowe oświetlenie, np. diody LED. Ogrzewacze tarasowe gazowe emitują cichy odgłos i lekki zapach palącego się gazu. Ważą ponad 20 kg. Wygodnie, gdy ogrzewacz gazowy ma nóżki, ponieważ wtedy można go łatwo przesuwać, żeby ustawić w odpowiednim miejscu. 

Ogrzewacze gazowe mają moc 10-15 kW. Zużywają mniej więcej 1 kg gazu w ciągu godziny. Moc, pobór gazu i wielkość płomienia można regulować. Nie wymagają zasilania energią elektryczną. Zapalarka jest zasilana z baterii.

Ogrzewacze tarasowe
Autor: Gaspol Ogrzewacz gazowy ma w dolnej części obudowę do ukrycia butli z gazem, którą trzeba zakupić osobno

W przypadku ogrzewaczy tarasowych gazowych ważne jest bezpieczeństwo instalacji. Przewody gazowe wymagają reduktora, najlepiej gdy jest on w zestawie. Zapłon uruchamia się automatycznie zapalarką, np. piezoelektryczną. Dobrze, gdy ogrzewacz tarasowy ma uchwyty do mocowania do podłoża. W razie przewrócenia parasola grzewczego, natychmiast powinien być odcinany dopływ gazu.

Taras: oświetlenie tarasu

Ogrzewacz tarasowy na podczerwień

Promienniki podczerwieni emitują określonej długości fale elektromagnetyczne, które nie są widzialne, ale za to wywołują uczucie ciepła. Grzejniki tarasowe mogą mieć różną moc, np. 400, 800, 1200 lub 2000 W, co pozwala dobrać odpowiedni model do potrzebnej nam intensywności ogrzewania. Ich zadaniem jest podniesienie temperatury powietrza w promieniu kilku metrów od urządzenia. W wielu modelach można regulować kierunek emisji promieni cieplnych. Ogrzewacze na podczerwień są lekkie, ważą 3-4 kg.

Przeczytaj też:

Pergola tarasowa: jak osłonić taras przed słońcem i deszczem? >>>

Ogrzewacze tarasowe na podczerwień wymagają zasilania energią elektryczną. Mają postać lamp stojących lub wiszących, stojaków, parasoli grzewczych. Mogą być osadzone w nodze od stołu, ponieważ promiennik nie parzy. Promiennik nie podgrzewa wody lub metalu, nie wydziela żadnych zapachów, nie emituje dźwięku. Jest wyposażony w odbłyśnik aluminiowy pozwalający ukierunkować strumień podczerwieni, który odbieramy jako uczucie ciepła. Do ustawienia odpowiedniej mocy służy regulator z ekranem dotykowym lub pilot do zdalnego sterowania. Znajdziemy zaawansowane technologicznie ogrzewacze powietrza, które na przykład włącza zegar o określonej godzinie lub czujnik ruchu albo automatycznie wyłączają się w razie przewrócenia.

Ile zapłacimy za tarasowy ogrzewacz powietrza

Ogrzewacz powietrza na taras lub balkon to spory wydatek, ale z drugiej strony to inwestycja na lata. Kosztują od około 600-700 zł, przez 1000-1500 zł, do ponad 2000 zł. To urządzenia wymyślone przede wszystkim do komercyjnego użytkowania – w ogródkach restauracyjnych, więc są zaprojektowane tak, żeby można było z nich korzystać przez wiele godzin codziennie. Do użytku domowego można wybrać urządzenie mniejszej mocy, np. elektryczny promiennik za 400-500 zł.

Ogrzewacze tarasowe
Autor: Kratki Ogrzewacze tarasowe są estetycznie wykańczane w stylu tadycyjnym lub nowoczesnym, więc łatwo dopasować je do aranżacji balkonu lub tarasu

Bezpieczne ogrzewacze tarasowe

Ogrzewacze gazowe to najczęściej urządzenia do użytkowania tylko na zewnątrz. Te na podczerwień mogą być przeznaczone do stosowania we wnętrzach i na zewnątrz. Dlatego warto sprawdzić, czy interesujące nas urządzenie jest przeznaczone do użytkowania na zewnątrz.

Przeczytaj też:

Jak urządzić nowoczesny taras: ciekawe pomysły aranżacji tarasu >>>

W takim wypadku powinno mieć odpowiedni stopień ochrony IP, czyli obudowę chroniącą przed dostaniem się kurzu, wilgoci lub bryzgów wody do wnętrza instalacji. Urządzenie wykorzystywane na zewnątrz, zwłaszcza nieosłonięte dachem, powinny mieć stopień ochrony co najmniej IP44.

Galeria zdjęć: osłona i zadaszenie tarasu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE